Solidarność uderza w duże sieci. Chce pilnego spotkania ws. zmian w Kodeksie pracy

Związek zawodowy NSZZ "Solidarność" chce od minister pracy pilnego spotkania w sprawie sytuacji pracowników m. in. dużych sieci handlowych.

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" chcą zmian w Kodeksie pracy. W liście skierowanym do minister rodziny, pracy i opieki społecznej Elżbiety Rafalskiej Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Handlu w "S" wnioskuje o nowelizację przepisów w zakresie ochrony pracowników przed zagrożeniami psychospołecznymi. 

Solidarność chce chronić pracowników przed przeciążeniem pracą

Zdaniem związkowców nowe przepisy są niezbędne, gdyż rośnie skala absencji pracowników z powodu psychicznego przemęczenia pracą. Rośnie również skala fluktuacji kadry pracowniczej (pracodawcy muszą się mierzyć z problemem polegającym na tym, że pracownicy szybko odchodzą z pracy), a to wszystko właśnie z powodu nadmiernego przeciążenia pracą, wielozadaniowości oraz presji czasu. W Związkowcy mają problem z porozumieniem się w tych kwestiach z Jeronimo Martins Polska (właścicielem Biedronki), Auchan Polska, Castoramą i Amazonem (a dokładniej  Amazon Fulfillment Polska). 

Uporczywe łamanie praw pracowniczych w tak strategicznych dla zatrudnienia oraz gospodarki przedsiębiorstwach wymaga podjęcia pilnych działań interwencyjnych na poziomie ponadzakładowym

- cytują Bujarę "Wiadomości Handlowe". 

Stres to duży problem

Zdaniem związkowców, skoro w Kodeksie pracy mamy już przepisy zobowiązujące pracodawców do przeciwdziałania mobbingowi, to należałoby wprowadzić również przepisy zobowiązujące pracodawców do organizowania pracy w sposób ograniczający wystąpienia stresu oraz nakazujące przeciwdziałanie. 

Związkowcy wskazują, że przeciążenie pracą, nadmiar zadań czy presji czasu prowadzić może do niekorzystnych zmian w organizmie, a także do wypadków przy pracy. 

Wybór pracodawców, których jako przykład podają związkowcy, nie jest przypadkowy. Alfred Bujara twierdzi, że w przypadku tych firm negatywne wyniki kontroli nie powodują wprowadzania żadnych zmian. Dlatego te "S" domaga się pilnego spotkania na poziomie branży, w którym udział wzięliby przedstawiciele resortu pracy, związkowcy oraz pracodawcy. 

Poprosiliśmy Auchan, Castoramę i Jeronimo Martins Polska o komentarz, ale do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi

Po publikacji tekstu komentarz nadesłał za to Amazon. Umieszczamy go bez zmian i skrótów. 

W firmie Amazon szanujemy naszych pracowników i wyznajemy politykę otwartych drzwi, w ramach której zachęcamy każdego do zgłaszania swoich sugestii, pytań i wątpliwości bezpośrednio do swojego managera. Od 2014 roku Amazon wygenerował w Polsce inwestycje o wartości ponad 4 miliardów złotych i utworzył ponad 14 000 stałych stanowisk. Są to dobre miejsca pracy z wysoce konkurencyjną płacą, atrakcyjnymi benefitami, takimi jak innowacyjny program szkoleniowy Postaw na Swój Rozwój, w ramach którego naszym pracownikom finansujemy do 95% czesnego na dowolny kurs zawodowy. Zachęcamy każdego, aby odwiedził nasze Centra i na własne oczy przekonał się jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy.

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o:
Komentarze (34)
Solidarność chce walczyć z "psychicznym przemęczeniem" pracowników
Zaloguj się
 • fantastic_maru

  Oceniono 21 razy 19

  Jak się męczą w handlu, to niech przyjdą popracować w urzędzie - dostaną pracy za 4 etaty, niższe wynagrodzenie, szklany sufit (awans tylko dla politycznych i to bez względu na opcję polityczną), nadgodziny niepłatne oczywiście, praca w domu w gratisie.

 • doktorku77

  Oceniono 27 razy 17

  Co oni się tak przyczepili tego handlu? Proponuję w ramach odstresowania zatrudnić się jako sanitariusz na SORze...

 • misiaszm

  Oceniono 23 razy 11

  Ciekawe czy podcieranie dudy kaceprkowi ręcznikiem z monogramem w niedzielę obciąża psychike czy nie?

 • elninio5

  Oceniono 27 razy 9

  A co u innych prywatnych pracodawców, a nawet w budżetówce nie ma stresu w pracy, nie ma przeciążenia w pracy i wielozadaniowości? Nie wszyscy w budżetówce, samorządzie się obijają ani w innych prywatnych firmach. Demagogia związkowców.

 • crex-crex

  Oceniono 8 razy 8

  Czy są jakieś statystyki, które pokazywałby średni wiek działacza związkowego?

 • sselrats

  Oceniono 9 razy 7

  Ludzie wciaz pamietaja jak sie "pracowalo" w PRL-u...

 • saammm

  Oceniono 17 razy 7

  PiS nie uwalił znienawidzonych zagranicznych niepokornych sieci podatkiem, próbuje je spacyfikować i podporządkować dziwnymi wymaganiami PiSowskiej przybuduwki udających związek zawodowy...

 • fedorczyk4

  Oceniono 14 razy 6

  Lubię wyobrażać sobie przyszłość. Widzę pozamykane sieciówki i markety ze szczęśliwymi pracownikami którzy po likwidacji firm (po wprowadzeniu zmian wymaganych przez nibyzwiązek, działalność przestała być opłacalna, włąściciele wycofali się z polskiego rynku) którzy radośnie zainwestowali odprawy w obligacje państwowe i żyją jak pączki w maśle, bonie muszą już ani pracować, ani nawet dorabiać sobie. Ech panie Dudo...

 • ad2009

  Oceniono 16 razy 4

  pozostaje znacjonalizowac...Poza tym pracownicy sa poszukiwani wszedzie i nikt nie każe pracować w sieciach - mozna na budowach czy urzedach, w policji tez ludzi brakuje. No i w WOT...Dziwne tylko, ze nie brakuje w zwiazkach, tam wrecz stanowiska i zwiazki pączkują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX