Rząd dopłaci rolnikom do paliwa. Jest nowy projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła nowelę ws. wsparcia finansowego do paliwa rolniczego. Ustawa ma zrekompensować rolnikom wzrost kosztów produkcji rolnej, w tym wydatków na paliwo rolnicze.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Projekt przewiduje zwiększenie wsparcia finansowego do paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej.

W ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa. Wzrost kosztów produkcji przy niskich cenach produktów rolnych powoduje, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna. Jednocześnie z roku na rok wzrasta udział kosztów paliwa w ogólnych kosztach produkcji rolnej

- czytamy w komunikacie.

Według CIR, zaproponowano zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.

Ponadto, w projekcie wprowadzono zmianę terminu określenia przez Radę Ministrów, (w rozporządzeniu), stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego na rok następny, tj. do 31 grudnia, zamiast do 30 listopada.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (33)
Rząd przyjął nowelę ws. wsparcia finansowego do paliwa rolniczego
Zaloguj się
 • cozabadziew

  Oceniono 13 razy 11

  Wzrost cen paliwa praktycznie każdej branży podnosi koszty działalności, dlaczego więc tylko rolnicy mają dostać dofinansowanie?

 • yulek_cezar

  Oceniono 13 razy 11

  Ale nas po wyborach dociśnie inflacja, stopy procentowe w górę, bankructwa i tanie mieszkania za gotówkę. Będą jaja. Szkoda, że ludzie będą myśleć, że to wina tej strasznej UE a nie rozdawnictwa. Ja bym kupował Euro póki jeszcze jest tanie.

 • magnetoplumbit

  Oceniono 7 razy 7

  No coz gdyby rolnicy mieli dzialalnosc gospodarcza to mogliby wrzucac paliwo, naprawy, srodki ochrony rolnej itp. w koszty prowadzenia dzialalnosci. No ale wtedy trzeba by bylo placic ZUS i normalne podatki...

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 6

  Z okazji wyborów wszyscy sponsorujemy tych którym PiS się chce podlizać...

 • kotletxxl

  Oceniono 5 razy 5

  Obniżcie ceny paliw, a nie dopłaty wybranym aby być wybranym,

 • bede_jojczyl

  Oceniono 5 razy 5

  Nie rząd dopłaci, tylko MY WSZYSCY dopłacimy. Rozumiem, że podobne dopłaty są w innych krajach UE, ale proszę mi pokazać kraj w UE, gdzie rolnicy nie płacą podatku dochodowego.

 • aqua7x

  Oceniono 3 razy 3

  a do czego im nie doplaca?

 • mcguirre

  Oceniono 3 razy 3

  Niech się zastanowię, dlaczego teraz takie informacje ? Czemu nierząd nie poczekał tygodnia ? Hmmmmm...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX