Bezrobocie w Polsce wciąż na rekordowo niskim poziomie. W Unii lepsi są tylko Czesi

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,4 proc. w sierpniu br. wobec 3,5 proc w czerwcu - poinformował Eurostat.

Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że w sierpniu liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 585 tys. (miesiąc wcześniej było to 600 tys.). Stopa bezrobocia na poziomie 3,4 proc. to jeden z najlepszych wyników w całej Unii Europejskiej.

W Unii Europejskiej niższym bezrobociem w sierpniu mogły pochwalić się jedynie Czechy (2,5 proc.), a Niemcy zanotowały taki sam wynik, jak Polska (3,4 proc.)

Wynik poniżej 4 procent odnotowano również na Węgrzech (3,7 proc.), Malcie (3,8 proc.) oraz w Holandii (3,9 proc.). W całej UE stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc.

Niemcy dogonione!

Warto też zwrócić uwagę, że bezrobocie w Polsce dogoniło Niemcy - oczywiście w pozytywnym ujęciu. Dawno nie było tak, że stopa bezrobocia w Polsce nie była wyższa niż u naszego zachodniego sąsiada.

Bezrobocie w Polsce i Niemczech od wrześniu 2017 do sierpnia 2018

.. .

.. .

Jak Eurostat mierzy stopę bezrobocia?

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła na koniec sierpnia br. 5,8 procent. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Eurostat: Bezrobocie w Polsce spadło do 3,4 proc.
Zaloguj się
 • cal13

  Oceniono 20 razy 14

  Tragedia. Przez ten PiS pani Krystyna Janda w mediach skarży się ze nie może znaleźć służącej, bo Polki nie chcą pracować za ofiarowana zapłatę. Na szczęście gdy PO wróci do władzy bezrobocie wzrosnie i biedota będzie z pocałowaniem w rękę służyć u elity.

 • adam.gr

  Oceniono 16 razy 8

  Oszustwo!!! U nas parę milionów uciekło za granicę a u Czechów to się nie zdarza!!!

 • isiah.thomas

  Oceniono 6 razy 6

  Wina PiS.

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 36 razy 6

  A podobno wieszczyli, że jak PIS będzie rządził to nastąpi katastrofa.:)))
  Nie ma nic piękniejszego niż Polska pod zarządem katolików.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 8 razy 4

  Tym się różnimy od Czechów, że oni nie mają głodowych pensji i od nich nikt nie ucieka z kraju. W Polsce mówi sie ( oczywiście po cichu bo żaden CBOS czy OBOP tego nie ogłosi), że 68% polaków pracuje za najniższą krajową, w Czechach 3,9%...... jakieś pytania?

 • piotre1987

  Oceniono 7 razy 3

  No jakoś dziwne to wszystko bo balcerek mówił że nie martwcie się pracujcie za 5 zł na godzinę bo bezrobocie spadnie z 20 % co wam zrobiłem i płace wystrzelą będziecie zarabiać coraz więcej jak będzie 5%. No i nie wiem co mam sądzić a tak mu wierzyłem, bo dzisiaj chciałem od szefa dostać podwyżkę w związku z tak niskim bezrobociem a on mi na to że niestety więcej niż 2000 nie da mi za 200 godzin tyrki bo jak się nie podoba to stado ukraincow czeka za bramą i komu ja mam wkoncu wierzyć?

 • adi233

  Oceniono 6 razy 2

  Od dłuższego czasu szukam pracy i mam nieco inny ogląd sytuacji. Praca może i jest, ale w usługach, handlu i jako robotnik przy taśmie. Te pierwsze to wynagrodzenie ok 2000 brutto. I mówię tu o warunkach w Poznaniu, gdzie niby jest jeszcze lepiej niż średnia. Praca za nieco lepsze pieniądze lub ciekawsza jest rozchwytywana - zgłaszają się dziesiątki kandydatów. Nawet budżetówka, gdzie płace są niezbyt wysokie też jest oblegana. Przykład - inspektor w KRUS, pensja 2400 brutto - wg oficjalnego ogłoszenia warunki wstępnej rekrutacji spełniło 5 kandydatów (do warunków należało m.in. wyższe wykształcenie). Inny przykład - też budżetówka, organ samorządowy praca na umowę-zastępstwo płaca 2400 brutto. Przy składaniu aplikacji dowiedziałem się, że jest duże zainteresowanie ofertą i wielu chętnych. Odzewu brak, mimo że spełniam większość kryteriów pracodawcy. To pokazuje, jaka jest faktycznie sytuacja na rynku. Dużo pracy prostej za grosze, lub ewentualnie super oferty dla wysokokwalifikowanych specjalistów z wieloletnią praktyką. Podsmuwując, praca głównie dla pracowników fizycznych za minimalną jest, ale jak coś więcej, to nie ma.

 • ubudubu4

  Oceniono 1 raz 1

  spokojnie jak wrócą PO-nieudacznicy z Balcerowiczem i Rostowskim to bezrobocie podskoczy do 20 %.....

 • Rafal Galeski

  Oceniono 9 razy 1

  Otóż to! Jeśli komuś trzeba zabrać kalkulator z ręki to nie Kaczyńskiemu a Rostowskiemu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX