Blokada eksportu wieprzowiny z Polski do USA. Ministerstwo: "Doszło do pomyłki"

"Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso" - tak Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii komentuje decyzję USA o zawieszeniu importu wieprzowiny z Polski.

Stany Zjednoczone zdecydowały 18 października o zawieszeniu importu wieprzowiny z Polski. Był to efekt obaw przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Tłumaczono, że w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę z Polski do USA nie były przestrzegane wymogi mające na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się poważnych chorób zwierząt hodowlanych. Inny polski zakład także jest "pod lupą".

Amerykanie nie określili, do niego ma trwać zawieszenie importu mięsa wieprzowego z Polski. Tymczasem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pisze na swojej stronie internetowej o pomyłce. 

Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso. Szczegółowe informacje trafiły już drogą formalną do właściwych instytucji w Waszyngtonie. Liczymy, że przedstawione wyjaśnienia spowodują szybką korektę podjętej decyzji. Obydwie strony pozostają w kontakcie roboczym do ostatecznego wyjaśnienia sprawy

- informuje resort. Minister Jadwiga Emilewicz oraz Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk spotkali się w piątek w tej sprawie z zastępcą ambasadora USA. Wyjaśniali Ericowi F. Greenowi, że mięso, które trafiło na rynek amerykański, spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego.

Odczuje to cała branża

Tymczasem Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej nie ma wątpliwości - zamieszanie w związku z zawieszeniem importu przez USA pogorszy na jakiś czas sytuację całej branży w kraju. 

Przez niedopatrzenie Polska czasowo od dnia 18/10/2018 straciła lukratywny rynek USA. (...) Według danych MRiRW, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. na rynek amerykański wysłaliśmy 43 tys. ton wieprzowiny o wartości blisko 460 mln złotych. Stanowi to ok. 13 proc. całego polskiego eksportu wieprzowiny. Do USA wysyłaliśmy najbardziej wartościowe elementy: boczek, karkówka i żeberka. Skutki zamknięcia granicy odczujemy bardzo szybko, gdyż niewyeksportowana wieprzowina zostanie w kraju wywołując dodatkową presją na ceny skupu żywca. Już następnego dnia po ogłoszeniu decyzji przez USA, zakłady mięsne ograniczyły skup żywca

- informuje związek.

Więcej o:
Komentarze (92)
Blokada eksportu wieprzowiny z Polski do USA. Ministerstwo: 'Doszło do pomyłki'
Zaloguj się
 • ucan2

  Oceniono 43 razy 41

  Tak, doszło do ogromnej pomyłki kiedy PiS i Duda wygrali wybory. Komorowski będzie miał chyba czkawkę do końca życia.

 • siwywaldi

  Oceniono 39 razy 35

  He, he....
  To już wiemy CO Adrian podpisał na stojaka będąc w Hameryce.
  Aż chce się zawołać: Adrian, Adrian, Tramp cię buja. Ty mu bazy, on ci ch..... :-))

 • kazek100

  Oceniono 25 razy 23

  Głosujcie na tej wsi dalej na pis... Już parę takich pomyłek mają na koncie, a jak dzięki Ziobrowi wyjdziemy z UE i nie dostaniecie dopłat bezpośrednich, to może nawet wreszcie wytrzeźwiejecie.

 • pokon

  Oceniono 23 razy 23

  A na zdjęciu konwencja PiS dzielców z kuternogą na czele? W dalszym planie widać też Pawłowicz.

 • jac ben

  Oceniono 22 razy 22

  Doszło do fatalnej pomyłki, skontrolowano omyłkowo zakład, który produkuje zakażone mięso na rynek wewnętrzny... Przepraszamy...

 • enochnuckythompson

  Oceniono 20 razy 20

  USA sie pomylili. Chcieli zakazac polskim politykom wjazdu i szukali slowa. Znalezli w necie swinia

 • dziadwawelski

  Oceniono 22 razy 18

  I dobrze zostanie zagrycha do polskiej wódeczki, którą Leszko Kaczyńko-Smolęński tak kochał ;-))))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX