Jeden procent podatku hitem. Rekordzista dostał ponad 166 mln zł

14,1 mln podatników przekazało w 2018 r. organizacjom pożytku publicznego ponad 761 mln zł przy składaniu rozliczenia podatkowego za 2017 r. Blisko 22 proc. całej sumy trafiło do podopiecznych jednej fundacji.

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, 1 proc. należnego podatku, wynikającego z rozliczenia za 2017 r., na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazało dokładnie ponad 14,1 mln podatników. To o 0,5 mln podatników więcej niż rok temu.

.. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl; dane: Ministerstwo Finansów

Coraz wyższe są także kwoty, które łącznie trafiają do OPP. W tym roku było to ok. 761,3 mln zł, o blisko 100 mln zł więcej niż rok temu. 

.. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl; dane: Ministerstwo Finansów

Więcej niż co piąta złotówka z jednego procentu trafiła do Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" - ta organizacja otrzymała łącznie aż ponad 166,3 mln zł. Do drugiej na liście Fundacji Avalon trafiło ok. 37 mln zł. Choć Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" łącznie otrzymała ponad 166 mln zł (od blisko 2,9 mln osób), to de facto wielu podatników wpłaca swój jeden procent z przeznaczeniem na konkretnego podopiecznego. 

.. grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl; dane: Ministerstwo Finansów

Łącznie w 2018 r. wpływy z jednego procentu otrzymały 8682 organizacje. 101 z nich otrzymało ponad 1 mln zł, 615 ponad 100 tys. zł. Najmniej w tym roku dostały: Stowarzyszenie Historyczne Legionów Polskich i Mazurka Dąbrowskiego (10 groszy), Fundacja Sportowy Diament (1,20 zł) oraz Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Razem" przy Zakładzie Karnym w Wołowie (2,40 zł).

Do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło w tym roku 8,7 mln zł (6. miejsce), do fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" 4,2 mln zł, do fundacji Akogo Ewy Błaszczyk 2,2 mln zł, do fundacji Nasza Przyszłość (założonej m.in. przez o. Rydzyka) 4,3 mln zł, do Stowarzyszenia "Wiosna" blisko 1,4 mln zł. Pełne dane są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.

Więcej o:
Komentarze (51)
Jeden procent podatku hitem. Rekordzista dostał ponad 166 mln zł
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 21

  He, he...
  Jak by policzyć WSZYSTKIE płynące z naszych podatków dotacje, to pewnie wyjdzie, że Toruńska Grzybica i tak zgarnęła najwięcej. No, może Czartoryski mógł by stanąć obok na podium :-))

 • strach_sie_bac

  Oceniono 25 razy 19

  To ile tych fundacji rydzol nazakładał ??? Nie na darmo ma ksywę "Biznesmen z Torunia". Trzeba by stworzyć jakieś niszową rozgłośnię, telewizję... a potem "ręce w kieszeń, krawat na szyję, konto w banku, wódka w lodówce i można świat doganiać" :D

 • rowerem999

  Oceniono 18 razy 16

  Kościół tez tak powinien być finansowany. Każdy wybiera jaki chce wspierać a nie danina z naszych podatków od państwa.

 • bronek176

  Oceniono 18 razy 12

  Jednak oszust nad oszustami Rydzyk ma branie. Kiedy ten Naród Polski zmądrzeje?

 • szakal79

  Oceniono 20 razy 12

  a rydz jak zwykle się załapał...

 • Moje konto

  Oceniono 13 razy 11

  166 mln zł ? Jak to rozkraść ? Przecież tu trzeba prawdziwych ekspertów ściągnąć, najlepiej o Rydzyka albo ewentualnie księdza Stryczka. Taka duża suma wymaga rozkradaczy z najwyższej półki.

 • kemor234

  Oceniono 13 razy 11

  na "biednego Gowina" nic nie poszło ????

 • norman67

  Oceniono 17 razy 11

  A kiedy Czarnych Watykan będziemy utrzymywali z 1%., a nie z co łaska, ale nie mniej niż...

 • eend

  Oceniono 12 razy 10

  No nieźle 2 mln.zł. do fundacji Ewy Błaszczyk, 4 mln.zł. do fundacji Anny Dymnej i ..... 14 mln.zł. do fundacji Belzebuba toruńskiego. Czyli bezdomni w naszym kraju są najbogatszą grupą społeczną!
  To nie est szyte grubymi nićmi, to jest wiązane powrozem ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX