Niemal wszystkie oddziały regionalne TVP ze stratą. Najwyższą ma warszawski

Jak wynika z danych przekazanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, w pierwszej połowie 2018 r. 15 z 16 regionalnych oddziałów TVP miało straty. W 2016 i 2017 "pod kreską" były wszystkie oddziały.

Dane dotyczące wyników finansowych oddziałów terenowych Telewizji Polskiej Ministerstwo Kultury przekazało w ramach odpowiedzi na interpelację poselską Tomasza Kostusia z Platformy Obywatelskiej.  - Według niektórych doniesień medialnych, telewizje regionalne znacznie pogorszyły swoją sytuację finansową, a zjawisko to postępuje od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość - pisał poseł Kostuś.

Jak wynika z danych przekazanych przez ministra kultury Piotra Glińskiego, pierwszą połowę 2018 r. tylko oddział w Gorzowie Wielkopolskim zakończył na lekkim plusie (ok. 97 tys. zł). Pozostałe były "pod kreską", najbardziej oddział w Warszawie (blisko 6,5 mln zł), Szczecinie (ok. 2,9 mln zł), Krakowie (ok. 2,8 mln zł), Katowicach i Lublinie (ok. ok. 2,5 mln zł). 

.. .

Lata 2016 i 2017 na minusie kończyły wszystkie oddziały terenowe TVP. W 2017 r. jednak tylko strata dwóch się powiększyła (OTV Wrocław i OTV Opole). W 2016 r. łączna strata wszystkich oddziałów regionalnych wyniosła ponad 96 mln zł, w 2017 r. 79 mln zł, po połowie br. wynosi niespełna 26 mln zł.

Jak wynika ze sprawozdania abonamentowego TVP za 2017 r., koszty działania TVP Regionalna i programów regionalnych wyniosły 218,7 mln zł. W blisko 57 proc. były one pokryte przychodami abonamentowymi.

132 tys. zł zysku całej Telewizji Polskiej

Jak informuje Ministerstwo Kultury, według stanu na koniec czerwca br. sytuacja ekonomiczno-finansowa TVP była "stabilna". Pierwsze półrocze spółka zamknęła zyskiem w kwocie 132,2 tys. zł. W 2017 r. zysk TVP wyniósł blisko 564 tys. zł, w 2016 r. Telewizja Polska miała stratę prawie 177 tys. zł. 

Z drugiej strony, jak w kwietniu portalowi wirtualnemedia.pl mówił Juliusz Braun, jeden z członków Rady Mediów Narodowych, wynik finansowy za 2018 r. jest planowany na poziomie straty powyżej 100 mln zł. TVP wobec braku zmian w sposobie finansowania abonamentowego w dużej mierze musi opierać się na "kroplówce" rządowej. W zeszłym roku otrzymała od państwa 800 mln zł linii kredytowej (do końca czerwca wykorzystała 350 mln zł), a później 860 mln zł (w dwóch transzach - 266,5 mln zł w 2017 r. i 593,5 mln zł w 2018 r.) z budżetu państwa z tytułu rekompensaty za fakt, że niektóre grupy społeczne są zwolnione z opłacania abonamentu.

***

Prof. Bugaj: PiS wykonuje skok na władzę. To jest wojsko zaciężne zorientowane na łupy i na żołd

Więcej o:
Komentarze (22)
Niemal wszystkie oddziały regionalne TVP ze stratą. Najwyższą ma warszawski
Zaloguj się
 • Piotr Rodzoch

  Oceniono 24 razy 22

  Niech to gó... w końcu padnie. Zrobił se jarek tubę propagandową. Kiedyś człowiek oglądał wydarzenia na polsacie o 18.50, potem leciało się na fakty tvn a po wszystkim wiadomości na tvp1. Czasem panorama tvp2 . Ale po tym co zrobiły te śmieci z pisu z PUBLICZNEJ telewizji nie da się tego oglądać bo treści są porównywalne z tymi które podaje się w komunistycznej Korei.
  Pozostałe produkcje na beznadziejnym poziomie. Pozatrudniali "swoich" ludzi, wywalili fachowców albo sami uciekli od tuby pisu i tak się kończy.

 • jac ben

  Oceniono 20 razy 16

  Oj tam, oj tam, to tylko dobra zmiana. Pokaże się czaka norisa i frajerzy zapłacą...

 • realistas

  Oceniono 14 razy 14

  Bardzo dobra zmiana. Zlikwidować abonament i wprowadzić kodowanie. Niech oglądają ci co płacą.

 • 70m3k

  Oceniono 16 razy 14

  Słabe wyniki? Nic prostszego, wystarczy zmienić księgowego na takiego co będzie liczył korzystniej. Pomogło na wyniki oglądalności to i na wyniki finansowe pomoże.

 • komercyjny02

  Oceniono 12 razy 12

  O ile w TVP1 HD oraz w TVP2 HD w ogóle nie ma co oglądać, o tyle w TVP3 Katowice i podobnych stacjach . . . jeszcze bardziej nie ma co oglądać.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 12

  To PiSlerowdkie g...... niech bankrutuje a szarańcza propagandzistow tam szabrujaca na bruk!!!

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 11

  Glinski do dymisji

 • Mar Rian

  Oceniono 8 razy 8

  Publiczna tv co to takiego i dla kogo to jest

 • fafarafafafa

  Oceniono 5 razy 5

  Niech pokręcą więcej Koron Królów, czy Leśniczówek. Na pewno będzie taniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX