Susza w Polsce: Na konta rolników trafiło 98 mln zł. Żądania prawie 10 razy większe

Ponad 98 mln zł trafiło na konta rolników poszkodowanych przez suszę. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło już 150 tysięcy wniosków o rekompensaty za straty na kwotę prawie 900 mln zł.

Jak podkreśla minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, mechanizm pomocy suszowej działa. Szef resortu uważa, że tempo wypłat pieniędzy z Agencji powinno być szybsze. "Przelewów powinno być codziennie więcej" - zaznaczył.

Czytaj też:  Ceny chleba w górę o 20 procent. A może być jeszcze gorzej

Dodał, że tylko wczoraj wypłacono poszkodowanym przez suszę rolnikom około 20 mln zł. Minister Ardanowski przypomniał też, że wszystkie pieniądze przeznaczone przez rząd na tę pomoc, czyli w sumie półtora miliarda złotych, są na kontach Agencji.

Minister liczy na to, że w najbliższych dniach zwiększy się intensywność wypłat i na konta rolników codziennie będzie wpływało 30 mln złotych. Podkreślił fakt, że rolnicy dostają dopłaty już od września.

A nie tak, jak to bywało kiedyś, że najpierw gromadzimy miesiąc, dwa wnioski od wszystkich rolników, potem analizujemy, określamy, czy starczy, czy nie starczy, i dopiero na koniec roku, na Boże Narodzenie, czy kiedyś, wypłacamy

- powiedział szef resortu.

Argumentował również, że pieniądze są potrzebne rolnikom do utrzymania płynności finansowej. Minister Ardanowski przekonywał też, że wsparcie finansowe dla poszkodowanych przez suszę dociera "szybciej i lepiej" niż za poprzednich rządów.

Kto może otrzymać pieniądze?

O rekompensaty mogą starać się rolnicy, których straty w uprawach, spowodowane suszą, wyniosły co najmniej 30 proc. Otrzymają oni dopłatę 500 zł do hektara, a jeżeli szkody wyniosły co najmniej 70 procent i powyżej - tysiąc złotych.

Agencja wydała ponad 27 tys. decyzji przyznających pomoc rolnikom w wysokości ponad 150 milionów złotych. Do tej pory wykonała prawie 18 tysięcy przelewów.

Więcej o:
Komentarze (21)
Susza w Polsce: Na konta rolników trafiło już 98 mln zł
Zaloguj się
 • 33qq

  Oceniono 11 razy 9

  Jakoś mi nie żal rolników, powiem więcej, żal mi na nich pieniędzy

 • saves

  Oceniono 14 razy 8

  Ja przez pół roku miałem posuchę w swojej branży. Gdzie mogę się udać po odszkodowanie?

 • berek-oberek

  Oceniono 10 razy 8

  Zdjęcie. Cudownie obrazuje stan intelektualno-duchowy wsi polskiej

 • jo81

  Oceniono 7 razy 7

  Wungiel Wungiel, tylko osuszanie bagien wycinanie lasów, regulacja rzek. Ch.j tu będzie a nie rolnictwo za 15 lat

 • patryk.nijaki

  Oceniono 8 razy 6

  mnie nie doliczyli, ja tez chce rekompensat z powodu suszy bo to ja będę więcej płacić za żarcie

 • elbertson

  Oceniono 5 razy 5

  te pieniądze powinny iść na nawadnianie i budowę zbiorników retencyjnych, za rok bedzie ten sam problem .
  Już Lepper o tym mówił

 • aronia0

  Oceniono 4 razy 4

  Wszyscy dolacamy do rolnikow. To swiete krowy. Rolnik jest jak producent innego towaru. Jak producent nie moze sprzedac tego co wyprodukowal, to nikt mu nie placi rekompensaty a jak rolnik nie moze sprzedac, bo cenyskupu sa dla niego za niskie to zaraz domaga sie kasy. Od nas, bo to pieniadze publiczne.
  Niech rolnicy sie ubezpiecza od roznych klesk zywiolowych i wtedy otrzymaja rekompensaty.
  Jak dlugo bedziemy utrzymywali polsich rolnikow (KRUS, nie placa podatkow a jak cos nie tak to mordy dra i zadaja rekompensat).

 • ligand17

  Oceniono 4 razy 2

  Susza? A dopiero co przecież płakali, że jest klęska urodzaju, że ceny na skupach takie niskie, że nie opłaca się zbierać i plony będą niszczeć na polach i w sadach? To jak to w końcu jest, była klęska suszy czy klęska urodzaju?

 • b.szrama

  Oceniono 4 razy 2

  Pier... Kułaki,za wszystko kasa państwowa,a gnojotrząsacze za ubezpieczenie nie będą płacić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX