Agencja ratingowa Fitch podnosi prognozy wzrostu PKB Polski w 2018 i 2019 r.

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 4,8 proc. w 2018 roku, a następnie spowolni do 3,6 proc. w 2019 i do 2,9 proc. w 2020 roku, prognozuje Fitch Ratings.

Tym samym Fitch podnosi swoje prognozy dla PKB Polski - dotychczas wynosiły one bowiem 4,4 proc. w 2018 r. o 3,4 proc. w 2019 r.

Dane o wysokiej częstotliwości, np. o sprzedaży detalicznej (wzrost o 7,1 proc. r/r w lipcu 2018 r.) sugerują, że silny wzrost konsumpcji i dobra sytuacja na rynku pracy utrzymały się w III kw. 2018 r. Także polityka rządu powinna wspierać konsumpcję. Jednakże inwestycje powinny stać się głównym silnikiem wzrostu w II połowie 2018 r., pomimo zaskakująco słabego wyniku w II kw. 2018 r (wzrost o 4,5 proc. rok do roku). Odzwierciedla to prawdopodobne przyspieszenie wydatkowania funduszy unijnych, zgodnie z obecną fazą cyklu finansowania

- czytamy w raporcie "Global Economic Outlook - September 2018".

Analitycy z agencji ratingowej spodziewają się (co zresztą nie jest żadną niespodzianką) spowolnienia wzrostu w 2019 i 2020 r.

Inwestycje prawdopodobnie osłabną wraz ze spowolnieniem napływu środków unijnych. Wzrost wykorzystujący import oraz spowolnienie u głównych partnerów handlowych w UE, które prognozuje Fitch, zaciążą na wyniku eksportu netto. Zacieśnienie na rynku pracy spowoduje uszczerbek w marżach przedsiębiorstw oraz skłoni do zacieśnienia polityki pieniężnej, które spowolni wzrost konsumpcji

- czytamy dalej.

Fitch prognozuje, że wzrost inwestycji wyniesie 5,6 proc. w tym roku, 2,8 proc. w 2019 r. i 0,6 proc. w 2020 r.

Według agencji, sytuacja na rynku pracy oraz "umiarkowana słabość" kursu walutowego doprowadzą do przyspieszenia inflacji, co sprawi, że bank centralny podniesie stopy procentowe w II połowie 2019 r. Na koniec przyszłego roku referencyjna stopa procentowa ma wynosić 2 proc. (obecnie wynosi 1,50 proc.), a na koniec 2020 r. 2,50 proc.

Agencja prognozuje, że inflacja konsumencka (CPI) wyniesie 2,5 proc. na koniec tego roku, 2,8 proc. na koniec 2019 r. i 2,5 proc. na koniec 2020 r.

Wkrótce decyzja odnośnie ratingu

Agencja Fitch dokona przeglądu polskiego ratingu 12 października. Obecnie mamy od niej notę A- (siódmy najwyższy rating) z pespektywą stabilną. Tego samego dnia decyzję co do ratingu Polski podejmie także agencja S&P. Od niej mamy z kolei BBB+ (ósma najwyższa ocena) z perspektywą pozytywną.

Tydzień temu przeglądu polskiego ratingu dokonywała agencja ratingowa Moody's, ale nie dokonała żadnej rewizji. Rating Polski od Moody's to A2 z perspektywą stabilną. W skali tej agencji A2 to szósta najwyższa ocena.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

 

***

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (76)
Fitch podnosi prognozy wzrostu PKB Polski w 2018 i 2019 r.
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 48 razy 14

  No, GW a teraz tłumaczymy lewicowym nawiedzonym co upadek Polski pod rządami PiS wieszczyli czemu są dodatnie prognozy Pamiętam komentarze typu „zobaczycie, za dwa kata Pisu nie będzię”, albo „Euro po 6 złotych” albo „rozwalą gospodarkę” albo „jestem mądry i wyjeżdżam bo za rok wizy będą” „zobaczycie, wszystko runie”

 • saves

  Oceniono 21 razy 11

  ŁŻĄ!!!! Przecież w Polsce gorzej było tylko za okupacji. Tak przecież rzecze GW.

 • f1909

  Oceniono 25 razy 9

  Balcerowicz z TVN-em bębnią non stop o kryzysie a Fitch podnosi prognozy wzrostu gospodarczego Polski ! -- Co się dzieje ? -- Komu wierzyć ?

 • Piotr Blonkus

  Oceniono 7 razy 5

  Europarlamentem rzadza lewacy, wiec staraja sie jak moga uprzykrzac krajom w ktorym rzadzi prawica, stad straszenie Polski oraz rozne manifestacje antyrzadowe.

 • macw1975

  Oceniono 3 razy 3

  To wszystko wina PiS!!!

 • lesnywladek1

  Oceniono 11 razy 3

  dlaczego PO i fekalnej opozycji nic się nie udaje?ciamajdany,pucze,donoszenie,wnioski o votum nieufności to wszystko jak krew w piach.

 • petruss_77

  Oceniono 11 razy 3

  Jak to jest budowac wzrost gospodarczy oparty o zadluzaniu sie ??? Kiedy Polska i Polacy strzela bankruta jak Grecy ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX