Wyciekła notatka MF z czasów PO. "Brak szans" na walkę z mafiami VAT. Szczurek: Absurd

"Super Express" dotarł do notatki z 2015 r. pochodzącej z Ministerstwa Finansów. Wynika z niej, że ówczesny szef resortu nie widział szans na wprowadzenie przepisów pozwalających zwalczyć mafie VAT. Mamy komentarz byłego ministra i obecnej szefowej Ministerstwa.

Notatka, którą opublikował "Super Express" wygląda na część korespondencji pomiędzy wysokiej rangi urzędnikami Ministerstwa Finansów. Pochodzi z 4 marca 2015 roku, kiedy ministrem finansów był Mateusz Szczurek.

Pismo od dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług jest skierowana do Jarosława Nenemana, ówczesnego podsekretarza stanu resorcie finansów. Czytamy w nim:

Nawiązując do przekazanego w dniu 25 lutego br. projektu notatki w sprawie konieczności przygotowania projektu ustawy o podatku od towarów i usług w związku z procederem oszustw i nadużyć (...) oraz podjęcia zmian o charakterze długookresowym, Departament uprzejmie prosi o potwierdzenie decyzji Ministra Finansów Pana Mateusza Szczurka co do braku zasadności prowadzenia obecnie prac legislacyjnych, mających na celu wprowadzenie dalszych modyfikacji przepisów ustawy" - czytamy w opublikowanym przez "Super Express" fragmencie notatki.

"Super Express" podkreśla, że w wyniku interwencji ministra Szczurka słowa "brak zasadności" zostało zmienione na "brak szans".  

Czytaj więcej: Rząd szykuje zmiany w podatkach. Sprawdziliśmy, kto może zapłacić więcej

Były minister finansów zaprzecza

O komentarz poprosiliśmy byłego ministra finansów w rządzie PO-PSL Mateusza Szczurka:

Interpretacja Super Expressu jest oczywiście absurdalna. Treści notatki nie znam, ale "brak szans" dotyczy możliwości przeprowadzenia porządnego (z projektem założeń, konsultacjami publicznymi, notyfikacją UE) procesu legislacyjnego w tamtej kadencji Sejmu. Prace nie tylko były prowadzone, ale i zmiany prawne i operacyjne wprowadzane w życie

Jako przykłady prac Mateusz Szczurek podaje:

1. Wspólny raport MF, Prokuratury Generalnej i MSW z pakietem rozwiązań.
2. Kilka nowelizacji uszczelniających CIT, VAT, zmiany w paliwach w innych ustawach.
3. Działania operacyjne, mocniejsza współpraca między służbami i organami państwa, szkolenia dla sądów in prokuratur.
4. Działania dot "małych nieprawidłowości " (które odpowiedzialne jednak mogą być za większość luki): kasy rejestrujące, loteria paragonowa, edukacja.
5. Rejestry, bazy danych, informatyka (np system polfisc) - podstawa umożliwiająca analitykę.
6. Założenia nowej ordynacji łączącej skuteczność poboru, prawa podatnika i zdrowy rozsądek.

Komentarza udzieliła nam także Izabela Leszczyna, była minister finansów rządzie PO-PSL:

Notatka, o której pisze Super Express pochodzi z marca 2015 r., a przecież 2.06.2015 r. trafił do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej jednolity plik kontrolny, który jak zgodnie twierdzi NIK, MF i eksperci, jest głównym powodem uszczelnienia systemu podatkowego. Tylko PiS-owska propaganda może chcieć wmówić ludziom, że w marcu, gdy kończyliśmy w MF prace nad JPK, chcieliśmy spowolnić uszczelnianie.

Ministerstwo komentuje

Do sprawy odniosło się Ministerstwo Finansów. Jak donosi Informacyjna Agencja Radiow potwierdza ono istnienie notatki z czasów rządu PO-PSL w sprawie wyłudzania podatku VAT. 

Wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś komentując sprawę powiedział, że przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL nie zostały podjęte działania w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego. Brak reakcji na notatkę nazwał "bardzo poważnym uchybieniem".

Zapytana o notatkę minister finansów Teresa Czerwińska, szefowa resortu, powiedziała, że nie wie, dlaczego pismo zostało zignorowane. Dodała, że obecnie wypracowywane projekty są natychmiast kierowane do realizacji.

Straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosły w ciągu ośmiu lat co najmniej 262 mld złotych. Takie dane podaje resort finansów, powołując się na analizy jednej z firm konsultingowych.

Komisja śledcza ds. VAT już działa

W lipcu tego roku powołano sejmową komisję ds. VAT.  Jej przewodniczącym został Marcin Horała, który równocześnie kandyduje na prezydenta Gdyni. Komisja ma zadanie zbadać i ocenić działania rządów PO-PSL związanych z VAT i akcyzą. 

Czytaj też: Obniżki VAT na razie nie będzie. Mało tego, PiS chce wpisać wyższe stawki na stałe do ustawy

12 października przed komisją stawi się były minister finansów Jacek Vincent Rostowski.

***

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (125)
"Super Express" dotarł do notatki Ministerstwa Finansów z czasów Platformy Obywatelskiej. Mateusz Szczurek nie widział szans walkę z mafiami VAT
Zaloguj się
 • clamcay

  Oceniono 63 razy 15

  Szczurek to jest jednak jakiś miszcz strategii . Przyszedł do ministerstwa w zasadzie na dzień z nocą, chyba tylko po to żeby zgasić w ministerstwie światło po zaliczającej zjazd do zajezdni Platformie O.

  Teraz się okazuje, że wypuścił na siebie jakieś notatki, za które jak dla mnie powinien konkretnie beknąć bo wystawił dupę do lania wręcz koncertowo. Brawo Ty!

 • ja-sio7

  Oceniono 15 razy 7

  zauważyłem, że im bliżej wyborów tym większa aktywność troli wspierających obecną władzę, - ciekawe ile płacą ???? (pewnie i tak się dowiemy za jakiś czas, jak u Dudy) , czy znowu wspiera ich firma pijarowa z USA/Rosji ??? (też się dowiemy jak poprzednio), czy może spęd "misiewiczów" do pomieszczeń na Pradze ???? - szkoda tylko że społeczeństwo ciemne, a wieśniacy to już całkiem - smutno....

 • wino0000006

  Oceniono 8 razy 6

  Oczywiście, że łatwo można wygrać z mafiami wyłudzającymi VAT - trzeba zlikwidować VAT.

 • wojtem

  Oceniono 81 razy 5

  Na szczęście ci nieudacznicy już nigdy nie wroca do władzy w Polsce. Trzeba się tylko modlic żeby Czaskowski nie wygral w Warszawie bo jeśli wygra to Warszawa niedługo będzie 20 lat za Sofia i Bukaresztem

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 4 razy 4

  "Zdrowy rozsądek" niby jest? Co za bzdura. W bolandzkich przepisach jest zupełny brak zdrowego rozsądku, dlatego żyją tylko wielkie firmy, sieci i ci co się w niszach rozrośli i wzmocnili. Nowe firmy mają pod górkę tak, że lepiej nic nie otwierać. Większość usług działa w szarej strefie albo jako firmy zagraniczne. Trolle szczekają, boty plują, a wypisujecie bzdury. Popatrzcie sobie w UK, nie mają kas fiskalnych a żyją, Polacy tam firmy zakładają i tam płacą podatki i tam wyjeżdżają a nie w PL. Jakby były przepisy zdroworozsądkowe to byłyby kontrolowane i pilnowane wielkie sieci, firmy, korpo-właśnie ci co się zwrotu VATu domagają na pustych transakcjach, a małe firmy nawet by nie musiały się w VAT rejestrować, nikomu niepotrzebne są kasy fiskalne, obsługa byłaby prostsza i tańsza, kontroli by nie trzeba było. Ludzie by spokojnie pracowali, uczciwie się rozliczali wiedząc, że mogą zarobić, a do VATu nawet by się nie rejestrowali, bo by mieli wszystko w brutto i bez odliczeń. Na tym polega zdrowy rozsądek a nie na mnożeniu inwigilacji, kontroli i rzeszy urzędników opłacanych z podatków upadających firm i ciężkiej pracy pracowników w korporacjach, które jako jedyne w PL się rozwijają, w dziurze po padniętych małych firmach.

 • a.s.101

  Oceniono 10 razy 4

  "Timing" ujawnienia tej sprawy jest charakterystyczny,
  Wy na nas "taśmami na Mateusza" to my na was "aferą Vatowską".

 • Oceniono 7 razy 3

  Nie wiem jak wy ale ja mam wrażenie, iż ktoś z premedytacją trzęsie naszą tzw. sceną polityczną. Nie jest to nikt z PIS ani z PO. Nasi politycy są za "ciency" na takie rozgrywki, to są tylko miernej jakości aktorzy, często z niskim IQ, oderwani od pługa. To tylko takie pacynki. Za sznurki pociąga ktoś inny......pytanie tylko KTO?. Pytanie również, co w naszym kraju robi kontrwywiad, służby specjalne? bo patrząc na to co się dzieje z boku można odnieść wrażenie iż Polska to bardzo słaby kraj, ma granice, ma urzędy, ma jakies tam prawo ale panuje wolna amerykanka, taki dziki zachód. Takie państwo teoretyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX