Nowe, dodatkowe oznaczenia paliw na stacjach w Polsce

Od 12 października, na mocy dyrektywy unijnej, stacje benzynowe w całej wspólnocie muszą stosować nowe, ujednolicone symbole dla paliw. Na szczęście nowe oznaczenia są stosowane obok, a nie zamiast dotychczasowych.

Nowe oznaczenia mają być stosowane nie tylko na dystrybutorach na stacjach benzynowych, ale także m.in. w nowych samochodach na wlewach paliwa. Powstały po to, aby ujednolicić symbole stosowane w całej Unii Europejskiej. Będą stosowane także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

fuel-identifiers.eufuel-identifiers.eu 

Co oznaczają poszczególne symbole?

KÓŁKO DLA BENZYNY - informacja wewnątrz znaku odnośnie do zawartości biokomponentów w benzynie oznaczona jest jako "Exx". "E" oznacza etanol, zaś "xx" to maksymalna ilość etanolu zalecana do użycia w danym pojeździe; takie oznaczenie będzie również odpowiednio umieszczone na pompie paliwa w dystrybutorze. W powyższej figurze "E5" oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 5 proc. etanolu, zaś "E10" oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 10 proc. etanolu. “E” dla “etanolu” to skrótowy sposób pokazania, jaki maksymalny poziom etanolu i/lub innych związków tlenowych może zawierać benzyna.

KWADRAT DLA OLEJU NAPĘDOWEGO - informacja wewnątrz znaku odnośnie do zawartości biokomponentów w oleju napędowym oznaczona jest jako "Bxx". "B" oznacza biodiesel, zaś "xx" to maksymalna ilość biodiesla dopuszczalna do użycia w danym pojeździe; takie oznaczenie będzie również odpowiednio umieszczone na pompie paliwa w dystrybutorze. Na powyższym obrazku "B7" oznacza, że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 7 proc. biodiesla, zaś "B10" oznacza,
że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 10 proc. biodiesla. "B" dla "biodiesla" to skrótowy sposób pokazania, jaki maksymalny procentowy poziom biodiesla w postaci estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) może zawierać olej napędowy, oznaczony danym znakiem. 

KWADRAT UŻYWANY BĘDZIE TAKŻE DLA "XTL" - który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa, w procesie syntezy lub hydrorafinacji, a którego skład jest prawie identyczny
z tradycyjnym olejem napędowym, uzyskiwanym z ropy naftowej. Stosowna norma CEN dla XTL to EN15940. «XTL» oznacza tu parafinowy olej napędowy, używany jako czyste paliwo. Norma EN15940 zezwala, by parafinowy olej napędowy zawierał do 7 proc. estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME). 

ROMB DLA PALIW GAZOWYCH - informacja wewnątrz znaku określa, czy pojazd może być napełniony wodorem ("H2"), sprężonym gazem ziemnym ("CNG"), skroplonym gazem ziemnym ("LNG") lub gazem płynnym ("LPG")

Na stacjach nie powinno być problemów

Nowe symbole są stosowane na stacjach paliw oprócz, a nie zamiast dotychczasowych oznaczeń paliw. Nadal więc, nawet bez biegłości w nowych kółkach, kwadracikach, literkach i cyferkach będzie wiadomo, co zatankować. Zarówno na odwiedzonych przez nas stacjach Orlen, jak i BP, nowe oznaczenia są naklejone pod dotychczasowymi symbolami i napisami np. "diesel" czy "Pb95". 

12.10.2018 Oznaczenia paliw na stacji Orlen12.10.2018 Oznaczenia paliw na stacji Orlen .

12.10.2018 Oznaczenia paliw na stacji BP12.10.2018 Oznaczenia paliw na stacji BP .

Więcej o:
Komentarze (24)
Nowe, dodatkowe oznaczenia paliw na stacjach w Polsce
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 6 razy 6

  Znaczek dla paliw gazowych to tez kwadrat tylko przekręcony o 45 stopni.
  Ale właściwie kwadrat to romb.

 • knl111

  Oceniono 7 razy 5

  W końcu! Bo ponoć dotychczas kierowcy ciągle się mylili przy dystrybutorach. Ja np. wczoraj nalałem do baku gazu LPG zamiast oleju napędowego. A teraz to już się na pewno nie pomylę.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 6 razy 4

  >>>Zarówno na odwiedzonych przez nas stacjach Orlen, jak i BP, nowe oznaczenia są naklejone pod dotychczasowymi symbolami i napisami np. "diesel" czy "Pb95". <<<

  Lepiej niech redachtory 'jeżdżajo' na rowerach, jeśli na dystrybutorach widzą napis "Pb95"
  Nie wiedziałem, że 'wtymkraju' dalej sprzedaje się ołowiową benzynę.

  Zresztą to przekreślone Pb i tak jest śmieszne, bo już ze 20lat każda benzyna jest bezołowiowa.

 • ugrydul

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekaw jestem, czy oszczędność emisji CO2 wynikła ze stosowania biopaliw jest większa, niż nadwyżka CO2 spowodowana wzrostem produkcji częściej psujących się silników.

 • glencok

  Oceniono 11 razy 3

  q..wa ludzie, czy możecie przed napisaniem komentarza najpierw PRZECZYTAĆ artykuł?

 • race444

  Oceniono 3 razy 1

  Czy wy komentujacy przeczytaliscie dokladnie ten artykul powyzej ??????? widze, ze 90 % nie ale ryje macie od razu od ucha do ucha. Typowa polska mentalnosc: " ryczec byle co byle bylo glosno"

 • q-ku

  Oceniono 2 razy 0

  już teraz twe dziwaczne nazwy firmowe się mylą, jak teraz dojdzie kolejny zestaw znaczków, człowiek zgłupieje

 • marrob

  Oceniono 4 razy 0

  Proste, czytelne, łatwe do zapamiętania. Brawo. Prostowania banana ciąg dalszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX