Trump wycofuje się z układu o broni jądrowej. Rosja żąda wyjaśnień

Rosja chce wyjaśnień po tym, jak Donald Trump zapowiedział wycofanie się USA z układu INF. Rosjanie odpowiadają koniecznością "podjęcia działań odnośnie zapewnienia własnego bezpieczeństwa", a Komisja Europejska wzywa oba kraje do "konstruktywnego dialogu".

Moskwa oczekuje od Waszyngtonu oficjalnych wyjaśnień dotyczących oświadczenia prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z układu INF o likwidacji rakiet średniego zasięgu - poinformował Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.

Rosja żąda wyjaśnień od USA

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że na razie nie widział jeszcze decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych, lecz jedynie słyszał o zamiarze wycofania się Waszyngtonu z układu INF.

Nie wykluczył, że oficjalne stanowisko Stanów Zjednoczonych zakomunikuje John Bolton, doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego, który przybył do Moskwy. Wtedy - jak dodał Ławrow - Moskwa oceni sytuację.

Zerwanie układu "zmusi Rosję do podjęcia działań"

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że ewentualne wycofanie się Stanów Zjednoczonych z układu o likwidacji rakiet średniego zasięgu "zmusi Rosję do podjęcia działań odnośnie zapewnienia własnego bezpieczeństwa". Pieskow zaznaczył, że odpowiedzią Moskwy mogą być kroki prowadzące do "odnowienia równowagi militarnej w tej sferze".

Wcześniej prezydent Donald Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone wycofają się z układu INF. Według strony amerykańskiej, jednym z powodów zerwania układu ma być wielokrotne naruszenie go przez Rosję.

KE: "USA i Federacja Rosyjska muszą pozostać w konstruktywnym dialogu"

Ewentualne wycofanie się z układu INF nie podoba się również Komisji Europejskiej, która wezwała Stany Zjednoczone i Rosję do kontynuowania rozmów na temat "zachowania" traktatu o broni jądrowej.

USA i Federacja Rosyjska muszą pozostać w konstruktywnym dialogu, aby zachować ten traktat i zapewnić jego pełną i weryfikowalną realizację

- powiedziała, cytowana przez AFP, rzeczniczka prasowa Komisji Maja Kocijancic.

---

Rok 1987. Ronald Reagan (z prawej) i Michaił Gorbaczow wymieniają pióra podczas ceremonii podpisania układu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) w Białym Domu w WaszyngtonieRok 1987. Ronald Reagan (z prawej) i Michaił Gorbaczow wymieniają pióra podczas ceremonii podpisania układu INF (Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) w Białym Domu w Waszyngtonie Fot. Bob Daugherty / AP Photo

Układ INF o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu w 1987 roku podpisali przywódcy USA i ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Więcej o:
Komentarze (33)
Donald Trump wycofuje USA z traktatu INF o broni jądrowej. Rosja żąda wyjaśnień
Zaloguj się
 • nord-ost

  Oceniono 7 razy 5

  Zerwanie układu "zmusi Rosję do podjęcia działań" Już raz próbowali wygrać wyścig zbrojeń.

 • naturelovers

  Oceniono 4 razy 4

  Wspaniały (kolejny) przykład manipulacji. Wprawdzie w jednym zdaniu autor zająknął się o motywach tej decyzji, ale wymowa artykułu pozostała jednak anty-trumpowa. A tu tkwi sedno problemu. Rosja kompletnie ignoruje ten układ, w zasadzie od dnia jego podpisania. Także po co podtrzymywać fikcję? W dodatku ze stratą dla własnego bezpieczeństwa?

 • kater-11

  Oceniono 4 razy 4

  Jak Rosja dalej będzie pyskowała to zostanie po niej i ....nas ....kupka popiołu.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Hehe, gołodupce napinają się. Słychać wycie? Znakomicie!
  Historia uczy, że będąc w konflikcie z USA najbezpieczniej jest poddać się. Narody, których wodzowie chcieli "rzucić wyzwanie Ameryce", do dziś gorzko płaczą.

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 1 raz 1

  Oba kraje maja tyle broni nuklearnej, że mogliby zniszczyć cały swiat wiele razy. Trump się wycofuje. Dlaczego? Czy on nie rozumie, że tak naprawdę wystarczyłoby im kilkaset rakiet dalekiego zasięgu?

 • metanoja

  0

  Niezadowoleni:
  1. Rosja - bo wyścig zbrojeń już przyprawia ich o zadyszkę, a tu trzeba będzie jeszcze zwiększyć tempo;
  1. kraje zachodnioeuropejskie - bo Rosja też się wycofa z INF, i teraz cała zachodnia o, a nie tylko Polska znajdą się w zasięgu rosyjskiej taktycznej broni jądrowej;
  2. Chiny - bo stracą tracą przewagę nad Rosją wynikającą z tego, że mogli swobodnie rozbudowywać arsenał rakiet taktycznych średniego zasięgu a Rosjanie nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX