Ekonomiści ostrzegają. To koniec wzrostu gospodarczego na świecie. Nadchodzą "chude" lata?

Wzrost światowej gospodarki prawdopodobnie osiągnął szczyt - ocenia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. OECD szacuje, że globalny wzrost gospodarczy spowolni do 3,7 proc. w 2018 i 2019 roku.

Prognozowany wzrost gospodarczy na poziomie 3,7 proc. to mniej niż przed kryzysem, w 2007 roku, gdy wyniósł on 5,5 proc. 

OECD w raporcie mocno skorygowało prognozy wzrostu gospodarczego w Brazylii (z 2,0 proc. do 1,2 proc. w 2018) oraz Turcji (z 5 proc. na 0,5 proc. w roku 2019).

Czytaj też:  Kontrola w Grupie Żywiec. Firma może zapłacić aż 68 mln zł podatku

Główna ekonomistka OECD Laurence Boone, powiedziała w wywiadzie dla CNBC, że gospodarka światowa osiąga szczyt.

Rosnący protekcjonizm, słabość części rynków wschodzących, czynniki polityczne (np. zbliżające się wybory w takich krajach jak Niemcy, czy odradzanie się partii skrajnie prawicowych w Europie) i finansowe (np. rosnące zadłużenie światowej gospodarki) to zdaniem głównej ekonomistki OECD cztery największe zagrożenia dla wzrostu gospodarczego na świecie.

Autorzy raportu OECD wzywają do stopniowej normalizacji polityki pieniężnej, jednak powinna ona ich zdaniem w różnym stopniu dotyczyć różnych gospodarek. Zdaniem Laurence Boone rosnące stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i postępujące za tym wzmocnienie dolara, osłabia walutę na wielu rynkach wschodzących.

- Ma to oczywiście wpływ na to, jak inwestorzy patrzą na swoje fundusze i zaczynają przenosić się z rynków wschodzących do Stanów Zjednoczonych – dodała Laurence Boone. Większość z tych rynków jest na to odporna, wśród najbardziej zagrożonych w tym kontekście gospodarek wymieniła Turcję i Argentynę.

Zdaniem autorów raportu, wielkim zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego są konflikty handlowe. Negatywnie wpływają one na globalne inwestycje, miejsca pracy oraz standardy życia.

Ciągle – zdaniem Laurence Boone – „głównym źródłem niepewności” na rynkach jest brexit. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku zawarcie umowy w celu utrzymania ścisłych związków pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Zdaniem OECD wyzwaniem dla krajów importujących ropę naftową są rosnące ceny tego surowca.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (54)
To koniec wzrostu gospodarczego. Nadchodzą "chude" lata
Zaloguj się
 • bormanek

  Oceniono 16 razy 4

  karuzela się toczy
  lata kryzysu, PO
  lata prosperity teraz i przedtem dla pisiorów.
  rynek się załamie , będą wybory i znowu naprawnianie tego co partia nieudaczników schrzaniła.
  zamiast uzdrawiać i wzmacniać wydatki publiczne wzieli się za rozdawanie.
  RZĄD NIE MA WŁASNYCH PIENIĘDZY WIĘC JEŚLI KOMUŚ COŚ DADZĄ ,INNYM TRZEBA ZABRAĆ.
  w wielkim skrócie to powiedziała premier Margaret Thatcher

 • veni.vici

  Oceniono 11 razy 3

  Od kiedy pieniądz przestał odpowiadać ilościowo jakiemukolwiek dobru na świecie, a jego ilość w obiegu wielokrotnie przekracza wszystko to, co można za niego kupić, pierdzenie o jakimś "długu publicznym" i o jakiejś "koniunkturze" jest tym co zawsze - próbą skłonienia naiwnych do rezygnacji ze swoich praw na rzecz najbogatszych. W ich interesie jest bowiem utrzymywanie ludzi w fałszywym przekonaniu, że podażą pieniądza i ekonomią w ogóle nadal rządzi logika.

 • my_kroolik

  Oceniono 1 raz 1

  OK, z całą pewnością powodem przenoszenia pieniędzy co bogatszych obywateli z Turcji i Argentyny do USA, są rosnące w tym kraju stopy procentowe. Dalej nie czytam, bo już wiem wszystko.

 • leonleonidas

  Oceniono 5 razy 1

  Kryzyz przychodzi kiedy wszystkie experty jednym glosem wolaja ze moze byc tylko lepiej.

 • 68jacekw

  Oceniono 19 razy 1

  Rozumiem,ze ci ekonomiści mając taką wiedzę zainwestowali na giełdach swoje prywatne pieniądze na spadki indeksów giełdowych-aby rekordowo zarobić.Jeślo ktoś chce zostać milionerem w kilka miesięcy-proszę ich nasladować.

 • mid1

  Oceniono 2 razy 0

  GW co roku liczy na jakiś kataklizm, byle tylko kumple od prywatyzacji Warszawy wrócili do żłobów i rzucili kasę Agorze. Dno.

 • pigeon_shit_dust

  0

  Polska cofnie sie gospodarczo o jakies 21,5 roku.

 • jan.go

  0

  Jak będzie już kompletne dno będzie się od czego odbić . Po kapitalizmie zbudujemy nowy ustrój gospodarczy Ten tez będzie ten najlepszy co udało nam się wymyślić I znowu nikt nie będzie przypuszczał jak w ustroju feudalnym czy socjalizmie czy kapitalizmie że za rogiem czai się katastrofa

 • polskagolyzad1052

  Oceniono 4 razy 0

  CYKLE KRYZOWE WYGLĄDAJĄ JAK SINUSOIDA CZYLI CYKLE CO 25 LAT ,A OSTANIE MIELIŚMY W 2008 ROKU CZYLI POŁOWA TEGO OKRESU MINIE W 2020 A ZADŁUŻENIE JUŻ JEST WIĘKSZE NIŻ MIĘDZYWOJENNE -PO 2020 RECESJA NIEMAL PEWNA I TO DO 2032-2035 ROKU -ZOSTANĄ TYLKO NAJSILNIEJSI CZYLI NIEMCY ,ANGLIA ,CHINY A USA BĘDZIE JUŻ BANKRUTEM!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX