Pierwszy lot na najdłuższej trasie świata. Aż 19 godzin w powietrzu. Ale to wcale nie rekord

W czwartek wystartował pierwszy samolot na trasie Nowy Jork - Singapur. Chętni spędzą w maszynie aż 19 godzin.

O tym, że Sinagpore Airlines przywraca połączenie Singapuru z Nowym Jorkiem pisaliśmy parę dni temu. W czwartek faktycznie wystartował pierwszy samolot na tej trasie, a pierwsi pasażerowie mogą się mierzyć z 19 godzinami lotu w dość komfortowych (w klasie Premium Economy) lub bardzo komfortowych (w klasie Biznes) warunkach. Na pokładzie znalazł się, m. in. dziennikarz CNN, który na bieżąco relacjonował przebieg lotu. Trasa obsługiwana jest przez Airbusa A350-900ULR. 

19-godzinny lot, obecnie najdłuższy na świecie, nie jest jednak rekordowy. Rekord Guinessa dzierży przelot z Hongkongu do Londynu w 2005 roku - trwał 22 godziny i 42 minuty. Był to przelot, w czasie którego Boeing demonstrował możliwości Boeinga 777-200LR Worldliner. 

Najdłuższe trasy na świecie

Obsługiwana przez Singapore Airlines trasa nie jest jedyną, która wymaga od pasażerów spędzenia w samolocie większej części doby. Takie trasy w swojej ofercie mają też inne linie

Houston - Sydney, linii United Airlines. Pasażerowie mogą dolecieć z Teksasu do Australii w 17 godzin i 30 minut docierając jednak do celu dwa dni po wylocie - w trakcie mijają bowiem międzynarodową linię zmiany daty. Trasa ma długość 13 833 km i obsługiwana jest przez Boeinga 787-9.  

Los Angeles - Singapur, również linii United Airlines. Ta trasa jest dłuższa w kilometrach, bo pokonać trzeba ich ponad 14 100, ale lot trwa "tylko" 17 godzin i obsługiwany jest przez Boeinga 787 Dreamliner. 

Auckland - Dubai linii Emirates to trasa licząca przeszło 14 200 km. Przelot na pokładzie Airbusa A380 trwa 17 godzin 5 minut. 

Perth - Londyn linii Quantas obsługiwana przez Boeinga 787-9 liczy już 14 500 km. Przelot trwa 17 godzin 20 minut. 

Auckland - Doha, również linii Quantas jest dłuższa od trasy Perth - Londyn o 35 km. Przelot na pokładzie Boeinga 777-200LR trwa 17 godzin 40 minut. 

I najkrótsze... 

Najkrótszą trasą komercyjną jest trasa z wyspy Westray na wyspę Papa Westray. Przelot niecałych 3 km trwa mniej niż 2 minuty. 

W Polsce najkrótszą komercyjną trasą jest obecnie trasa z Lublina do Warszawy obsługiwana przez LOT. Przelot zajmuje około 25 minut. 

Pierwszy udany przelot samolotem miał miejsce 17 grudnia 1903 roku i trwał 12 sekund. Orville Wright przeleciał wtedy 37 metrów. 

Więcej o:
Komentarze (82)
Przelot na trasie Nowy Jork - Singapur znów możliwy
Zaloguj się
 • piotr.kosiedowski

  Oceniono 34 razy 32

  nie rozumiem podniety. Moja najdłuższa podróż bez przesiadek i międzylądowań to 22h w pociągu z Gdyni do Zagórza (planowo 20h40min, ale było opóźnienie). Pociąg pośpieszny PKP PR w 2003r. Na pokładzie nie było reporterów CNN.

 • wj_2000

  Oceniono 11 razy 11

  Zwolennicy płaskiej Ziemi dużą rolę przywiązują do tego, że nie ma lotów nad "rzekomą" Antarktydą.

 • ama_leta

  Oceniono 9 razy 7

  19h jednym ciagiem to najwiekszy horror podrozowania jaki potrafie sobie wyobrazic..

 • cmok_wawelski

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wiem czy ktos z Panstwa siedzial w lotowskich 'Dreamlinerach' w klasie ekonomicznej. To po prostu uraga jakimlowiek zasadom ergonomii i wygody. Nic mi nie dolega ale po 5-6 godzinach wbicia pomiedzy te krzeselka jak z przedszkola mozna umrzec. Co sie dzieje w pozostalych godzinach to juz pelna tortura.

 • ephoros 77

  Oceniono 2 razy 2

  "W czwartek wystartował pierwszy samolot na trasie Nowy Jork - Singapur. "

  Akurat samolot ten wystartował na trasie Singapur - Nowy Jork.
  Ale kto by tam zwracał uwagę na takie szczegóły.

 • espenkruger

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli porównujecie lot stały z tym pokazowym?

 • vibhisana

  Oceniono 3 razy 1

  Elon Musk obiecuje skrócić te loty z kilkunastu godzin do poniżej godziny :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX