Świetne wieści dla kierowców. Otwarto nowy odcinek ekspresówki S5

Kierowcy mogą już korzystać z ok. 9,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 pomiędzy węzłami Leszno Południe a Kaczkowo w województwie wielkopolskim.

Odcinek Leszno Południe - Kaczkowo został wybudowany w nieco ponad dwa lata, za 232,5 mln zł. Jego budowa była współfinansowana ze środków unijnych. 

Ten fragment S5 ma ponad 9,5 km długości. Ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku, natomiast z poszerzonym pasem dzielącym, który kiedyś będzie można zagospodarować na trzecie pasy dla każdej jezdni.

Na odcinku S5 pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem w budowie są jeszcze cztery odcinki. Dwa z nich powinny być gotowe do końca roku - chodzi o odcinki Poznań - Wronczyn (16,5 km) i Radomicko - Leszno Południe (19,1 km). Możliwe jednak, że w tym pierwszym przypadku wykonawca upora się tylko z jedną jezdnią w każdym kierunku. Do końca 2019 r., według planów GDDKiA, kierowcy powinni móc przejechać z kolei odcinkami Wronczyn - Kościan Południe (18,9 km) i Kościan Południe – Radomicko (15,7 km).

Na poniższej mapie odcinki, które powinny być gotowe do końca 2018 r., zaznaczono bordowymi strzałkami, a do końca 2019 r. - niebieskimi.

.. GDDKiA

Docelowo, droga ekspresowa S5 ma mieć około 360 km długości. Połączy autostradę A8 na węźle Wrocław Północ (stamtąd już "rzut beretem" do autostrady A4), z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza. Będzie przebiegać między innymi w okolicach Bydgoszczy i Poznania (tutaj skrzyżuje się z A2). Szczególnie okolice stolicy Wielkopolski są jednymi z najbardziej ruchliwych miejsc na drogowej mapie Polski.

Natężenie ruchu w PolsceNatężenie ruchu w Polsce Ilustracja pochodzi z raportu GDDKiA

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (44)
Odcinek drogi ekspresowej S5 Leszno Południe - Kaczkowo otwarty
Zaloguj się
 • shamickgaworski

  Oceniono 23 razy 7

  "a w latach 2007-2013 UE przyznała granty na 431mln€ na dwie sekcje S5 w Wielkopolsce!"
  Jak to strasznie w tym Eurokolhozie!!! Normalnie gorzej nizli za komuny ...
  Pawlowicz? Duda? Jak to mozecie nam wytlumaczyc jeszcze raz jak to strasznie iz Niemieccy czy Francuscy podatnicy daja nam Polakom swe (ciezko zarobione) pieniadze i buduja nam autostrady? A my za to ... srodkowy palec i nienawisc do Eurokolhozu?! Ze tez jak 'sie wtracaja pieniaznie' to nikomu nie przeszkadza? Grant to nie jakies pieniadze z drukarki w Bruksleli ... to pieniadze podatnikow EU!!!!!!!!!!!!!!!!!1
  A na koniec prosze sobie wyobrazic wrzask gdyby to tak Polacy, Polacy podatnicy budowali autostrady np HIszpanom ... czy Wlochom ...
  Kary godne!
  Gdyby to odemnie zalezalo to ani euro na zadna droge zanim szanowanie konstytycji i BEZ PARTYJNE sady!
  A jak nie to sobie budujcie autostrady z wlasnych zlotowek .. Polakow zlotowek ...

 • zerozer52

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież UE miała finansować tylko chodniki.

 • evergreen111

  Oceniono 7 razy 5

  Hej, Maliniak! W jaki sposób WYIMAGINOWANA wspólnota mogła dać zupełnie REALNE pieniądze na drogę? Wyjaśnij to, żałosny miłośniku leśnego ruchadła!

 • fajny_zajety

  Oceniono 4 razy 2

  za 10 lat na autostradzie Katowice - Wrocław, Katowice - Kraków, Katowice - Warszawa będzie więcej stania w korku niż jazdy. Te Austostrady już dziś nie dają rady....

 • Mac Kacz

  Oceniono 6 razy 2

  Czyli w Wielkopolsce ...pięknie sie dojedzie z Leszna do Wrocławia !
  a w Wielkopolsce na S-5 KICHA , na S-11 JESZCZE WIĘKSZA KICHA no i pseudo autostrada w przez centrum Poznania - brawo WY

 • mara571

  Oceniono 1 raz 1

  A S11 czyli polaczenie Poznania z aglomeracji slaskiej i krakowskiej nadal w fazie planowania...

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  No proszę, Krzywogęby znowu zbudował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX