Zakaz handlu w niedziele. Tesco: Polska jedynym rynkiem, który przynosi straty

Polska pozostaje w grupie Tesco jedynym rynkiem, który przynosi straty. Jak podaje firma jednym z czynników, które wpłynęły na słabsze wyniki jest wprowadzony w naszym kraju zakaz handlu w niedziele.

Sprzedaż towarów w sieci Tesco w Polsce (łącznie z paliwami) wyniosła 4,8 mld zł netto w I połowie roku finansowego 2018/2019 (tj. w ciągu 26 tygodni do 25 sierpnia 2018). Rok wcześniej przychody wyniosły 5,1 mld zł. 

- Osiągamy postępy w zakresie wdrażania europejskiego programu redukcji kosztów. Jednakże w Polsce stała strata dwóch dni handlowych w miesiącu doprowadziła do spadku wolumenów w I półroczu i znaczącego delewarowania operacyjnego. Polska pozostaje w grupie jedynym rynkiem, który przynosi straty, obniżając zyskowność Europy Środkowej o 32 mln funtów w I półroczu. Zamknęliśmy 18 niedochodowych sklepów w Polsce w I półroczu i ogłosiliśmy kolejnych 13 likwidacji sklepów w sierpniu 2018 r. - czytamy w komunikacie.

Na 25 sierpnia 2018 r. Tesco miało w Polsce 397 sklepów. Na koniec obecnego roku finansowego (tj. 29 lutego 2019) planowane jest zmniejszenie powierzchni. 

Czytaj więcej: Zakaz handlu również w sobotę wieczorem i w poniedziałek rano? "S" chce, by obowiązywał 31 godzin

Grupa Tesco w wyższymi przychodami

Przychody całej grupy wyniosły w tym okresie 28,3 mld funtów, co oznacza wzrost o 12,8 proc. licząc rok do roku (przy zachowaniu realnych kursów walutowych). Zysk operacyjny w tym ujęciu spadł o 6,5 proc. do 819 mln funtów.

Tesco rozpoczęło działalność w Polsce w 1995 r. Obecnie zatrudnia ok. 25 tys. osób i oferuje produkty ponad 3 700 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.

Budimex: Pracowników z Ukrainy wystarczy, jeżeli wszyscy do nas przyjadą. W branży budowlanej brakuje 100 tys. osób

Więcej o:
Komentarze (51)
Sprzedaż Tesco w Polsce w dół, "stała strata dwóch dni handlowych w miesiącu"
Zaloguj się
 • hens

  Oceniono 29 razy 9

  Nie każdy Polak może wyjść sobie z pracy w czasie jej trwania tak jak związkowcy i posłowie.
  Teraz nieroby wprowadzą jeszcze wolne szewskie poniedziałki (leczenie kaca) i pracę w piątki do godz 12......................Przecież związkowe menelstwo katotalibańskie wsparte przez faszystów z PIS nie może się mylić, co do słuszności swojego postępowania.

 • tango-s

  Oceniono 14 razy 8

  To nie istotne jaka siec.Taka sraka owaka.Podstawą jest bilans czasowy.Normalne,najpierw dostają ciosy najsłabsi.Zobaczymy za 2 miesiące kto będzie piszczał.Aznaczna część asortymentu jest polskich producentów we wszystkich sieciach i to oni podniosą larum bo im nie odbierają towaru.Miesiąc góra 2.

 • thousand111

  Oceniono 5 razy 5

  Widać, że menago odp. za Polskę patrzy za biurka na wszystko, heh :D Przyczyna jest prosta, ale co ja będę doradzał za darmo.

 • 11jurek

  Oceniono 21 razy 5

  Tesco przede wszystkim olewa klientów -jedna lub dwie czynne kasy. Kilka razy zostawiłem zakupy ze względu na kolejki!

 • golec007

  Oceniono 6 razy 4

  Pomimo że jestem za pracującymi niedzielami to Tesco się troszkę mija z prawdą.
  Fakt wolne niedziele nie pomagają im w lepszym wyniku ale inne sklepy jakoś z tego powodu nie tracą.
  Tesco przez długi czas traktowało PL jako dojną krowę, gdzie można było obniżyć koszty do minimum. A klient i tak się znajdzie. Biedrona i Lidl zwiększyli swój standard obsługi i wyglądu, a cenowo zostali na niskim poziomie. Tesco postanowiło nic nie zmieniać i zwiększyć ceny. Auchan sobie z tym jakoś poradził

 • marcin1948

  Oceniono 11 razy 3

  No tak.Wcześniej wykazywali zero dochodów by nie płacić w Polsce podatku, a teraz przez zakaz handlu w niedziele wykazują straty.Zamknąć ten burdel niech nie straszy.

 • wolfspider

  Oceniono 7 razy 3

  Bzdury , Tesco wprowadziło automatyczny sposób zamawiania towarów z magazynu i półki świecą pustkami. Nie ma towaru=nie ma klientów.

 • luksok

  Oceniono 3 razy 3

  Najwiekszy syf jest w biedronce! Wystarczy zajrzeć co jest za otwartą rampą magazynu, nie wspomne o "przeogromnym" wyborze asortymentu np jeden rodzaj szynki itd..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX