Bill Gates i jego koledzy z listy najbogatszych mają pomysł na walkę z gazami cieplarnianymi

Dobro publiczne i interesy - czy można je pogodzić? Udowadniają to najbogatsi ludzie na świecie, tacy jak Bill Gates, który założył Breakthrough Energy Ventures (BEV). Start-up ma zainwestować miliard dolarów w przedsiębiorstwa energetyczne zdolne do drastycznego ograniczenia globalnych emisji.

Fundusz ten czerpie z zasobów i wsparcia miliarderów, takich jak Mukesh Ambani z Reliance Industries Limited, Jeffa Bezosa z Amazona, Michaela Bloomberga, Richarda Bransona z Virgin, Jacka Ma z Alibaba i Masayoshi Son z Softbanku.

Czytaj też: Oto najbogatsze Polki. Tygodnik "Wprost" pokazał najnowszy ranking

Przełomowe odkrycia

Dwie pierwsze inwestycje BEV to Form Energy, firma która opracowuje dwa nowe typy chemii akumulatorowej, zdolne do przechowywania odpowiednio energii tygodniowej i miesięcznej, oraz przedsiębiorstwo Quidnet Energy, które rozwija technologię replikowania korzyści z energii wodnej poprzez pompowanie wody w podpowierzchniowe formacje łupkowe.

Prawie pełna lista innych firm, finansowanych przez BEV obejmuje QuantumScape, której celem jest rozpoczęcie budowy baterii opartej na pełnej masie, będącej zdaniem wielu ekspertów kluczem do przyszłości samochodów elektrycznych. Inną inwestycją jest Commonwealth Fusion Systems - przedsiębiorstwo pracujące nad reaktorem do syntezy jądrowej, wykorzystującym nadprzewodniki wysokotemperaturowe.

Ciekawą inwestycją jest także Pivot Bio, firma biotechnologiczna opracowująca roztwór drobnoustrojów, który może zastąpić nawozy azotowe, zmniejszyć odpływ azotu i wyeliminować związaną z nim produkcję podtlenku azotu - gazu cieplarnianego 300 razy silniejszego niż dwutlenek węgla. 

Innym finansowanym projektem jest CarbonCure firma, która opracowała technologię wstrzykiwania dwutlenku węgla do betonu, przez co zwiększa się jego wytrzymałość w porównaniu do konwencjonalnego betonu, a także Fervo Energy; przedsięwzięcie mające na celu obniżenie kosztu wydobycia i eksploatacji energii geotermalnej. Listę zamykają DMC Biotechnologies: firma stosująca mikroby do produkcji wysokowartościowych chemikaliów, w tym biopaliw oraz Zero Mass Water, przedsiębiorstwo sprzedające specjalistyczne panele wykorzystujące energię słoneczną i baterie do wyciągania wody z powietrza.

Do 20 milionów dolarów finansowania

Gates już wcześniej zainwestował w garstkę firm energetycznych i nauczył się w trakcie tego procesu, że startupy energetyczne nie są jak firmy programistyczne, bo rozwijają się powoli i przy dużym nakładzie finansowym, ponieważ pracują nad trudnymi problemami, które wymagają przełomowych odkryć. W związku z tymi inwestorzy muszą być chętni nie tylko do finansowania, ale także do wsparcia dla naukowców przechodzących na przedsiębiorców lub początkujących założycieli uczących się prowadzić przedsiębiorstwo.

Zakwalifikowanie do finansowania z BEV nie jest proste, ponieważ aplikujący startup musi reprezentować solidną naukową technologię, która może zmniejszyć roczną globalną emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 500 milionów ton, przy czym finansowanie w zależności od etapu rozwoju i potrzeb wynosi od 200 000 do 20 milionów dolarów.

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o:
Komentarze (74)
Bill Gates i jego koledzy z listy najbogatszych mają pomysł na walkę z gazami cieplarnianymi
Zaloguj się
 • ogniesteoczy

  Oceniono 15 razy 7

  Otóż na to jest sposób, uznać w koncu, że ziemia jest jedna i pogonić nacjonalizm oraz zmusić do podatków korpo. obnażyć to, że religie są wymysłem szatana i zacząć wspólnie żyć uczciwie na naszej planecie.

 • japka_putina

  Oceniono 10 razy 6

  Temat jest ważny i zasługuje na nieco więcej, niż niechlujnie i bez zrozumienia skorygowane tłumaczenie z googlowego translatora. Za takie kwiatki, jak "rozpoczęcie budowy baterii opartej na pełnej masie", czy "naukowców przechodzących na przedsiębiorców lub początkujących założycieli uczących się prowadzić przedsiębiorstwo" należy się procedura noga-dupa-brama, panie Bogusz.

 • pavise

  Oceniono 42 razy 6

  W skrócie to wygląda tak. Jesteśmy najbogatsi a chcemy być jeszcze bardziej , więc damy wam ograniczona emisję gazów cieplarnianych. Najpierw zostaniecie opodatkowani na rzecz modernizacji, potem nasze firmy, lub te w których mamy udziały, wykonają cała robote za gruba kase. Tym sposobem uratujemy ziemię i pozwolimy zarobić milairderom jeszcze więcej. Efekt końcowy to tylko większe rachunki o kolejne 20% plus dotacje od rządów z podatków takich leszczy jak większość z nas. Jedyny wygrany to ta banda miliarderów, którzy doją takich jak my.

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 4

  eliminacja podtlenku azotu to smutna wiadomosc

 • mgz

  Oceniono 3 razy 3

  Hej, Gates - a nie masz jakiegos pomyslu na to, zeby placic podatki?

 • w11mil

  Oceniono 13 razy 3

  Koncern Du Pont uratował nas przed dziurą ozonową, której zagrażał tani czynnik chłodzący, któremu kończyła się ochrona patentowa. Czynnik ten został zakazany ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności Du Pont wynalazł i opatentował nowy, ekologiczny.
  Klimatowi zagrażały żarówki i Unia ich zakazała ale na szczęście znaleźli się producenci ekologicznych lamp rtęciowych.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 17 razy 3

  Niestety jest już za późno na powstrzymanie ocieplenia naszego globu. Należałoby natychmiast ograniczyć zużycie energii a nie tylko emisję gazów cieplarnianych. Robi się głupie rzeczy np. Niemcy zamknęły elektrownie atomowe zwiększając przez to emisję CO2 z elektrowni na węgiel brunatny. Kto namówi Amerykanów na jeżdżenie mniejszymi samochodami albo podwyższenie temperatury w klimatyzowanych pomieszczeniach latem ? Tam zimą siedzą w biurach w podkoszulkach bo mają ponad 20 stopni a latem muszą zakładać swetry bo jest poniżej 20 stopni. Zużycie energii latem w USA jest większe jak zimą !

 • auxlux

  Oceniono 2 razy 2

  Jako pierwszą rzecz długofalowych zmian poleciłbym zmienić nazwę. "Ochrona środowiska" jest myląca i nieprawdziwa. Przyroda da sobie świetnie radę. Powinniśmy zmienić nazwę tych wszystkich ruchów na "Opóźnienie wymarcia ludzi" lub coś w tym stylu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX