Ministerstwo Finansów chce "wywrócić system". Koniec z PIT-em dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucją w podatkach dochodowych - podaje Money.pl. Zmiany mają objąć wszystkich: zwykłych obywateli, przedsiębiorców, inwestorów. "Wywrócenie systemu" czeka stosujących optymalizację.

Ministerstwo Finansów chce w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić system podatkowy w Polsce. Serwis Money.pl, który dotarł do nowych projektów, określa je bardzo wymownie: "całkowicie wywracające obecny system".

Obywatel, przedsiębiorca, inwestor

Według wstępnych założeń powstaną trzy ustawy regulujące na nowo sytuację zwykłych obywateli, przedsiębiorców oraz tych podmiotów, które osiągają tzw. dochód pasywny. 

W pierwszym przypadku chodzi o znaczące uproszczenie PIT. Już obecnie jest on modyfikowany, w przyszłym roku bowiem skarbówka sama wypełni zeznanie. Podatnik - o ile nie wystąpi o ulgi - będzie je musiał jedynie zaakceptować. 

Koniec z PIT-em dla przedsiębiorców

Największa rewolucja ma czekać przedsiębiorców, którzy nie będą już mogli rozliczać się korzystając z PIT. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zostaną objęte "unified business tax" czyli "ujednoliconym podatkiem biznesowym". Projekt zakłada możliwość rozliczania się ryczałtem - mikrofirmy nie zostaną więc objęte nowym podatkiem w znaczącym stopniu.  

Koniec z optymalizacją dla spółek

Przepisy są raczej wymierzone w firmy stosujące optymalizację podatkową. Głównie spółki rozliczające się za pomocą CIT. Rząd już dziś zwalcza powszechne stosowanie optymalizacji, dzięki czemu ściągalność podatków z tytułu CIT miała wzrosnąć pomiędzy styczniem a wrześniem o blisko 5 mld zł. 

Czytaj też: Rząd szykuje zmiany w podatkach. Sprawdziliśmy, kto może zapłacić więcej

Trzecia z ustaw na nowo regulowałaby coś, co dzisiaj znamy jako "podatek Belki". Regulacje dotkną osoby i podmioty uzyskujące zyski z dochodu pasywnego czyli np. z odsetek od depozytów, dywidendy od posiadanych akcji, funduszy inwestycyjnych, praw autorskich.

270 poprawek w podatkach

Zmiany, które ministerstwo planuje wprowadzić w terminie dwóch kolejnych lat, to nie wszystko. Warto przypomnieć, że rząd skierował już pod obrady Sejmu pakiet ustaw dotyczących podatków PIT i CIT oraz ordynacji podatkowej. 270 poprawek ma zostać przyjętych do końca listopada. Tym samym wiele nowych przepisów będzie obowiązywało już od stycznia przyszłego roku. 

***

Prof. Bugaj: PiS wykonuje skok na władzę. To jest wojsko zaciężne zorientowane na łupy i na żołd

Więcej o:
Komentarze (38)
Ministerstwo Finansów chce rewolucji w podatkach. Koniec z PIT-em dla przedsiębiorców
Zaloguj się
 • gervee

  Oceniono 28 razy 28

  Jak oni to poprawią tak jak do tej pory poprawiają prawo to strach się bać.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 17 razy 17

  Czytając między wierszami: MF chce likwidacji ryczałtowego podatku dla przedsiębiorców - zostawi go tylko dla tych najdrobniejszych - typu jednoosobowy zakład fryzjerski.

 • jedyny_times

  Oceniono 16 razy 16

  Niech oni mi lepiej w niczym nie pomagają i nic już nie upraszczają.

 • sztucznypolak

  Oceniono 13 razy 13

  Gdyby to robil ktokolwiek inny niz PiS - zapewne bym przyznal, ze ma to sens.
  Ale w wypadku PiSu mam tylko podejrzenia.

 • tenare

  Oceniono 11 razy 9

  Chodzi o takie rozpieprzenie państwa, żeby po utracie władzy przez PIS nikt tego wszystkiego nie mógł tak szybko pozbierać.
  W myśl zasady: "po nas choćby potop" .

 • darasxx

  Oceniono 7 razy 7

  PIS-owi brakuje kasy na obietnice...Więc wyciąga od przedsiębiorców...Choćby coraz mniejsze koszty działalności..Już za moment nie połowa VAT-u, ale ćwierć, jaka będziesz mógł zaksięgować...Ciemny lud kupi wszystko, tylko,że przedsiębiorcy to nie ciemny lud...

 • ucan2

  Oceniono 6 razy 6

  Cóż, następna kiełbasa wyborcza. Ale gdyby miało to być prawdą to bałagan będzie pewny - PiS ma w tym wprawę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX