Czerwińska: Deficyt wyniesie ok. 60 proc. planu w tym roku

Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł twierdzi minister finansów Teresa Czerwińska.

"Wykonanie na ten rok będzie istotnie niższe, ja zakładam, że to będzie w okolicach 60 proc. zaplanowanego deficytu" - powiedziała Czerwińska w rozmowie z portalem Interia.pl.

Na ten rok rząd zaplanował deficyt budżetowy nie większy niż 41,5 mld zł, a to oznacza, że minister oczekuje kwoty około 25 mld zł.

W projekcie budżetu na ten rok rząd założył także wzrost PKB na poziomie 3,8 proc., ale po I półroczu ekonomiści oczekują, że w całym roku będzie to o około 1 pkt proc. więcej od planu.

"Dzięki temu oraz uszczelnieniu systemu podatkowego, deficyt w tym roku będzie znacznie niższy od planu" - powiedziała minister.

Czerwińska dodała także, że po sierpniu tego roku wpływy z VAT były o ok. 5 mld zł wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

"Dochody z tytułu podatku VAT z pewnością przekroczą poziom założony (w ustawie budżetowej na ten rok) i będzie to bliżej 170 mld zł – powiedziała minister.

Po wtorkowym posiedzeniu rządu Czerwińska poinformowała, że budżet na 2019 r. zakłada dochody na poziomie 387,6 mld zł i wydatki na poziomie 416,1 mld zł, tym samym daje to 28,5 mld zł deficytu z kolei wzrost PKB wyniesie 3,8 proc. (w ujęciu realnym) w przyszłym roku wobec 3,8 proc. zakładanego na ten rok.

---

Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Więcej o:
Komentarze (18)
Czerwińska: Deficyt wyniesie ok. 60% planu w tym roku, czyli ok. 25 mld zł
Zaloguj się
 • hansolo88

  Oceniono 8 razy 2

  Ale jaja... Gdyby nie pincet+, to byłaby nadwyżka...

  Aaa a i już nie pitolcie o tym zadłużeniu. Jak ktoś nie ma długu, to się nie rozwija. Jeśli obywatel się nie zadłuży, to mieszka na kupie z mamusią. Tak samo, jeśli kraj się nie zadłuży, to nie postawi gazoportu czy innej autostrady... Ważne by dług był w większości dobrze inwestowany i zeby znać umiar, ale od tego ostatniego są właśnie kryteria konwergencji w UE...

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 3 razy 1

  Nie ma żadnego uszczelnienia. Jest kasa z powodu koniunktury i milionów Ukraińców, którzy płacą na ZUS. Kiedyś trzeba będzie im płacić emerytury,

 • kronikastyropianu

  Oceniono 5 razy 1

  To ile wynosi dług zagraniczny i dług wewnętrzny "wolnej" i sprzedanej Polski ?
  Pomimo sprzedania Polski ?

 • annx78

  0

  Opłacenie się za Rząd tylko 2 miliardy tego... akceptowalne.

  i nawet mają taxi Embraer.

 • fitt

  0

  przede wszystkiem,
  nigdy bym nie założył, że w Dźwiński mamy tak urocze i seksi panie
  brawo dla ministerki
  dużo dla nas załatwi

 • maxim38

  Oceniono 6 razy 0

  Dalej rozdajcie kasę nierobom i króliczkom i klechom,głąby.Myślicie,że pracujący uczciwie Polak da się skubać na kasę na Wasze fanaberie?

 • stasi1

  Oceniono 4 razy 0

  Skoro wpływy z Vatu były w tym roku o Pięć miliardów większe niż w ubiegłym roku znaczy się jesteśmy do tyłu bo powinno być według wzrostu PKB Jakieś 8 miliardów

 • princepinot

  Oceniono 3 razy -1

  Wzrost w USA jest ponad 4% i to pod wodza Trumpa i do tego od duzo wiekszej podstawy.
  EU i Polska stoja w miejscu. Ale EU to rzady "fachowcow"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX