Wielka zmiana dla 2,5 mln posiadaczy domów i mieszkań. Użytkowanie wieczyste od stycznia

Robert Kędzierski
5 października wchodzi w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Co to w praktyce oznacza dla 2,5 mln Polaków?

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów weszła w życie z dniem 5 października. Oznacza to, że od stycznia przyszłego roku posiadacze 2,5 mln mieszkań i domów zaczną "kupować" grunty, na których stoją ich nieruchomości. Dziś są bowiem jedynie właścicielami lub współwłaścicielami budynków. A ziemia, na której stoją, należy do państwa - władz centralnych lub samorządowych - za co trzeba płacić. Użytkowanie wieczyste formalnie rzecz biorąc, to umowa obowiązująca przez 99 lat.

Ministerstwo Infrastruktury zmianę przepisów argumentowało koniecznością "wzmocnienia prawa osób zamieszkującym na gruntach publicznych". 

Według nowego prawa, przez 20 lat obowiązywać będzie opłata przekształceniowa. Po tym czasie grunty przejdą na własność właścicieli budynków. Dla wielu osób "technicznie" niewiele się jednak zmieni - będą płacić, tak jak dzisiaj, tyle że za coś  innego.

Rząd zachęca: wykup jak najwcześniej

Przepisy dają jednak możliwość jednorazowego wykupienia ziemi. W takim wypadku nabywca może liczyć na bonifikatę wynoszącą od 10 do 60 proc. 

.. .

Co istotne na jednorazowe wykupienie ziemi nie trzeba decydować się od razu po wejściu w życie przepisów. Jeden z zapisów ustawy mówi bowiem o tym, że "właściciel w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłat może zgłosić
właściwemu organowi zamiar jednorazowego wniesienia tych opłat (opłata łączna)". 

Należy jednak pamiętać, że z każdym rokiem od wejścia przepisów, wysokość rabatu spada.

Czytaj też: Gigantyczne budowle, pożerające miliony ton węgla. Dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Oto największe elektrownie w Polsce

Właściciele, którzy wniosą opłatę przekształceniową z góry unikną też jej waloryzacji. Co trzy lata wysokość opłaty może być bowiem podnoszona. 

Związek Miast Polskich: to wywłaszczenie

Z automatycznego, ustawowego przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności nie są zadowoleni samorządy. Związek Miast Polskich argumentował w trakcie procedowania uchwalenia nowego prawa, że de facto oznacza ono odgórne wywłaszczenie gmin, co w tym przypadku jest niekonstytucyjne. 

Warto jednak pamiętać, że opłaty za użytkowanie wieczyste to niemały "kawałek" budżetów miast - np. w 2018 r., według planu budżetu Warszawy, do kasy miasta z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste ma wpłynąć 525,5 mln zł. Wszystkie dochody zaplanowano na kwotę 15,1 mld zł.

***

Ekspert: prąd może podrożeć o 30 proc. Droższą energię dla firm odczujemy nawet mocniej [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (100)
Wielka zmiana dla 2,5 mln posiadaczy domów i mieszkań. Użytkowanie wieczyste od stycznia
Zaloguj się
 • 3guziec

  Oceniono 17 razy 9

  Przez najbliższe 30 czy 50 lat katastru nie powinno być. Ludzie muszą się najpierw wzbogacić.

 • malepifko

  Oceniono 10 razy 6

  Ciekawe po co mi grunt na którym stoi wieżowiec. Konkretnie, jakie będę miał z tego korzyści.

 • plutoniczna

  Oceniono 12 razy 4

  dla podjaranych ustawą PIS.
  PIS kiepską ustawę zawinął w dobry PR-owski papierek.
  bo daje 60% bonifikatę za jednorazową opłatę, czy 10 opłat rocznych za użytkowanie.

  przekształcenie na dotychczasowych zasadach (ustawa o przekształceniu prawa uw we własność), gminy mają prawo do przyznania 95% bonifikaty za jednorazową opłatę.
  nie wiem jak w innych samorządach ale w Warszawie tak.

  Od 4 lipca 2017 roku ( Uchwała Rady m.st. Warszawy nr L/1217/2017) Warszawiacy mogą uwłaszczyć się z 95-proc. bonifikatą to znaczy, że każda osoba fizyczna i spółdzielnia chcąca uwłaszczyć się na gruntach, na których znajdują się jej nieruchomości mieszkalne (czy garaże), będzie musiała zapłacić kwotę równą 5 dotychczasowym opłatom za użytkowanie.

 • plutoniczna

  Oceniono 16 razy 4

  po przeczytaniu projektu ustawy nasuwa się kilka następujących wniosków:

  wysokość opłaty to 20-krotność aktualnych opłat za UW. (art. 7. ust.6)
  a co z użytkownikami, których użytkowanie wieczyste wygasa przed dniem 1.01.2039 roku? (czyli mniej niż 20 lat), też mają płacić 20-krotność? nie widzę żadnych zapisów regulujących ten problem ani żadnych odwołań do innych przepisów.

  przewidywana jest waloryzacja opłat (art. 10. ust.1,2) - wg m.in. stawek inflacyjnych GUS raz na 3 lata.
  taki zapis (przy prognozowanej stagnacji cen gruntów w najbliższych latach) jest niekorzystny dla płacących, bo daje możliwość podnoszenia opłaty o sumowaną stawkę inflacji tyle, że raz na 3 lata. a prognozy wzrostu inflacji na 2019 -2020 to odpowiednio 2,7% i 2,9% co tylko za te dwa lata daje wzrost opłaty o min. 5,6% + niewiadoma 2021 rok.
  owszem owszem, można zapłacić jednorazowo z 60% bonifikatą (czyli jakby 3% na rok), ale uwzględniając prognozy inflacyjne to de facto płaci się to samo tylko jednorazowo (wartość pieniądza w czasie).

  tak więc kochani nie cieszcie się - będziecie bulić jak dotychczas tylko trochę drożej.
  PIS zastosował ten sam manewr co przy podnoszeniu cen benzyny.
  Miało być taniej a wyszło jak zwykle.
  to tak na szybko.

 • allegropajew

  Oceniono 14 razy 4

  A co ma zrobić ktoś, kto zapłacił za UWG za 100 lat z góry?

  Gościula

 • jsd1952

  Oceniono 26 razy 4

  Użytkowanie wieczyste to przeżytek z epoki PRL. I to jest jedyna zmiana, która odróżnia politykę obecnego Rządu od polityki Władz PR!

 • heko77

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli co? Wszyscy mieszkańcy 10 piętrowego bloku będą właścicielami działki na której stoi blok przez 99 lat? To właściwie czyj będzie ten grunt?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX