Sklepy Żabka mogą być otwarte w niedziele. Są pierwsze wyroki

Sklepy Żabka mogą być normalnie otwarte w niedziele, jeśli mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi - wynika z pierwszych decyzji sądów w tej sprawie.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", sądy na razie zbadały osiem spraw franczyzobiorców Żabki. We wszystkich tych sytuacjach Państwowa Inspekcja Pracy zarzuciła im złamanie ustawy mówiącej o zakazie handlu w niedziele. 

Tyle, że te placówki miały podpisane umowy z operatorami pocztowymi. Spełniały w ten sposób jeden z wyjątków wskazanych w przepisach regulujących niedzielny handel, bowiem klienci mogli w nich odbierać także adresowane do nich przesyłki. W ustawie nie ma żadnego zapisu o konieczności prowadzenia "przeważającej" działalności pocztowej, zgodnie z czym każdy punkt, który można uznać za "placówkę pocztową", może być otwarty w niedziele.

.. .

Sądy albo uniewinniały więc franczyzobiorców, albo umarzały podstępowanie lub odmawiały jego wszczęcia. Jak wynika z informacji sieci, trzy z tych wyroków są już prawomocne.

Jak tłumaczy Państwowa Inspekcja Pracy, cytowana przez  "Wiadomości Handlowe", powoływanie się przez właścicieli Żabki na posiadanie statusu placówki pocztowej "budziło istotne wątpliwości" inspektorów m.in. z powodu niewielkiej skali odbioru paczek. 

Niektóre Żabki działają w niedziele. Jak długo utrzyma się "furtka"?

Może się jednak okazać, że w niedalekiej przyszłości i sklepy, które mają podpisane umowy z operatorami pocztowymi, będą musiały być zamknięte w niedziele. Wśród propozycji zmian w ustawie ograniczającej niedzielny handel znalazł się bowiem pomysł dokładniejszego uregulowania, kiedy sklep pełni funkcję placówki pocztowej. Według planów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowa wersja ustawy mogłaby obowiązywać już od początku 2019 r.

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (147)
Sklepy Żabka mogą być otwarte w niedziele. Są pierwsze wyroki w tej sprawie
Zaloguj się
 • wojtekkkk

  Oceniono 89 razy 83

  to ogolnie placówki pocztowe też powinny być zamknięte bo tam jest bazar i to z dewocjonaliami a nie poczta. Schab na 2145 sposobów siostry klary. Pieczen z jabłkami siostry bernadety. 100 sposobów na ból du*y ojca Wacława itp ;)

 • candlekeep

  Oceniono 45 razy 41

  I zabawy w ciuciubabkę ciąg dalszy. Ubaw po pachy - jak za komuny.
  Homo Sovieticus wiecznie żywy w Najjaśniejszej. Śmieszne i tragiczne zarazem.

 • djarev

  Oceniono 42 razy 38

  Ja czekam na zakaz handlu benzyną, albo przynajmniej części zaopatrzone spożywczo powinny być pozamykane w niedzielę. Niedopuszczalna jest sytuacja, że człowiek chce kupić coś do jedzenia w niedzielę i kupi.

 • stanislawperkoz

  Oceniono 46 razy 34

  A tymczasem meliny osiedlowe prowadzone „rodzinnie” są otwarte i mają się co raz lepiej, bo sprzedaż alkoholu w niedziele kwitnie

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 61 razy 27

  Chcą znowelizować ustawę? Rząd nie zaprzestaje działań, by utrudnić życie obywateli.

 • zibi821

  Oceniono 33 razy 25

  A śmieliśmy się z UE że reguluje krzywiznę banana - niedługo PiS dojdzie do podobnego poziomu absurdu w utrudnianiu życia suwerenowi.

  Na marginesie - członkowie PiS używają słowa suweren wtedy gdy przywołują poparcie społeczeństwa, a innych słów (ostatnio np. publika) gdy społeczeństwo nie popiera ich opinii. Mamy więc w społeczeństwie dobrego suwerena i złą publikę.

 • dojcze_kabana

  Oceniono 15 razy 11

  Żabka walcząca - ostatni bastion oporu przeciwko pisowskiemu reżymowi i siepaczom

 • stefan99999

  Oceniono 22 razy 10

  PiSiory już się nie kryją, że chodzi o dowalenie ludziom: małym przedsiębiorcom i zwykłym ludziom, którzy akurat w niedzielę chcą coś kupić.

 • jhbsk

  Oceniono 58 razy 10

  PiS to jednak stan umysłu. Niedługo będą decydować o cenach detalicznych pietruszki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX