Minister Tchórzewski zmienia zdanie. Rachunki za prąd jednak mogą wzrosnąć. "Najwyżej o 5 proc."

Minister energii kilka tygodni temu zapewniał, że prąd dla gospodarstw domowych nie zdrożeje. Teraz zmienia zdanie. Jak mówi, w przyszłym roku podwyżki są możliwe. Wie nawet, o ile, choć URE jeszcze nie zatwierdził taryf.

Drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej jak na razie uderzają jedynie w firmy i samorządy. To dlatego, że ceny dla odbiorców indywidualnych są regulowane - zatwierdza je Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Minister mówi, że prąd może zdrożeć

"Prąd po wyborach nie zdrożeje o 40 proc. Te informacje są kłamstwem. Nowa taryfa wejdzie w życie w przyszłym roku i możliwa jest podwyżka rachunku, ale nie przekroczy ona 5 proc." - powiedział Tchórzewski, cytowany na stronie internetowej Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Minister podaje skalę możliwej podwyżki, choć nie została ona ustalona przez URE. Urząd taryfy na przyszły rok zatwierdzi w połowie grudnia. Jak podaje "Parkiet", jak na razie nie dotarł wniosek od żadnej z firm energetycznych w tej sprawie.

Stacja podkreśla, że eksperci zapowiadają podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Ministerstwo Energii planuje przygotowanie programu wsparcia dla obywateli i odbiorców przemysłowych. Ma być gotowy do końca roku.

Zmiana stanowiska

Niedawno minister Tchórzewski mówił, że droższego dla gospodarstw domowych nie będzie. Wypowiadając się na temat wysokich cen uprawnień do emisji CO2, które podnoszą z kolei ceny energii, mówił, że jest to pewne ryzyko dla rentowności firm energetycznych.

"Tu nikt nie mówi o podniesieniu rachunków, tu się mówi o tym, że w takiej sytuacji jest to pewne zagrożenie poziomu rentowności przedsiębiorstw. Bezpieczeństwo energetyczne obywateli jest priorytetem dla rządu" - powiedział minister pod koniec września.

Na początku października prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rada Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński mówił, że RPP bierze pod uwagę możliwość dalszego wzrostu cen energii, ale nie przewiduje, by miał on doprowadzić do przekroczenia celu inflacyjnego plus przewidzianego pasma odchyleń. Podkreślał, że ceny energii są w Polsce wysokie ze względu na przestarzały system energetyczny.

Komentarze (37)
Minister Tchórzewski zmienia zdanie. Rachunki za prąd mogą wzrosnąć. "Najwyżej o 5 proc."
Zaloguj się
 • gregszcz

  Oceniono 22 razy 22

  Taa, a po wyborach będzie 5%+ czyli razem 45%

 • droch

  Oceniono 20 razy 18

  Kochani Rodacy, pamiętajcie, że węgiel to nasze czarne złoto, a górnicy - umiłowany elektorat.

 • antypiss

  Oceniono 19 razy 17

  Ups, a miało wypłynąć po wyborach.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 17 razy 15

  Cena kilowata energii zostanie podniesiona o 5%, cena przesyłu, konserwacji, akcyzy i 100 innych dodatków o 40%.
  Czyli Twój rachunek "obatelu" wzrośnie o 70% ... tak się bawi, tak się bawi ....

 • maff1

  Oceniono 15 razy 15

  PRL bis
  Już to przerabialismy

 • burn74

  Oceniono 14 razy 14

  "Zarząd grupy Energa oddał się pod opiekę Matki Boskiej podczas mszy w kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku. Internauci wyśmiewają uroczystość, której towarzyszyła specyficzna oprawa. Przed świątynią i w jej wnętrzu stały banery z logo Energi.Kościół oświetlony w firmowych barwach i banery reklamowe z logo grupy. Taka oprawa towarzyszyła uroczystości, podczas której Energa oddała się pod opiekę Matce Boskiej. Wiceprezes spółki miał wyrazić nadzieję, że nie zabraknie nigdy "boskiego prądu".Prezes Energi:„Maryjo, prowadź nas”.Nie zabraknie Bożego prądu.Wywodzący się z PiS prezesi spółki Energa zawierzyli spółkę opatrzności Bożej"
  z netu

 • garolk88

  Oceniono 16 razy 14

  Nowe oferty na prąd dla firm przewidują podwyżki o ponad 40%. Może konsumenci dostaną podwyżki cen prądu tylko o 5%, ale jeśli firmy zapłacą znacznie więcej, to wszystkie ceny pójdą w górę.

 • impala

  Oceniono 14 razy 12

  JAK (I) TO!!!??? przecież pan OBIECAŁ!!!
  gońcie się, piSSuary!
  wszyscy to kłamczuchy. KŁAMCZUCHY! klamczuchy! klamczuchy!
  mam nadzieję, ze kamień na kamieniu z was nie zostanie, obrzydliwe gnoje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX