650 zł za zastrzelenie dzika. Zagrożenie sanitarne. Państwo przekupuje myśliwych?

Robert Kędzierski
650 zł za zastrzelenie samicy dzika - tyle zyskać mogą myśliwi, dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa. - To przekupywanie może nie być skuteczne - stwierdza prawnik i myśliwy w jednej osobie.

Ministerstwo Rolnictwa opublikowało rozporządzenie zezwalające na sanitarny odstrzał dzików. Ma to związek ze działaniami w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Jak informuje Money.pl myśliwi, którzy zdecydują się zrealizować zadanie mogą liczyć na dzień wolny od pracy, a nawet 650 zł. Wystarczy, że zastrzelą samicę dzika i wykażą odpowiednie koszty, czy też fakt długiego przebywania na łowisku.

Samice stają się główny celem polowań, bo w jednym miocie mogą urodzić nawet sześcioro młodych. 

Czytaj też: Minister rolnictwa chce zjednoczyć rolników. Stworzy "ponadpolityczną" radę

Państwo przekupuje myśliwych?

Cytowany przez portal Miłosz Marszał, myśliwy, prawnik, a jednocześnie sekretarz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Łowieckich i Okołołowieckich stwierdził, że "przekupywanie może nie być skuteczne, żeby zachęcić myśliwych do tego działania" oraz, że "łowiectwo nie ma być źródłem dochodów".

W sierpniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski udzielił wywiadu Jackowi Karnowskiemu z tygodnika "Sieci". W rozmowie stwierdził, że "Jeśli myśliwi nie wybiją dzików w Polsce, biorą na siebie winę za rozprzestrzenianie się ASF". 

 Jeśli myśliwi nie staną w tej wojnie po stronie państwa, to państwo zareaguje

- dodał.

ASF jest potencjalnie sporym zagrożeniem. Gdyby bowiem - z uwagi na fakt zarażenia trzody - doszło do konieczności masowego wybijania zwierząt mogłoby się to przełożyć na znaczący wzrost cen mięsa. 

Afrykański pomór świń to zakaźna choroba wirusowa dotykająca dziki, świniodziki i świnie domowe. Nie jest groźna dla ludzi, ale u zwierząt wiąże się z nawet stuprocentową śmiertelnością. W Polsce, ASF po raz pierwszy pojawiło się w lutym 2014 roku. Prawdopodobnie przedostało się do naszego kraju z Białorusi. Do tej pory chorobę wykryto w czterech województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i podkarpackim.

Więcej o:
Komentarze (32)
650 zł za zastrzelenie dzika. Zagrożenie sanitarne. Państwo przekupuje myśliwych?
Zaloguj się
 • zabiszcza

  Oceniono 19 razy 13

  To przecież człowiek przenosi ten wirius na swoich butach , ubraniach ganiając po lesie. Dzik do chlewni nie przyjdzie. Jeżeli minister rolnictwa tego nie wie, to może minister kultury będzie wiedział. Co za dyletanci. Jak można strzelać do ciężarnych samic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kzet69

  Oceniono 15 razy 9

  Czy ci troglodyci naprawdę sądzą że rzeź i hekatomba dzików zatrzymają epidemię, której przyczyną jest brud w chlewniach? Mentalność zagrodowego chłopa i ciemnego średniowiecznego klasztornego niewolnika ... i takie prymitywne bydło (z przeproszeniem dla bydła) rządzi Polską...

 • aeromonas

  Oceniono 17 razy 9

  "Ministerstwo Rolnictwa opublikowało rozporządzenie zezwalające na sanitarny odstrzał dzików. Ma to związek ze działaniami w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (ASF)."

  MR nic nie rozumie. Tak to jest, kiedy dyletanci z politycznego klucza biorą się do rządzenia. PIWet w Puławach dawno już objaśnił, że jedynym wektorem wirusa między dzikami a świniami są ludzie (zwierzęta te nie kontaktują się ze sobą bezpośrednio). Należy więc absolutnie zrezygnować z polowania na dziki (myśliwi i kłusownicy przenoszą z nich wirusa na swoje lub cudze świnie). Należy natomiast zbierać w lesie z zachowaniem ochrony sanitarnej (kombinezony, dezynfekcja, kwarantanna) i potem bezpiecznie niszczyć trupy dzików. Polska to mentalnie kraj trzeciego świata.

 • fumsia

  Oceniono 11 razy 9

  Dopiero co płot chcieli stawiać... Co minister to nowy, "lepszy" pomysł...

 • antenka1962

  Oceniono 8 razy 8

  Szkoda ,takie fajne ryjki.

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 7

  ASF zwalcza się tylko i wyłącznie przez rygor sanitarny a to i uderzyło by w rolników PO-PSL nie robiło nic bo wyborcy .PiS też nic nie robił ,problem sobie dalej rośnie ale popatrz pan pokażą że robią ,odtańczą chocholi taniec nad trupami dzików Jak nie można dać chleba ( wybory ) to chociaż igrzyska

 • cf2016

  Oceniono 8 razy 6

  Dno i 3 metry mułu.

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 5 razy 5

  Rozszerzyłbym odpłatny odstrzał na niektóre samce w Warszawie z równie długim ryjem do opowiadania kłamstw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX