Rosyjski miliarder: W Rosji jest już tylko jeden oligarcha

W Rosji został już tylko jeden prawdziwy oligarcha - taką wypowiedź rosyjskiego miliardera Aliszera Usmanowa cytuje radio Echo Moskwy. Z kolei agencja informacyjna Bloomberg podała, że najbogatsi Rosjanie zarobili od początku roku łącznie 18,5 miliarda dolarów.

W kwietniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje gospodarcze na siedmiu rosyjskich oligarchów, którzy dorobili się swojego majątku i prowadzą interesy wykorzystując znajomość z Władimirem Putinem. W ocenie międzynarodowych ekspertów, część firm  oligarchów jest wykorzystywana do wyprowadzania za granicę pieniędzy z budżetu Rosji. Z tych funduszy są później opłacane tajne operacje rosyjskich służb. 

Już w pierwszych tygodniach po ogłoszeniu sankcji, rosyjscy biznesmeni umieszczeni na amerykańskiej „czarnej liście” stracili łącznie ponad miliard 200 milionów dolarów

Czytaj więcej: Donald Trump: Musiałem powiedzieć, co myślę o podwyżkach stóp. W USA zrobiło się przez chwilę jak w... Turcji

Miliardowe fortuny rosyjskich bogaczy

Jednak część z nich otrzymała wsparcia rosyjskiego rządu, w postaci różnego rodzaju ulg i przywilejów. Według agencji informacyjnej Bloomberg, rosyjscy miliarderzy od początku roku, mimo sankcji zarobili łącznie 18,5 miliarda dolarów. Najwięcej miał zarobić szef grup Nowatek i Sibir - Leonid Michelson. Jego firmy zajmują się między innymi wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej.

Na drugim miejscu Bloomberg sklasyfikował właściciela jednego z największych w Rosji kombinatów metalurgicznych - Władimira Lisina. Na trzecim znalazł się Aleksiej Mordaszow - właściciel firm wydobywających metale szlachetne, w tym złoto. 

Tylko jeden oligarcha

Jeden z trzech najbogatszych Rosjan - Aliszer Usmanow oświadczył, że w Rosji nie ma już oligarchów, oprócz jednego, którego nazwiska nie wymieni. Według niego głównym kryterium uznania za oligarchę jest otrzymanie majątku od państwa i w Rosji pozostała już tylko jedna taka osoba.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (56)
Rosyjski miliarder: w Rosji jest już tylko jeden oligarcha
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 55 razy 41

  Tym ostatnim oligarcha jest Putin, ktory stoi na czele stacji benzynowej udajacej panstwo.

 • adashofman1

  Oceniono 22 razy 10

  Zawsze mnie zastanawiało po co komu miliardy majątku ? Mnie by wystarczył milion euro rocznie - kupiłbym dom w Chorwacji jak Makłowicz i pisałbym po pijaku powieści pornograficzne.

 • elinstal

  Oceniono 22 razy 8

  Władimir Władimirowicz.

 • dr_nauk

  Oceniono 9 razy 5

  Chcialbym zauwazyc pewna niescislosc: jezeli jest tylko jeden, to juz nie jest oligarcha lecz monarcha.

 • cucurucu

  Oceniono 5 razy 5

  To chyba oczywiste, w Rosji wladze i pieniadze ma ten kto posiada wiezienia

 • pierre_doleto

  Oceniono 3 razy 3

  Fajne kryterium na oligarche.
  Usmanow dorobil sie swoich miliardow roznoszac gazety i czyszczac buty przechodniom, rzecz jasna.

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 2

  Rosja nalezy , jak to drzewiej bywało, do JEDNEGO czlowieka: CARA ( w czasach budowy komunizmu - do I sekretarza). Reszta to raby , z ktorymi CAR moze zrobić wszystko.
  Jeden rozkazuje - reszta wykonuje.

 • medor214

  Oceniono 1 raz 1

  To Putin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX