Do Orlenu przypłynęła ropa z Nigerii. "Zapotrzebowanie w górę o 30 proc."

PKN Orlen poinformował, że w nocy do gdańskiego terminalu naftowego przypłynął tankowiec z przeznaczonym dla spółki ładunkiem ropy.

- Dziś w nocy do gdańskiego Naftoportu dotarł tankowiec New Vision ze 130 tys. ton ropy z Nigerii, która trafi do płockiego zakładu - napisał Orlen na swoim profilu na Twittrze.

O tym, że taka dostawa dotrze w połowie października, spółka informowała wcześniej w tym miesiącu,.

Wcześniej w tym miesiącu PKN Orlen informował, że tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy typu Bonny Light z Nigerii dotrze do Gdańska w połowie października.

- W związku z wdrożonymi przepisami w zakresie eliminowania szarej strefy przez premiera Mateusza Morawieckiego zapotrzebowanie na olej napędowy w Polsce wzrosło o 30 proc. To wymaga od nas zwiększania przerobu ropy o innych właściwościach niż rosyjska REBCO. Dzięki pozyskaniu gatunków o innych parametrach zwiększamy uzyski i marżę rafineryjną. Stąd nowe źródło dostaw. Jeśli surowiec z Nigerii okaże się efektywny w przerobie to nie wykluczamy zwiększenia naszego zainteresowania tym kierunkiem - mówił wtedy Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Rafinerie z GK ORLEN przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu czy Norwegii. PKN ORLEN dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie - podawała spółka. 

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o:
Komentarze (24)
PKN Orlen: w nocy do gdańskiego Naftoportu dotarł tankowiec z ropą z Nigerii
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 15 razy 11

  Zatem kupili tanią ropę od czarnych, zobaczą czy nadaje się do rafinacji, ale ceny nie opuszczą tylko będą dalej doić Polaków. A po wyborach podniosą i tak o 50 groszy na litrze, żeby było widać "sukces" w walce mafią vat-owską.

 • kka69

  Oceniono 14 razy 8

  Ta ropa to taka sensacja jak w PRLu przypływał statek z pomarańczami z Kuby.
  Zawsze to było przed świętami i cały kraj przezywał, czy zdążą to rozwieść do sklepów.
  A teraz to dla Polaków ważne jest to , czy z tej ropy benzyna będzie tańsza , czy też nie.
  A reszt to mnie nie obchodzi.

 • waw-el

  Oceniono 8 razy 6

  "Jeśli surowiec z Nigerii okaże się efektywny w przerobie"... powiedzial prezes Obajtek... kupil 130 tys. ton i nie wie jakie beda efekty....... Biznes po pisowsku.

 • ks-t

  Oceniono 8 razy 6

  Obajtek tak zna się na ekonomii jak i na wszystkim innym. Ale za 3,2 mln penski rocznie i żądanie żeby mu podwoili nie musi się wysilać. W końcu jest z PIS a do tego dobry kumpel Broszki. Czyli kwalifikacje ma. A ja bym się zapytał ilo kosztuje dostosowanie rafinerii do maleńkiego transportu Ropy z danego kierunku. tu trzeba przebudowac instalację, zmienić parametry technologiczne, FORTUNA. NIe opłąca się dla jednej próby. ROzumiem długofalowe badania i przestaweinie się na jakąś inną ropę a nie skakanie z grządki na grządkę. Ale może Obajtek zna się na kurach? MOże go gdzieś awansować?

 • lilo150

  Oceniono 6 razy 4

  a czy aby ropa od potencjalnych uchodźców nie jest przeklęta?

 • slaw1948

  Oceniono 2 razy 2

  Cwany artykuł,że ropa dotarła to fajnie.Ale nic na temat ceny ,czy konkurencyjna jest do ropy z USA i innych dostawców..Tylko jest, że dotarła, jak kiedyś pomarańcze z Kuby..!

 • 1111pln

  Oceniono 4 razy 2

  Może chociaż tego pisi nie sp@#$%lą?

 • warszawiak67

  Oceniono 3 razy 1

  Niech mi ktoś to wytłumaczy, bo nie kumam takiego, przy okazji, propagandowego bełkotu:
  "W związku z wdrożonymi przepisami w zakresie eliminowania szarej strefy przez premiera Mateusza Morawieckiego zapotrzebowanie na olej napędowy w Polsce wzrosło o 30 proc."

 • plastikpiokio

  0

  może jest lepsza albo tansza od rosyjskiej ???? czy ktoś to wie ?????---to niech powie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX