Fiasko negocjacji w sprawie brexitu. Irlandczycy "sfrustrowani i rozczarowani"

Ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów uważają, że nie ma szans na porozumienie w sprawie brexitu w tym tygodniu, ale według nich nie ma powodu do niepokoju. Szefowie dyplomacji 28 krajów komentowali w Luksemburgu fiasko weekendowych rokowań. 

Największe spory wywołują próby uniknięcia uciążliwych kontroli granicznych między Republiką Irlandii a Irlandią Północną, należącą do Zjednoczonego Królestwa. Bruksela i Londyn zgadzają się, że trzeba uniknąć uciążliwych kontroli granicznych, ale różnią się co do realizacji. 

Czytaj więcej: Brexit bez umowy z UE? Analitycy: Polska oberwie najmocniej

"Nie dramatyzujemy, ale obserwujemy"

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii uważa, że nie ma powodów do paniki i że wciąż są szanse na porozumienie. "To trudny moment, ale musimy pamiętać, że duży postęp został zrobiony. Uważam, że przy dobrej woli z obu stron możliwe jest porozumienie i przezwyciężenie trudności" - powiedział Jeremy Hunt.

Na kompromis liczy także szef polskiej dyplomacji, choć według niego porozumienie nie zostanie osiągnięte w najbliższych dniach. "Nie dramatyzujemy, ale obserwujemy" - powiedział Jacek Czaputowicz, który zaapelował też o elastyczność w rozmowach. "Bo najgorszym rozwiązaniem byłby brak porozumienia w ogóle. Taki bardzo twardy brexit byłby niekorzystny" - podkreślił szef polskiego MSZ. 

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajcak również apelował o spokój. "Jesteśmy pod presją, ale jeszcze mamy czas na porozumienie. Nie ma powodu do paniki" - dodał Miroslav Lajcak. 

Czytaj więcej: Szef Banku Anglii straszy "twardym" brexitem. "Może być katastrofa jak w kryzysie w 2008 r."

Irlandczycy sfrustrowani

Najmniej optymistyczny był irlandzki minister. "Jesteśmy sfrustrowani. Z naszej perspektywy, kraju najbardziej narażonego na skutki brexitu, to frustrujące i rozczarowujące" - powiedział minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney. 

Brexit będzie jutro jednym z tematów spotkania ministrów do spraw europejskich 27 krajów w Luksemburgu. Szczegółowy stan negocjacji przedstawi unijny negocjator Michel Barnier. A w środę wieczorem o rokowaniach z Wielką Brytanią będą rozmawiać europejscy przywódcy na unijnym szczycie w Brukseli.

Donald Tusk też ostrzega

Sceptyczny ws. uzgodnienia szczegółów porozumienia jest też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. 

"Brak porozumienia w sprawie brexitu bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek wcześniej, ale nie można zaprzestać starań" - napisał Tusk w liście do unijnych przywódców. 

Szef Rady Europejskiej dodał, że negocjacje okazały się bardziej skomplikowane niż sądzono. Jednak obie strony - jak podkreślał - muszą wykazać się determinacją, by osiągnąć porozumienie. "Jednocześnie musimy być odpowiedzialni i przygotować Unię na scenariusz bez porozumienia. Komisja rozpoczęła takie przygotowania" - dodał.

Donald Tusk napisał też, że mimo iż trwają przygotowania do najczarniejszego scenariusza, obie strony nie powinny zaniechać starań, by osiągnąć jak najlepszy kompromis z korzyścią dla wszystkich. "Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki zostanie zrobione" - napisał przewodniczący Rady.

Donald Tusk poinformował też, że zaprosił na środę wieczorem do Brukseli premier Wielkiej Brytanii Theresę May, by powiadomiła przywódców 27-mki o stanowisku Londynu.

Więcej o:
Komentarze (42)
Fiasko negocjacji w sprawie brexitu. Irlandczycy "sfrustrowani i rozczarowani"
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 28 razy 18

  Putin wiedzial co robil, Anglicy, w wiekszosci ciemni i niewyksztalceni nie. Dali sie wyrolowac, tak jak Amerykanow Putin nabral na Trumpa, Polske na PiS itd. Znamiennym jest to, ze i Trump, i Kaczynski, obaj bardzo popierali Brexit, co jest dodatkowym agrgumentem, ze za wszystkimi nieszczesciami stoi Rosja. A teraz Angole ja sa glupkami, niech sobie twardo laduja, i tego zyczy im Tusk z cala UE.

 • sztucznypolak

  Oceniono 25 razy 17

  Z artykulu dowiedzialem sie, ze wszyscy, a zwlaszcza Irlandczycy, sa sfrustrowani.
  Wolalbym dowiedziec sie, jak mialaby wygladac kontrola graniczna wedlug UK i Irlandii.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 9

  Coś mi się wydaje że Anglicy chcieliby Brexitu i jednocześnie żeby zostało tak jak dawniej... Trudno mi jest sobie wyobrazić żeby UE prowadziła kontrolę na zewnętrznych, oprócz tej z Irlandią, przecież to by było źródło jakiegoś totalnego przemytu, towarów, usług i ludzi...
  Brytyjczycy udowodnili że można się samemu kopnać w dudę i jeszcze się z tego powodu cieszyć i być dumnym

 • placowy

  Oceniono 9 razy 7

  IRA i UFA już się zbroją w Irlandii Północnej, Irlandczycy z Północy przygotowują się na powstanie jak wprowadzą granice, jakoś nikt nie podaje w naszych i europejskich mediach że tam praktycznie codziennie dochodzi do jakiejś strzelaniny, Irlandczycy pytają się 30 tyś Polaków, którzy tam mieszkają po czyjej stronie się opowiedzą, jeśli to nie jest ważne to co jest ważne???

 • achaszwerosz

  Oceniono 3 razy 3

  Zatem czekamy na powrót IRA.

 • qwasyx

  Oceniono 5 razy 3

  ..."Na kompromis liczy także szef polskiej dyplomacji (...) "Nie dramatyzujemy, ale obserwujemy" (..) "Bo najgorszym rozwiązaniem byłby brak porozumienia w ogóle. Taki bardzo twardy brexit byłby niekorzystny" - podkreślił szef polskiego MSZ."...
  Tak, tak ..."obserwujmy"...
  A ja ze swej strony tylko podpowiem, zeby wziac sprawy "Brexitu" powaznie, bo o ile Wielka Brytania dokladala do budzetu UE, o tyle PL w zasadzie tylko UE doi. Krotko mowiac:
  CHODNIKOW NIE BEDZIE!
  ...
  zakrecic kurek

 • racionalist

  Oceniono 2 razy 2

  Przeciez Sinn Fein oficjalnie juz 2 lata temu zapowiedziala, ze brexit oznacza zerwanie porozumienia wielkopiatkowego (gwaratntem pokoju jest UE) i reaktywacje IRA.

 • gajowy3

  0

  w GB jest podział - ok. 50% za pozostaniem i 50% za wyjściem z UE i przełomu nie widać. więc ichni rząd chce mieć ciastko i zjeść je. a to nie powinno się udać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX