Rosjanie nie chcą pracować dłużej, ale Putin jest nieugięty. Będą kolejne protesty

Rosyjska Duma Państwowa jeszcze w tym tygodniu przeprowadzi drugie i trzecie czytanie ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego. Rosjanie już od ponad trzech miesięcy demonstrują przeciwko temu projektowi Kremla.

Rosyjski rząd chce, aby podwyższono wiek emerytalny dla kobiet z 55 do 60 lat, a dla mężczyzn z 60 do 65 lat. Projekt reformy emerytalnej wywołał falę niezadowolenia.

W kilkudziesięciu miastach Rosji regularnie odbywają się protesty. Przeciwko zmianom opowiadają się partie zasiadające w parlamencie, za wyjątkiem Jednej Rosji, oraz antyputinowska opozycja i organizacje społeczne.

Niezależni eksperci twierdzą, że Duma Państwowa, Rada Federacji i prezydent wyrażą zgodę na podwyższenie wieku emerytalnego, nie biorąc pod uwagę masowych protestów. W ocenie ekspertów, demonstracje były zbyt mało liczne.

Przeciwnicy reformy żądają przeprowadzenia referendum w tej sprawie, dymisji rządu i grożą wszczęciem procedury odwołania prezydenta.

Władimir Putin łagodzi reformę emerytalną

Początkowo projekt reformy emerytalnej zakładał, że Rosjanki będą pracować nie do 60, ale do 63 roku życia, co wywołało gigantyczne protesty wśród kobiet, jak również doprowadziło do spadku poparcia dla prezydenta Władimira Putina.

Prezydent postanowił więc działać i na początku września ogłosił złagodzenie reformy. Nowy projekt wciąż zakłada jednak, że mężczyźni mają pracować do 65 roku życia.

Putin w telewizyjnym wystąpieniu przekonywał, że zmiany są konieczne, także dlatego, by zwiększyć wysokość emerytur i zapewnić gospodarce pracowników, których z powodów demograficznych (starzejące się społeczeństwo) powoli zaczyna brakować.

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (24)
Rosjanie nie chcą pracować dłużej, ale reforma emerytalna wydaje się pewna
Zaloguj się
 • roro1000000

  Oceniono 12 razy 4

  no ale ktoś musi zasuwać na oligarchów,przykro miiiii!! jedna partia,jeden wódz,jedna klęska i zawsze korupcja..u nas moze byc podobnie..miernoty na stanowiskach ,niekompetencja - wkrótce wystąwią rachunek w świecie gdzie liczy sie współzawodnictwo i talent..ja kupuje waluty a wy róbcie co chcecie..

 • nienoto

  Oceniono 9 razy 3

  Tusk podnosił wiek emerytalny u nas, były ekonomiczne argumenty że to konieczne,
  Putin musi zrobić to w Rosji z takich samych powodów to mamy komentarze że dyktatura, oligarchowie...

 • javall

  Oceniono 3 razy 1

  Schetyna u Merkel.
  Przyjela sprawozdanie?
  Wyznaczyla nowe kierunki i zadania?

 • eva_bramborova

  Oceniono 11 razy 1

  W wielu krajach podwyższają wiek emerytalnay.Problem polega na tym,że w Rosji wiek emerytalny dla mężczyzn po refornmie to 67 lat a srednia długość życia....63!

 • sailor2016

  Oceniono 8 razy -2

  Rozumiem Rosjan, że protestują. Średnia życia w Rosji nie przekracza 72 lat. Tylko, że jest zawyżana przez kobiety. Natomiast mężczyźni żyją tam średnio 64 lata. Czyli statystycznie każdemu facetowi państwo płaciło by emeryturę jeden rok. Ale to statystyka gdyż duża część mężczyzn z uwagi na przepicie, słabe wyżywienie i praktyczny brak opieki zdrowotnej umiera wcześniej. Czyli państwo nawet w obecnej sytuacji jest do przodu tylko, że brakuje kasy na wojsko i chcą bardziej wydoić naród. Podobnie postępuje piSS i powoli podkręca nam podatki. Putinowi proponuje wprowadzić podatek od przerębli jak za cara:)))

 • lucusia3

  Oceniono 6 razy -2

  No to facetów wyłączą z emerytur. Oni tam tak długo nie żyją.

 • giles

  Oceniono 4 razy -2

  z tego co obserwuje to wsrod zamozniejszych rosjan jest coraz wiecej takich, ktorzy na wszelki wypadek wystepuja o obywatelstwo krajow zachodu. boja sie, ze protesty spoleczne skoncza sie dyktatura, przy ktorej rzady wwp beda sie jakily okresem miodu i mleka i zaknieciem granic. ci, ktorzy mieli do niego ostatnio dostep twierdza, ze juz dawno wycofal sie z rzadenia. to szojgu i sieczyn podjemuja glowne decyzje i coraz bezwzgledniej rywalizuja o schede po WWP.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy -3

  Przeciętny Polak powinien żyć 79 lat, przeciętny Grek 81 ale Rosjanin tylko 69 lat. Ale jak ktoś pracował całe życie na Syberii nie jadał tam oliwek, walczył w zimie z 40 stopniowymi mrozami a komary w lecie nie zezwalały na pozwalały aby można się było opalać spokojnie w ogródku

 • ajk_gierki

  Oceniono 13 razy -3

  średnia długość życia mężczyzny w Rosji to 66,5 roku, krótko mówiąc po 45 latach płacenia składek przez 1,5 roku Rosjanin pobiera emeryturę. Nic dziwnego, że protestują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX