"Kler" idzie na rekord. Już ponad trzy miliony widzów i miejsce w prestiżowej dziesiątce

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego już po dwóch tygodniach jest wśród 10 filmów, które miały największą widownię w kinach po 1989 roku. Liczba widzów przekroczyła 3 miliony.

W zaledwie dwa tygodnie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego zgromadził gigantyczną widownię. Od premiery obejrzało go 3 089 315 widzów, poinformował dystrybutor filmu firma Kino Świat. Tak duża liczba widzów oznacza, że "Kler" już teraz jest w gronie 10 filmów o największej widowni po 1989 roku. 

"Kler" pobije kolejne rekordy? 

Patrząc na fakt, że popularność "Kleru" nie słabnie, można założyć, że film już za parę tygodni znacząco poprawi swoją pozycję na liście najchętniej oglądanych filmów kinowych po 1989 roku. Już teraz przeskoczył takie hity, jak "Listy do M. 3" i "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy", a za moment dogoni drugą i trzecią część przygód Shreka (3 395 226 widzów miał "Shrek 2", a "Shrek Trzeci" 3 352 469). Wcale nie tak daleko jest też miejsce trzecie, czyli "Quo Vadis" z 4 300 351 widzów. Poza zasięgiem mogą być (ale nie muszą) dwa najchętniej oglądane po 1989 roku filmy - "Pan Tadeusz" z 6 168 344 widzami i "Ogniem i mieczem" z 7 151 354 widzami. 

Niezależnie od tego, na której pozycji wśród najchętniej oglądanych filmów kinowych po 1989 roku skończy "Kler", to już pobił on drobny rekord. Jest filmem, który zajmuje pierwsze miejsca pod względem liczby widzów w weekend otwarcia i w drugi weekend wyświetlania. I ma całkiem sporo szans na to, by również kolejne weekendy mieć co najmniej tak samo dobre. 

Sukces finansowy "Kleru"

Według TVN24, przychody "Kleru" można szacować już na 63 mln złotych (oczywiście producenci i dystrybutor dostają część tej kwoty), co oznacza, że film Smarzowskiego znalazł się również wśród najbardziej kasowych filmów ostatnich 29 lat. 

Film ma szanse zarobić także poza Polską - prawa do niego zostały bowiem sprzedane do wielu krajów, wśród nich znajdują się Austria, Niemcy, Irlandia czy Wielka Brytania oraz USA i Kanada. 

"Kler", który do kin trafił 28 września, ukazuje historię trzech księży i porusza tematy związane z Kościołem Katolickim - korupcję, pedofilię czy bezduszność systemu. 

Więcej o:
Komentarze (202)
"Kler" idzie na rekord. Już ponad trzy miliony widzów
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 92 razy 84

  cieszy to że film Kler może się stać niechcący polskim hitem eksportowym zamiast jakiegoś patetycznego gniota o wyklętych, zrobionego za ciężkie pieniądze na zamówienie "dojnej zmiany"

 • janzdziarski1

  Oceniono 89 razy 81

  Jak zaczną wycieczki szkolne na niego prowadzać, pobije Pana Tadeusza

 • guitarra

  Oceniono 84 razy 74

  3 pierwsze miejsca na liście nabiły frekwencję przez obowiązkowe seanse dla uczniów ze szkół.

 • silthor

  Oceniono 55 razy 47

  Pan Tadeusz i Ogniem i Mieczem mają widownie znacznie podwyższoną przymusowymi szkolnymi wycieczkami, więc tak troszkę się nie liczą :). Zwłaszcza ten pierwszy na pewno nie miałby rekordowej oglądalności bez szkół.

 • lew1313

  Oceniono 50 razy 46

  Sądzę, że o pobijanie kolejnych rekordów twórcy filmu mogą być spokojni. I to nie tylko dlatego, że sam film jest świetny, ale również z powodu tych nieudolnych protestów polskich "wojujących katolików", którzy swoim wdziękiem słonia w składzie porcelany ciągle napędzają do kin nowych widzów.
  A to zresztą dość ciekawe zjawisko, swoją drogą - polskie duchowieństwo raczej nie protestuje i filmu w czambuł otwarcie nie potępia, ale za to "toruńskie harcowniki" wciąż dają ciągle to nowe dowody swojego świętego oburzenia. I to zazwyczaj ci, który filmu w ogóle nie widzieli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX