"Znikający podatnik" i próba wyłudzenia 340 mln zł VAT. Akcja CBŚP i skarbówki

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali pięć osób. Według śledczych były one członkami zorganizowanej grupy przestępczej.

W śledztwie współpracują ze sobą policjanci z CBŚP i funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, nadzoruje je Prokuratura Regionalna w Warszawie. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usiłowania wyłudzenia podatku VAT i usiłowania oszustwa. Grozić im może kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na razie zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. 

Czytaj więcej: Wyciekła notatka MF z czasów PO. "Brak szans" na walkę z mafiami VAT. Szczurek: Absurd

Karuzela podatkowa, fikcyjna działalność i wyłudzenie VAT

Celem grupy, która działała w latach 2015-2016, było wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie ponad 343 mln zł. W wyniku działań służb udaremniono wypłatę tych pieniędzy.

Według ustaleń śledczych, by wyłudzić VAT podejrzani stworzyli łańcuch podmiotów gospodarczych. Firmy te zajmowały się pozornym obrotem artykułami spożywczo-przemysłowymi, takimi jak kawa, słodycze, baterie i maszynki do golenia. Pracownicy firm dokumentowali fikcyjne usług i wystawiali nierzetelne faktury VAT.

W skład tej karuzeli podatkowej wchodziły cztery polskie spółki, które dokonywały pozornych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do Czech i jedna polska spółka, która była tzw. znikającym podatnikiem. Firmy te działały w województwach mazowieckim i śląskim, a za granicą poza Czechami także na Słowacji.

Zatrzymani pełnią w spółkach role prezesów lub prokurentów. "W sprawie zgromadzono liczne dowody, które obecnie są wszechstronnie analizowane celem ustalenia pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z ujawnionymi przestępstwami" - podaje prokuratura i nie wyklucza kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Adam Czerniak: "Rząd nie tylko uszczelnia podatki, ale także je podnosi"

Więcej o:
Komentarze (35)
"Znikający podatnik" i próba wyłudzenia 340 mln zł VAT. Akcja CBŚP i skarbówki
Zaloguj się
 • ssaassaa

  Oceniono 12 razy 8

  czyli zatrzymali tylko słupy. Nikt mający minimalną ilość wiedzy na temat VATu nie firmowałby takich przedsięwzięć swoim nazwiskiem...

 • Konrad Pirek

  Oceniono 2 razy 2

  Nie szybciej by było, aby zgineli w trakcie wypadku policyjnego konwoju? Mały wypadek, suka staje w płomieniach, policjanci szcześliwie się ratują, bandyci nie... bywa ;)

 • wranek

  Oceniono 4 razy 2

  Po 3 latach pisowskiej władzy?
  PiSie, powiedz, kogo kryjesz? Komu pomagasz w kradzieży VATu?

 • flyer

  Oceniono 1 raz 1

  Dobra - a ile w tym czasie odprowadziły vat, CIT, PDOF itd - skok na 340 mln nie ma sensu, skoro do szczęścia ludziom by wystarczyło powiedzmy 10 mln, a później ewentualnie kolejny skok itd.

 • dublet

  Oceniono 9 razy 1

  Dziwne, ale w 2017 roku PiS "odzyskał" 570 mln zł, poprzednicy odzyskiwali ponad miliard! Kto zajumał różnicę? O czym PiS się chwali?

 • adffqwe

  0

  Działania rządu przynoszą rezultaty. Jakby jeszcze jakiś sędzia przybił im po ćwiartce za wyłudzanie VATu to może następni geniusze by się z procederu wycofali. Jeszcze przed jego podjęciem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX