Holandia powstrzymała groźny atak rosyjskich hakerów. Moskwa drwi z oskarżeń

Holenderski wywiad udaremnił cyberatak wymierzony w Organizację do spraw Zakazu Broni Chemicznej. Mieli zanim stać Rosjanie. Kreml zaprzecza oskarżeniom.

Ank Bijleveld, minister obrony Holandii poinformowała na konferencji prasowej w Hadze, że holenderskie służby powstrzymały w kwietniu Rosjan, którzy zamierzali włamać się do sieci  Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). 

Czterech Rosjan przyleciało do Holandii 10 kwietnia. Trzy dni później holenderskie służby zatrzymały ich w hotelu sąsiadującym z siedzibą OPCW w Hadze. Zatrzymani byli w posiadaniu sprzętu wywiadowczego (który minister Ank Bijleveld zaprezentowała na konferencji), wśród którego można było znaleźć urządzenia, które miały umożliwić włamanie się do WiFi postawionego przez OPCW.

Według Bijleveld Rosjanie zostali złapani na gorącym uczynku i próbowali zniszczyć swój sprzęt. Nie udało im się jednak włamać do sieci bezprzewodowej OPCW. Zatrzymani mieli zostać wydaleni z Holandii jeszcze tego samego dnia. 

"Agresywny atak demonstruje pogardę"

Według agencji Reuter w tym samym czasie, w którym miało dojść do próby włamania, w OPCW trwały prace nad zidentyfikowaniem substancji, której użyto do ataku na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córkę. Atak ten nastąpił w marcu w Salisbury na południu Anglii. 

Minister Bijleveld zaapelowała do Rosji, by zaprzestała cyberataków zmierzających do "podkopania" zachodnich demokracji. Głębokie zaniepokojenie tym wydarzeniem wyrazili przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz szefowa dyplomacji UE Federica Moghierni. We wspólnym oświadczeniu stwierdzali, między innymi, że "agresywny akt demonstruje pogardę wobec celu działania Organizacji Zwalczania Broni Chemicznej". 

Do zaprzestania takich działań wezwał Rosję Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO

Rosjanie kpią z zarzutów

Rosjanie zaprzeczają oskarżeniom i drwią z nich. Pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ zadrwił na Twitterze, że następnym razem Rosja zostanie oskarżona o "włamanie się do głowy pani May i  wykradzenie planów Brexitu czy też o zhakowanie samego referendum". 

Więcej o:
Komentarze (46)
Rosyjscy hakerzy chcieli włamać się do Ogranizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 51 razy 11

  Nam Putin wyhodował antyszczepionkowców z szarej masy przygłupów . Dla niego każda forma walki ze zgniłym Zachodem jest dobra.

 • glean

  Oceniono 22 razy 8

  Ruscy stają się zakałą cywilizowanego świata. Odciąć to ruskie scierwo od internetu swiatowego, niech się kisza w swoim 'ruskim mirze'.

 • chocbynawstecznym

  Oceniono 28 razy 6

  Nie do głowy May a do głów Brytyjczyków, nie za pomocą wirusów a propagandy i agentów wpływu... Po prostu czasy się zmieniają i techniki manipulacji też idą naprzód... Nie ma co udawać głupa panie Pierwszy Przedstawicielu i sprowadzać ad absurdum.

 • 4head

  Oceniono 12 razy 2

  Do rozbójnika nie ma co apelować trzeba go unieszkodliwić..

 • takaprawda2015

  Oceniono 22 razy 2

  To nie byli żadni sowieccy hakerzy. To zwykli turyści co tylko szukali informacji na tych stronach.

 • hdtvpolska

  Oceniono 8 razy 2

  Pan Donald Trump poprosił mnie bym na wpisie udawał kogoś z ZSRR.
  Prawda taka: KGB truje kogo się da a Putin ma majtek większy od Macierewicza.
  Setki miliardów USD dla lidera Mocarstwa jest Panu Putinowi mu zupełnie nie potrzebne. Po sześciu kadencjach stabilnego zarządzania MEGA-Państwem należy się chyba domek - siedziba od narodu. PUTIN nie potrzebuje żadnego osobistego majątku. Tak jak Jarosław Kaczyński.

 • Slovo Doman

  Oceniono 5 razy 1

  Rosjanie to wcielone zło, nie dajmy się Europo. Bez naszych dolarów i euro Rosja to gołodupce z wielką maczugą. Ale my możemy mieć jeszcze większą bo w większości siła.

 • stop_pis

  Oceniono 2 razy 0

  Zenada. Klasyczne pitu-pitu dla podtrzymania anty-rosyjskiej histerii.
  Coś jak o "przechwycaniu rosyjskich bombowców" albo o niebezbiecznych manewrach ruskich myśliwców tuż przed nosem lecących pokojowo wzdłuż rosyjskiej granicy samolotów zwiadowczych ... ;))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX