Tchórzewski zwróci się o kontrolę w PGNiG ws. kontraktu z Gazpromem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwróci się do rady nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o kontrolę korporacyjną ws. kontraktu gazowego zawartego w 2010 roku z Gazpromem i umorzenia opłat za przesył gazu za lata 2006-2009.

O przeprowadzenie kontroli wnioskowała dziś w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek. W jej ocenie "wszyscy, którzy doprowadzili do podarowania Putinowi miliarda złotych i tym samym przyczynili się do uszczerbku skarbu państwa, powinni ponieść konsekwencje".

Krzysztof Tchórzewski, który odpowiadał dziś w Sejmie na pytania posłów w tej sprawie, przypomniał, że postępowanie dotyczące podejrzenia przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych jest prowadzone przez prokuraturę w Piotrkowie Trybunalskim.

Minister energii zapewnił, że jego resort współpracuje ze śledczymi i dostarcza wszystkich oczekiwanych dokumentów, ale jak dodał, żeby sprawy były jaśniejsze, przychyli się do wniosku Beaty Mazurek. Krzysztof Tchórzewski przyznał, że Polska zrezygnowała z miliarda złotych, który należał się nam za usługi przesyłowe za lata 2006-2009, ale zaznaczył, że nie były to jedyne straty poniesione w tym czasie przez nasz kraj. Minister szacuje, że dodatkowo z powodu ustępstw dokonanych w ramach porozumienia z 2010 roku stracono około 2-2,5 mld złotych.

Minister przypomniał, że za kształt porozumienia na dostawy gazu rosyjskiego do Polski zawartego w 2010 roku między rządem Polski a Rosji odpowiada koalicja PO-PSL, a jego głównym negocjatorem był ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak. Krzysztof Tchórzewski powołał się na raport NIK, w którym oceniono, że zarówno minister gospodarki, jak i PGNiG nie wykorzystali w pełni swoich możliwości negocjacyjnych, nie podejmując próby uzyskania w zamian za zgodę na postanowienia korzystne dla strojny rosyjskiej, równoważnych korzyści dla Polski.

---

Piotr Cieszewski wniósł flagę Szlachetnej Paczki na Everest. O ks. Stryczku mówi: "To było jak zderzenie z pociągiem"

Więcej o:
Komentarze (20)
Krzysztof Tchórzewski zwróci się o kontrolę w PGNiG ws. kontraktu z Gazpromem
Zaloguj się
 • stachud

  Oceniono 2 razy 2

  Te kłamliwe pisowskie Q..... obiecywały tani gaz z ameryki a dzisiaj dostałem kwit z gazowni o podwyżce cen gazu.

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 10 razy 2

  W porównaniu z kilkudziesięcioma miliardami, które Tchórzewski wpompował w kopalnie wydaje się to mało istotne.

  Tymczasem podwyżki cen prądu (spowodowane przez politykę Tchórzewskiego) już dotknęły firmy. Indywidualni jeszcze mają stare ceny, ale taka sytuacja nie może trwać wiecznie.

 • salsolo.4

  Oceniono 3 razy 1

  Pawlak może jakimś orłem nie był, ale przynajmniej przeczytał przed podpisaniem w przeciwieństwie do pewnego towarzysza z PZPR pis. Inna sprawa, że po wyczynach pisolskiego towarzysza nie miał za wielkiego pola manewru - odkręcenie numeru Jasińskiego (PZPR, PIS) pozbawiłoby Polskę całkowicie gazu z Gazpromu i to prawie natychmiast.
  Cała akcja pisoli jest obliczona na uderzenie w PSL, z którym walczą na wsi na śmierć i życie w wyborach - kasą (sypią bez opamiętania) i nachalną, kłamliwą propagandą. .

 • stywen.pl

  0

  PISuarki szukają haka na poprzednią ekipę i wiarygodnego przekrętu udowodnić nie mogą.

 • steven1968

  0

  Tchórzewski i ta koniobaba niech spojrzą na ceny energii, paliw, wielu nowych opłat oraz galopujących cen żywności i usług ! 500+ TO TERAZ NIE WIĘCEJ NIŻ 200+ ! uPAJAJCIE SIĘ DALEJ NIBY SUKCESAMI ! Czas rozliczeń nadejdzie już niedługo ! Praw ekonomii nie przykryjecie propagandą sukcesu ! Nawet najbardziej tępi wkrótce to zrozumieją !

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 0

  Niech Tchórzewski zrezygnuje z rosyjskiego węgla. Całkowicie. Niech zaproponuje całkowite embargo na rosyjski węgiel.

  To może od ręki przeprowadzić. PiS ma Sejmie wystarczająco głosów.

 • dorotanna

  Oceniono 2 razy 0

  e tam, kontrola w pgnig. pokażcie jaja oszołomy i gazprom skontrolujcie, sidzibe głowną w moskwie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX