Ekspert: energia powinna zdrożeć o 30 proc. Piekarz, rzemieślnik też będą musieli podnieść ceny

Jeśli spojrzeć na to, co stało się na giełdzie energii, to ceny energii w taryfie dla gospodarstw domowych powinny wzrosnąć o około 30 procent - uważa Dawid Czopek, zarządzający w funduszu Polaris.

Ceny energii elektrycznej dla firm i samorządów rosną dramatycznie. W niektórych przypadkach dostawcy chcą podnieść przedsiębiorcom rachunki o nawet 70 proc. To budzi pytania, co stanie się z cenami dla odbiorców indywidualnych.

Ile w rachunku za prąd jest rynku a ile polityki?

- Wszystko wskazuje na to, że te podwyżki prędzej czy później nas czekają - mówi next.gazeta.pl Dawid Czopek, ekspert, który śledzi rynek energii.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych są w Polsce regulowane. Taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. To niezależny organ (choć prezes ostatecznie jest powoływany przez polityków, z tym, że nie tak łatwo jest go odwołać), ale wnioski taryfowe przesyłają do niego firmy wytwarzające prąd. Tak się składa, że w Polsce są one koncernami państwowymi. Pojawiają się opinie, że przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi na podwyżki nikt się nie odważy.

- Trzeba zadbać o przedsiębiorstwa, które mogą być zmuszane, by nie przynosić wniosków o podwyżki taryf, co jest absurdalne - mówił niedawno prezes URE Maciej Bando w czasie Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.

Wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna" donosił, że spółkom energetycznym zakazano wnioskowania o podwyżki dla gospodarstw domowych.

Droższy prąd dla firm odczujemy wszyscy

Na razie spółki te podnoszą ceny przedsiębiorcom i samorządom. Ale to nie jest tak, że w nas, odbiorców indywidualnych, to nie uderzy. - Oczywiście że to odczujemy i to w dużo większym stopniu niż to, co widzimy dziś na rachunku - mówi Dawid Czopek.

- Pamiętajmy o tym, że piekarz, że inny rzemieślnik, który u nas pracuje, musi podnieść swoje ceny, ponieważ ma droższą energię elektryczną. Nie wspominając o tym, że będziemy mieli problem z takimi zakładami pracy, które potrzebują dużo energii, na przykład huty - tłumaczy ekspert, który w rozmowie z next.gazeta.pl wyjaśnia też, dlaczego prąd w Polsce drożeje tak mocno.

Czytaj też: Złe wieści dla kierowców. W czarnym scenariuszu zapłacimy nawet 65 groszy więcej za paliwo

Więcej o:
Komentarze (59)
Ekspert: energia powinna zdrożeć o 30 proc. Piekarz, rzemieślnik też będą musieli podnieść ceny
Zaloguj się
 • puzyn1

  Oceniono 32 razy 30

  Ważne, że górnicy szczęśliwi i będzie 14-stka, ołówkowe, kredkowe, barborka, pod grusza!!!!

 • matatjahu

  Oceniono 25 razy 23

  prąd zdrozeje o 15-30%, podatki lokalne w górę o 5-7% min, opłaty za odpady mają wzrosnąć, ceny wody i ścieków w górę o ok 5%, ogrzewanie nawet o 30% w górę....no fajnie. a pensje ledwo ponad inflację, która jest w Polsce liczona przez GUS w oszukańczy sposób....dojna zmiana działa.

 • Taba To

  Oceniono 16 razy 14

  Czy ma sens wprowadzanie aut elektrycznych na rynek jeżeli ceny energii ocierają się o kosmos a elektrownie pracują na max mocy? Kto mi wyjaśni logikę tego zjawiska?

 • bez_skrupulow

  Oceniono 13 razy 11

  Politycy w ministerstwach już sobie pensje podwyższyli o 100%

 • year68

  Oceniono 24 razy 10

  na wybory jest zakaz podwyżek :) po wyborach będzie jazda bez trzymanki...

 • marc.pl

  Oceniono 24 razy 10

  Polacy podczas wyborów odrzucili ciepłą wodę z kranu jaką im oferowała PO - teraz PiS tak zdestabilizuje i rozhuśta gospodarkę że będzie z kranu leciał wrzątek na przemian z lodowatą wodą, ale taka była wola suwerena.

 • kantrzyn

  Oceniono 20 razy 10

  Bolszewizm pełną gębą, przedsiębiorcom podwyższyć choćby o 100 %, a odbiorcom indywidualnym poniżej kosztów. Wenezula już się zbliża. Niby podwyżki można przerzucić na konsumentów, tylko że polszewicy zapomnieli, że stajemy się przez to mniej konkurencyjni za granicą. Jak się eksport posypie, to od razu wszystko poleci na ryj!

 • Misiek 007

  Oceniono 14 razy 10

  Paliwo już podrożało bo ktoś (czyli wszyscy) musi zapłacić za ostatnią potężną awarię w PKN Orlen...a prąd bo u nas tylko węgiel bo atomówki nikt nie chce

 • pi.mi

  Oceniono 13 razy 9

  Ale wysyp pisdowskich troli... ;-)
  Prąd w hurcie już podrożał o 100%.
  Ale dla odbiorców indywidualnych cenę reguluje rząd, więc teraz elektrownie tracą gigantyczne pieniądze.
  A rząd..? A rząd czeka z podwyżkami do "po wyborach".
  Płacimy za lata zaniedbań w sieci energetyczne, ochronę b drogich kopalń, 500+. No i za utrzymanie władzy przez smoleńską sektę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX