Emeryci mogli zyskać 339 zł miesięcznie. Ale 140 tys. podpisów nie przekonało rządu

Robert Kędzierski
Emeryci, nawet ci z najniższą emeryturą, nie będą zwolnieni z podatku. Rząd twierdzi, że byłoby to niesprawiedliwe społecznie.

PSL na początku października złożył projekt ustawy przewidujący zwolnienie emerytów i rencistów z podatku. Zebrał pod nim 140 tys. podpisów. To już druga próba przeforsowania projektu, który został odrzucony przez PiS w marcu

Ceny w sklepach rosną jak szalone, opłaty za mieszkania są coraz wyższe. Drożyzna najmocniej uderza w emerytów i rencistów. Nie wolno nam zostawić seniorów na pastwę losu

- uzasadniał wprowadzenie projektu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

Dzięki zmianom pobierający niskie świadczenia mogliby zyskać - według PSL - nawet ponad 300 zł.

Jak wzrosłaby emerytura, gdyby wprowadzono w życie projekt PSLJak wzrosłaby emerytura, gdyby wprowadzono w życie projekt PSL Źródło: PSL (https://www.psl.pl/emerytura-bez-podatku/)

Program "Emerytura bez podatku" nie wejdzie jednak w życie. Jak donosi Money.pl opozycyjny projekt nie ma szans na poparcie rządu. Skrytykowała go szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Byłoby to naruszenie zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

- stwierdziła Elżbieta Rafalska.  

Co z "500+" dla emerytów?

Utrącenie pomysłu PSL może budzić kontrowersje, jeśli przypomnimy deklaracje Jarosława Kaczyńskiego, który na łamach "Super Expressu" deklarował wprowadzenie programu  "500 plus dla emerytów". Szef PiS zapewniał, że "środki na to się znajdą, los emerytów będzie poprawiany"

Brak poparcia dla projektu ludowców może mieć zatem aspekt polityczny.

Prawo i Sprawiedliwość nie może sobie pozwolić na poparcie flagowego pomysłu PSL [emerytur bez podatku], które dziś jest największą konkurencją dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Z punktu widzenia PiS o wiele lepszy efekt propagandowy, a potem też wyborczy, będzie miało danie emerytom gotówki do ręki w formie nowego 500+.

- wyjaśnia Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl specjalizujący się w tematyce politycznej i społecznej.

Czytaj też: 500 plus dla emerytów. Trzy scenariusze. Ile to może kosztować? [NASZE WYLICZENIA]

Ile może kosztować spełnienie obietnic PiS?

W tej chwili rząd nie przedstawia konkretnych propozycji związanych z projektem "500 plus dla emerytów". W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę trzy scenariusze. Możliwe, że: wszyscy emeryci otrzymają 500 zł miesięcznie, wszyscy otrzymają tę kwotę, ale tylko raz w roku, lub dodatek trafi na stałe tylko do najbiedniejszych. W pierwszym z wariantów koszt dodatkowych świadczeń wyniósłby nawet 47,5 mld zł rocznie. 

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska w zeszłym roku przedstawiała możliwe scenariusze programu 500 plus dla emeryta. Wysokość jednorazowego świadczenia wyniosłaby - w zależności od kwoty emerytury - od 300 do 500 zł. Koszt programu za to szacowany jest na 2,5 - 5 mld zł. Pieniądze należałyby się każdemu, kto otrzymuje emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł.

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (105)
Emeryci mogli zyskać 339 zł miesięcznie. Ale 140 tys. podpisów nie przekonało rządu
Zaloguj się
 • rpyzel

  Oceniono 43 razy 23

  Zwolnić emerytów z podatku niesprawiedliwe społeczne? To kiedy rolnicy zaczną płacić PIT?

 • tojamyszka

  Oceniono 25 razy 15

  Rząd manipuluje przy emeryturach . Najpierw sondują , jak wpłynie obniżka waloryzacji, jak wpłynie obniżka w ogóle przy jednoczesnej podwyżce cen i .... Działamy . Emeryci najczęsciej zakochani w Rydzyku / ani on ojciec , ani duchowny czy uduchowiony/ nie jękną. Dopóki emeryci wysyłają świątyniom ostatnie pieniądze , a potem w rodzinie mówią jak mało mają i trzeba im pomóc tak długo takie rządy pro kościółkowe będą żerować na najbiedniejszych . Na najsłabszych . To podłe , okrutne i nie uczciwe . Przepracowałam 41 lat. Uczciwie , w budżecie . Wynagrodzenie było niskie , a raczej nie wysokie , choć stanowisko było owszem , owszem . I dziś , w trzy lata od daty przyznanej emerytury moja emerytura za chwilę sięgnie najniższej . I rząd udaje , że podwyższy tym najniżej ... A ile lat oni przepracowali . Rząd chce dać emerytury za ... dupcenie . Jak będzie miała dzieci w liczbie 3 i więcej to dostaje emeryturę. Czyżby rząd nagradzał nierząd ? To dziewczyny nastawiać się , i rodzić . Póki młode będzie: alimenty, 500+ ,zasiłki dla samotnych matek , zasiłki celowe , darmowe posiłki dla dzieci , dopłaty do mieszkań. Da się przeżyć. A na starość emerytura. Tylko ślubu nie bierz , bo wszystko stracisz . A zatem miej chłopa tylko nie bierz ślubu . Bo wszystko stracisz.
  Gdzie są wartości chrześcijańskie . Czemu nikt w kościele nie grzmi. Ano temu bo sami korzystają z takich usług. Urodziłam się w komuniźmie , a raczej w socjaliźmie . Moi Rodzice uczyli mnie moralności , szacunku , uczciwości , Dziś żyję tak by nieść dobro , miłość , pomoc. Tak starałam się wychować moje dzieci. I chyba mi się nawet udało . Ale to co dzieje się wokół mnie jest nikczemne , paskudne i jeszcze Ci od Prawa i Sprawiedliwości chcą mi zabrać emeryturę , tak po cichu , po kawałku . Czas umierać , albo czas walczyć.

 • lupinarsene

  Oceniono 21 razy 15

  Jaka równość społeczna - emeryci już zapłacili podatki. Podatek od emerytury to dodatkowy podatek. Poza pozwala utrzymywać bandę urzędników! Ile mniej by było roboty jakby emeryci nie musieli składać PITu, a ich wypłata byłaby prosta (mniej osób potrzebnych do dystrybucji / obliczania). Tak samo powinno być z 500zł - zwolnienie z podatku. Tutaj już pracodawca zamiast odprowadzać do urzędu skarbowego powinien przekazywać kasę pracownikowi... Proste i mniej pracowników publicznych, czyli ogólnie tańsze i zachęcające do uczciwej pracy.

 • andrew1507

  Oceniono 16 razy 14

  Krótki plan wyborczy.
  1.Karczujemy PiS w każdych wyborach do dna, aby zdobyć większość konstytucyjną.
  2.Natychmiast po wyborach przeprowadzamy de-pisyzacje włącznie z delegalizacja PiS, ONR ma, rozgłośni i telewizji agenturalnych (Radio Maryja, Telewizja Trwam, PR, TVPiS)
  3. Powołujemy natychmiast tymczasową konstytuantę, aby zapobiec jakimkolwiek próbom obalenia ustroju demokratycznego państwa prawa.
  4. Powodujemy pilny rozdział państwa i KK z wyprowadzeniem religii ze szkol i wypowiedzeniem konkordatu z Watykanem
  5. Nowa Konstytucja z referendum
  6. Wprowadzenie Euro z referendum

 • chimera86

  Oceniono 13 razy 13

  A 500+ jest sprawiedliwe społecznie???????????????? Bez podatku!!!!!!!!!!!!!!

 • polak66maly

  Oceniono 29 razy 13

  za to sprawiedliwe spolecznie jest dawanie sobie nagrod po kilkadziesiat tysiecy. Ale im to sie nalezalo!

 • ciekawamarija

  Oceniono 22 razy 12

  Ale nagrody z kategorii należały nam się są sprawiedliwe społecznie, zakłamana sekto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX