Złoty pod presją, mocne spadki na giełdach. Trump: "Myślę, że Fed oszalał"

Giełda w stanach Zjednoczonych zanotowała w środę największe spadki od lutego. Rykoszetem dostają inne światowego rynki, w tym warszawski i polski złoty. Donald Trump ostro krytykuje amerykański bank centralny.

"Fed zwariował"

Na fali złych nastrojów na globalnych rynkach tracą waluty z rynków wschodzących, w tym złoty. Amerykański Nasdaq (indeks spółek technologicznych) zniżkował w środę aż o ponad 4 proc., a w Azji Shanghai Composite zanurkował o 5 proc. 

Potężna spadki w zasadzie pojawiły się nagle i bez wyraźnego powodu. Owszem od września rosną rentowności obligacji USA, czyli rynkowe stopy procentowe, a polityka Stanów w stosunku do Chin grozi wojną handlową, ale w środę bezpośredniego impulsu nie było. Wręcz przeciwnie - przedstawiciel chińskiego ministerstwa finansów powiedział, że jest „nieco bardziej” optymistycznie nastawiony do dobrego zakończenia rozmów handlowych z USA. Po prostu, jak się to często zdarza, wielu graczy poczuła nagłą potrzebę odchudzenie portfeli. To nie musi być jednak początek bessy.

- komentuje Piotr Kuczyński główny analityk domu inwestycyjnego Xelion. 

Spadki na giełdachSpadki na giełdach investing.com

W tle są najnowsze słowa Trumpa krytykujące politykę Fed. "Myślę, że Fed zwariował" – takimi słowami Donald Trump określił w środowym wywiadzie dla telewizji FOX News, obraną przez amerykańską Rezerwę Federalną ścieżkę zacieśniania polityki monetarnej. Według niego, zbyt szybko podnoszone stopy procentowe szkodzą gospodarce, między innymi za sprawą aprecjacji dolara. Trump od dłuższego czasu forsuje swą opinię, że amerykańska waluta jest zbyt silna, co zmniejsza konkurencyjność tamtejszych eksporterów i wpływa negatywnie na rozwój przedsiębiorstw.

Wypowiedzi prezydenta Donald Trumpa, który najwyraźniej zaniepokoił się spadkiem indeksów (niedawno chwalił się, że to dzięki niemu trwa hossa) mogą też niepokoić. Mówienie, że Fed „oszalał” jest proszeniem się o kłopoty, jakich doczekała się Turcja, której prezydent tez usiłował wpływać na bank centralny. Prawdziwy problem będziemy mieli, jeśli ktoś prezydentowi powie, że duży wzrost rentowności obligacji ma swoje źródło w Chinach. Bo przecież nie można wykluczyć, że Chiny odpowiadają asymetrycznie na wypowiedzianą przez USA wojnę handlową wyprzedając niewielką część swojego potężnego portfela amerykańskich obligacji.

- dodaje Piotr Kuczyński główny analityk domu inwestycyjnego Xelion. 

Czytaj więcej: Koniec ery taniego pieniądza. Amerykański bank centralny znów podnosi stopy procentowe

WIG 20WIG 20 stooq.pl

Złoty pod presją

Gdy Trump mówił te słowa, dolar kontynuował zapoczątkowany dzień wcześniej ruch spadkowy do euro. Para eurodolar, po przebiciu w górę poziomu 1,1500 nabrała impetu i dziś w nocy zanotowała tygodniowe maksima w okolicy 1,1570. Nie zmienia to jednak faktu, że póki co jest to tylko ruch krótkoterminowy, gdyż w tym roku (od lutego) dolar cały czas umacnia się w stosunku do europejskiej waluty.

- Mimo, iż w ostatnich czasach inwestorzy przyzwyczaili się do ujemnej korelacji złotego z dolarem, tym razem zniżkujący dolar „ciągnie za sobą" również polską walutę. Dzieje się tak głównie za sprawą wzrostu awersji do „ryzykownych" aktywów, do których złoty  jest nadal zaliczany. Euro do złotego notowane było w czwartek rano w okolicach 4,3210 zł – najwyżej w październiku i niecały grosz poniżej wrześniowych maksimów. Względem dolara doszło w ciągu ostatnich dwóch dni do niewielkiego umocnienia naszej waluty. Po dojściu we wtorek w okolice 3,77 zł nastąpiło cofnięcie do poziomu 3,73 i obecnie jest to przedział 3,73 – 3,74 zł. Na wzrostowej ścieżce w dalszym ciągu znajduje się para frank szwajcarski – dziś rano płacono za niego w okolicach 3,78 zł, jednak nie można wykluczyć, że ponownie zbliży się do testowanego już dwukrotnie w październiku poziomu 3,80 zł. Awersja do ryzyka zazwyczaj sprzyja walucie Helwetów, dlatego potencjał wzrostowy może przybierać na sile - napisał w komentarzu Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets. 

Co dalej?

- W czwartek kursy walut będą się kształtowały pod dyktando nastrojów panujących na globalnych rynkach. Patrząc na wczorajszą, najsilniejszą od lutego przecenę na amerykańskich parkietach, dzisiejsze silne spadki na giełdach azjatyckich, można oczekiwać  pesymizmu również w Europie. W takiej sytuacji ciężko będzie przyciągnąć kapitał na polski rynek - dodał Leściorz. 

Dziś rano pesymizm w Europie jest, ale nieco mniejszy niż ten wczorajszy, amerykański. Główne indeksy zniżkowało ok. 10:30 od ok.1 do 1,5 proc. (Francja, Niemcy, Wielka Brytania). Z kolei WIG20 w Warszawie tracił 1,4 proc. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Mocne spadki na giełdach. Trump: "Myślę, że FED oszalał"
Zaloguj się
 • lechu_55

  Oceniono 22 razy 14

  to jest efekt ostatniej wizyty Matołusza Kłamczucha na Nowojorskiej Giełdzie, na nim wisi finansowa Klątwa !!!

 • starszy58

  Oceniono 22 razy 12

  Żadna koniunktura nie trwa wiecznie. Niebywała koniunktura ostatnich trzech lat też się zakończy. W istocie to, co mamy obecnie, to oczekiwanie na przesilenie. Oznacza to, że potrzeba tylko dostatecznie silnego katalizatora, by Lehman Bros się powtórzył. Ciekawe, kto zostanie wtedy kandydatem na drugą Grecję i dlaczego będzie to pisowska Polska.

 • niezalany

  Oceniono 9 razy 9

  "Myślę, że FED oszalał", rzucił szaleniec...

 • and.reh

  Oceniono 7 razy 5

  Ten złoty to jest cały czas pod presją. Co się gdzieś zdarzy z walutą np. Turcji, Malezji, Peru .... Maroko etc. to złoty dołuje. Kiedy złoty nie był pod tą presją?

 • Oceniono 8 razy 4

  Bessa zaczęła się zaraz po tym, jak Morawiecki otworzył sesję. To jest fakt i ni tego nie zmieni. Ale dość żartów. Jest za to kilka pytań. Jak długo można mieć chroniczny deficyt budżetowy, znacznie już przekraczający 100% PKB? Jak długo można drukować puste pieniądze, jak by tego nie nazywając? Jak długo można mieć "gospodarkę", w której produkcja ma około 5% udziału a rolnictwo poniżej 1%. Dodam, że nowoczesne technologie, chluba USA, to też poniżej 5%. Z czego składa się PKB USA? No właśnie, oto jest pytanie. Jak długo można utrzymać gospodarkę, której największe podmioty nigdzie i nigdy nie płacą podatków? Jak można przeznaczać tak ogromne sumy na zbrojenia bez negatywnego wpływu na budżet i poziom życia obywateli? No jak długo? Czy są na tym świecie rzeczy, które trwają wiecznie? Czy USA nie podzieli losu Babilonu, Egiptu, Rzymu, Cesarstwa Rosji czy Austro Węgier? Czy USA będzie pierwszym w historii imperium, które będzie trwało wiecznie? Na to ostatnie pytanie odpowiedź jest najprostsza, nie, nie będzie, bo co maiło swój początek musi mieć i koniec. I to polecam ty, którzy uważają, że nikt i nigdy nie powstrzyma i nie pokona USA, że to oni pokonają cały świat i będą rządzić nim wiecznie. Otóż nie będą.

 • szlajus

  Oceniono 2 razy 2

  SPEKULACJA
  ... i nic więcej

 • szwampuch58

  Oceniono 4 razy 2

  powiedzial to oszalaly Narcyz swiatowej polityki,przednie

 • wolny-analityk

  Oceniono 1 raz 1

  Podobno już nie jesteśmy rynkiem wschodzącym, to ta złotówka nie chce się tylko słuchać ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX