Koszmar dla posiadaczy diesla. Już niemal w całej Polsce benzyna jest tańsza. Będzie jeszcze gorzej

Średnia cena jednego litra diesla na stacjach benzynowych w Polsce wynosi obecnie 5,17 zł, a benzyny Pb95 5,13 zł - wynika z analizy BM Reflex, firmy badającej rynek paliw.

W ciągu ostatniego tygodnia średnia litra cena oleju napędowego, według analizy BM Reflex, wzrosła aż o 6 gr. Litr benzyny "95-tki" podrożał w tym czasie o 2 gr, cena "98-mki" pozostała bez zmian.

Jeszcze w zeszłym tygodniu średnia cena diesla i benzyny Pb95 w Polsce była taka sama. Teraz cena oleju napędowego już jest wyższa. Jak wynika z analizy cen w poszczególnych województwach, tylko w Lubelskiem benzyna Pb95 jest nadal droższa - o 1 gr. W pozostałych 15 województwach to właściciele samochodów na diesel płacą więcej.

Średnie ceny detaliczne paliw na terenie poszczególnych województw z dnia 11-10-2018Średnie ceny detaliczne paliw na terenie poszczególnych województw z dnia 11-10-2018 źródło: BM Reflex

Paliwa są obecnie niestety najdroższe od 2014 r. Jeszcze rok temu za litr diesla płaciliśmy na stacjach ok. 4,40 zł. Dziś, przy cenie 5,17 zł, tankowanie 50 litrów oleju napędowego oznacza rachunek wyższy o 38,5 zł.

Drogie paliwa to efekt rosnących cen ropy naftowej - jedna baryłka kosztuje w Europie już ponad 80 dolarów, rok temu płacono za nią "tylko" 55 dolarów. Choć ceny nie powinny już według analityków mocno rosnąć, o tyle zagrożeniem dla naszym kieszeni jest fakt, że stacje paliw mogą podnosić swoje marże detaliczne, dziś bardzo niskie. - One muszą w przyszłości rosnąć. Wzrost ceny oleju napędowego czy benzyny powinien wynieść kilkanaście, może kilkadziesiąt groszy tylko z tego tytułu
- mówił w rozmowie z next.gazeta.pl Dawid Czopek, zarządzający w funduszu Polaris. - Złośliwi twierdzą, że okres przedwyborczy nie jest dobry, żeby podnosić ceny paliw. Zobaczymy, co będzie w listopadzie - dodawał Czopek.

.. źródło: investing.com

Dlaczego diesel jest obecnie droższy niż benzyna? W okresie jesienno-zimowym często tak się dzieje. Wszystko dlatego, że bardzo podobne frakcje ropy naftowej są wykorzystywane do celów opałowych.

Będzie jeszcze gorzej

Podwyżki cen diesla na stacjach w tym tygodniu nie są prawdopodobnie ostatnimi w październiku - informują analitycy BM Reflex. - Większą stabilizację, z szansą na korekty w dół, obserwujemy w przypadku benzyny, która wyraźnie tanieje już na rynku hurtowym - dodają informując, że "zwiększy to prawdopodobnie różnicę między ceną detaliczną benzyny Pb95 a diesla z 4 gr/l do blisko 10 gr/l".

Więcej o:
Komentarze (225)
Niemal w całej Polsce benzyna tańsza niż diesel
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 58 razy 50

  To problem marginalny. Polacy przesiedli się do aut elektrycznych, a polska nauka pod przewodnictwem Gowina niebawem opracuje teleportację.

 • kataryniarski

  Oceniono 39 razy 29

  A pamiętam, jak PiS mówił, że za PO wszystko będzie po 5 złotych - i benzyna i chleb... i co? :D :D :D

 • sasquatch-junior

  Oceniono 36 razy 28

  Opłata paliwowa 10 gr została oczywiście, wbrew kłamstwom PiS, przerzucona na klientów stacji.....

 • pi.mi

  Oceniono 35 razy 27

  Matołuszu, szybciej rób te tanie elektryki..
  Kaczyński, mówiłeś kilka lat temu, że jak paliwo jest drogie to PO może obniżyć podatki /akcyzy i będzie tanie - czekamy...
  Generalnie - wystarczy żeby rząd nie kradł, i wszystko będzie tanie albo za darmo.
  Tak to było...? ;-)

 • poppers68

  Oceniono 28 razy 24

  Również przychylam sie do tych osób, które pamiętają, jak to na tym forum roiło sie przed 2015 rokiem od postów, iż " rudy tusek" zrobi nam paliwo po 5 złotych. więc trzeba " peło" pogonić.
  No cóż....
  Mineło trochę czasu, " peło " pogonione, poparcie dla Jedynie Słusznych jak ta la la a za chwilę kolejny podatek i paliwko przejdziem powyżej 6 pln.
  Zatem, głosujmy na ten PIS to i taką stadninę koni w Janowie Podlaskim zafundujemy sobie w każdym mieście, miasteczku czy gminie.
  Zuchy!

 • kociewiak999

  Oceniono 20 razy 16

  ..panie prezesie to pana wina !!! zlej jakosci Janosik,zabiera i udaje ze oddaje !!

 • andyisl3

  Oceniono 12 razy 12

  za PO/PSL ceny paliwa dochodziły do 6zł. Tylko że ropa kosztowała 150 dol za baryłkę. Teraz to połowa tej ceny a paliwo ponad 5zł? Kto tu okrada nas z kasy?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX