Minister Tchórzewski chce interwencji KE. Chodzi o ceny uprawnień do emisji CO2

Prąd dla firm drożeje drastycznie, według ekspertów nie ma szans, by nie zdrożał także dla odbiorców indywidualnych - choć dopiero po wyborach. Minister energii najpierw zapowiedział program dopłat do rachunków, a teraz chce, by sprawą zajęła się Bruksela.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o zwołanie Komitetu ds. Zmian Klimatu i podjęcie interwencji na rynku uprawnień do emisji CO2 - podał resort.

Szef resortu energii poinformował, że zostały spełnione warunki, wskazane w poprzednim wystąpieniu z 18 września, po których Komisja Europejska musi podjąć interwencję, w oparciu o przepisy dyrektywy ETS. Podkreślił również, że KE ma instrumenty, których może użyć, np. dysponuje specjalną pulą uprawnień, które może skierować na rynek, aby podnieść podaż i obniżyć ceny, podano w komunikacie.

Czytaj też: Wkrótce w Polsce możemy mieć najdroższy prąd w Europie. ZPP bije na alarm

"Stabilne funkcjonowanie rynku ETS ma bardzo duże znaczenie dla polskiego sektora energetycznego, opartego w dużym stopniu na węglu. Według przepisów dyrektywy ETS sytuacja, w której w określonym czasie cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie odpowiednio mocno, upoważnia Komisję do interwencji. Moim zdaniem takie warunki zostały już spełnione, oczekujemy od Komisji podjęcia zdecydowanych kroków" - powiedział Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

Cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrosła z ok. 4 euro za tonę w maju 2017 r. do ok. 20 euro za tonę obecnie. To jeden z czynników wpływających na cenę prądu w Polsce, obok m.in. cen węgla (który także ostatnio drożeje).

Kilka dni temu, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister Tchórzewski sygnalizował, że rząd PiS planuje "wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych".

Czytaj też: Susze, powodzie, głód i choroby - mamy 10 lat na powstrzymanie katastrofy klimatycznej

Więcej o:
Komentarze (13)
Prąd drożeje, minister Tchórzewski chce interwencji KE. Chodzi o ceny uprawnień do emisji CO2
Zaloguj się
 • Michal Wojciul

  Oceniono 7 razy 3

  A myśleli o tym aby wspomóc energetykę odnawialną? Więcej fotofoltaiki i wiatraków (a unię raczej by się dało namówić na dopłaty do jednego i drugiego) i problem emisji co2 jest zredukowany...

 • hipolitek67

  Oceniono 3 razy 3

  świetny ruch: jeśli KE się nie przychyli, to będzie winna podwyżkom prądu, a jak się zgodzi, to wyjdzie na to, że PIS zadbał o obywateli...

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 2 razy 2

  >Cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrosła z ok. 4 euro za tonę w maju 2017 r. do ok. 20 >euro za tonę obecnie.

  To narzędzie aby doić kraje mniej rozwinięte na rzecz tych bogatych.
  Trump odrzucił tzw. pakiet klimatyczny.

 • P L

  Oceniono 4 razy 2

  Nowy program prąd + . Każdy Polak dostanie karuzele jak dla chomika i bedzie zapie4dalal po godzinach i produkował prąd .

 • 3jw60

  Oceniono 6 razy 2

  Sami to wybrali opierając energetykę na węglu. Gdyby tylko na polskim, oni realizują wytyczne Putina. Wspomagają okupowany Donbas a KE obniżając cenę uprawnień miałaby przyłączyć się do pomocy dla Rosji.

 • leonleonidas

  Oceniono 1 raz 1

  Bajeczka o CO2 dla ludkow.

 • dolorek

  Oceniono 3 razy 1

  Wprowadzić deputaty na energię!!!!!! Jak bawimy się w socjalizm, to bawmy się do końca.

 • 1111pln

  Oceniono 5 razy 1

  Ostrołęka, znana skądinąd z nieprzebranych okolicznych pokładów węgla otrzyma nową elektrownię węglową... Miszcze.

 • krzysiozboj

  0

  3 lata z EA odwalacie to samo co Tusk z Gradem, tylko dojenie kasy publicznej. Można było brać od Białorusi z nowej EA, ale "sprytni inaczej" uznali, że z Białorusią współpracować nie wolno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX