Nie będzie milionów za kamienice? Jest rejestr przedwojennych nieruchomości

Robert Kędzierski
Ministerstwo Finansów opublikowało tworzony przez osiem lat rejestr przedwojennych nieruchomości, których właściciele otrzymali już odszkodowania od Polski. Dokument ma ukrócić handel roszczeniami.

Ministerstwo Finansów po ośmiu latach zakończyło prace nad rejestrem, który może ukrócić handel roszczeniami wobec skarbu państwa. Jak informuje "Rzeczpospolita" w Monitorze Polskim ukazał się wykaz 8305 przedwojennych nieruchomości - kamienic, hoteli, tartaków, fabryk, jezior, lasów - za które Polska wypłaciła już odszkodowania. 

Mienie znacjonalizowane po wojnie stało się bowiem przedmiotem umów odszkodowawczych zawartych z dwunastoma krajami. Polska przekazała każdemu z nich określone środki, które miały zaspokoić roszczenia byłych właścicieli. 

Kwoty i terminy podpisanych porozumień są znane - Wyborcza pisała o nich już w roku 2003. Polska zawarła je z:

 • Francją (1948 r.).
 • Szwajcarią (1949), wysokość odszkodowań 53,5 mln franków szwajcarskich,
 • Szwecją (1949), wysokość odszkodowań 116 mln koron szwedzkich, 
 • Danią (1949 i 1953 r.) - 5,7 mln koron duńskich, 
 • Wielką Brytanią i Irlandią Północną (1954) -  5,5 mln funtów,
 • Norwegią (1955 r.) 
 • Stanami Zjednoczonymi (1960 r.) - 40 mln dolarów
 • Belgią i Luksemburgiem  (1963 r.) - 600 mln franków belgijskich,
 • Grecją (1963 r.) - 230 tys. dol.
 • Holandią (1970 r.) -  9 mln florenów holenderskich,
 • Austrią (1970 r.) -  71, 5 mln szylingów austriackich 
 • Kanadą (1971 r.) - 1,2 mln dolarów kanadyjskich

Większość z nieruchomości - 6824 - należała do właścicieli, których spadkobiercy mieszkali w USA. 

W rejestrze "głośne" kamienice

Z rejestru, nad którym prace zaczęto podczas rządów PO-PSL, wynika jedno. Zdarzało się, że spadkobiercy występowali z roszczeniami, chociaż ich nieruchomość była objęta umową odszkodowawczą. Tak było z głośnej sprawie kamienicy przy Chmielnej 70 (na zdjęciu powyżej), będącej przedmiotem dochodzenia Komisji Weryfikacyjnej

Inna głośna sprawa to budynki przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. 90 letnia Danuta P., córka byłego właściciela, wygrała w sądzie odszkodowanie w wysokości 5 mln zł za ich uwłaszczenie po wojnie. Następnie wystąpiła z wnioskiem o zapłatę zaległego czynszu - 11 mln zł. 

Tylko przypadkiem wnikliwy prawnik magistratu sprawdził jednak dokumenty Komisji Odszkodowań Zagranicznych w Londynie i wtedy okazało się, że P. otrzymała za budynek odszkodowanie.

- wyjaśnia "Rzeczpospolita". 

W samej tylko Warszawie znajduje się 500 nieruchomości ujętych w ministerialnym rejestrze. We Wrocławiu i Gdańsku jest ich 600. Rejestr może ułatwić zidentyfikowanie nieruchomości, za które państwo wypłaciło odszkodowanie podwójnie. Co istotniejsze jest szansa na ukrócenie handlem roszczeń - sądy i obecni zarządcy nieruchomości w łatwiejszy sposób będą mogli dowieść, że roszczenia byłych właścicieli zostały już zaspokojone.  

***

Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Więcej o:
Komentarze (36)
Nie będzie milionów za kamienice, jeziora, lasy? Jest rejestr znacjonalizowanych nieruchomości
Zaloguj się
 • latrynawyborcza

  Oceniono 30 razy 18

  Taki rejestr powinien zostać opracowany po 89'. Obecnie "spadkobiercy" którzy wyłudzili zwrot lub rekompensaty powinni stanąć przed sądem, oddać ukradzione pieniądze z nawiązką i dla przykładu dostać kilka lat odsiadki. Ale tak wiem, przecież to jawny antysemityzm wyssany z mlekiem matki...

 • zuuuraw

  Oceniono 13 razy 5

  Ministerstwo Finansów musi też sprawdzić odszkodowania wypłacane przez rząd Niemiec swoim przesiedleńcom z Polski, w większości dostali ono odszkodowanie od rządu w Bonn za pozostawione w Polsce mienie . Dziś co najwyżej może się zwrócić o nie rząd Niemiec, ale na pewno nie przesiedleńcy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 23 razy 3

  Działka przy ulicy Srebrnej – jest spadkiem po majątku PRL-owskiego imperium wydawniczego RSW Prasa-Książka-Ruch, jaki otrzymała pierwsza partia Kaczyńskiego – PC. Działka została znacjonalizowana w 1945 r. tzw. dekretem Bieruta. Warszawski ratusz próbował odebrać nieruchomości, podważając akty notarialne, ale sąd umorzył postępowanie. Początek budowy dzisiejszego imperium PiS sięga początku lat 90. Tuż po transformacji ustrojowej Kaczyński szefował Porozumieniu Centrum, ale to nie partia miała w tym czasie największe znaczenie. Dużo większą rolę miała odegrać Fundacja Prasowa "Solidarności”. Jej założycielami - oprócz Kaczyńskiego - byli Sławomir Siwek, Krzysztof Czabański i Maciej Zalewski. Zaczęli od przejęcia popularnej gazety popołudniowej - "Expressu Wieczornego". Tytuł szybko upadł, ale dwa biurowce w prestiżowych warszawskich lokalizacjach m.in przy ulicy Srebrnej zostały...
  jednym słowem jeszcze reprywatyzacja majątku po II RP nie została zakończona a tu istnieją już problemy jak wytłumaczyć co i jak ukradł po 1989 roku...

 • smiki48

  Oceniono 4 razy 2

  przecież od lat wiadomo, że im większy burdel, tym lepszy interes robią wtajemniczeni. Gdyby sprawy związane z nieruchomościami były uregulowane, to paru ludzi nie zarobiłoby setek milionów.

 • tedek1

  Oceniono 6 razy 2

  a nie mozna takiego zapisu umiescic w ksiedze wieczystej???
  Po to sa tworzone ksiegi zeby tam byly wszystkie informacje o nieruchomosci - w tym i odszkodowania...

 • tumaxer

  Oceniono 8 razy 2

  No widzicie, PiS 8 lat pracował, żeby opracować tą listę...

 • pas964

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli wnikliwością nazywacie sprawdzenie dokumentów Komisji Odszkodowań Zagranicznych to jest to jakaś paranoja. Toż to jedna z wielu standardowych czynności, które powinien wykonać urzędnik a sąd powinien zażądać takiego sprawdzenia jeśli go nie było.
  CHD i kamieni kupa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX