Bezrobocie jednak spadło - podał GUS. Jest niższe, niż szacowała minister Rafalska

Stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,7 proc. z 5,8 proc. w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny. To odczyt lepszy niż opublikowane niedawno szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec września br. była o 0,1 pkt proc. niższa wobec danych z sierpnia - podał GUS. We wrześniu 2017 r. stopa ta wyniosła 6,8 proc.  Tym samym mamy najniższe bezrobocie od października 1990 roku.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu września 2018 r. wyniosła 947,4 tys. wobec 958,6 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 117,1 tys. przed rokiem. Coraz bardziej oddalamy się od symbolicznej granicy 1 mln zarejestrowanych bezrobotnych.

GUS zrewidował dziś też dane o stopie bezrobocia zarejestrowanego za styczeń br. - do 6,8 proc. z 6,9 proc., czerwiec - do 5,8 proc. z 5,9 proc. oraz lipiec - do 5,8 proc. z 5,9 proc.. 

Na początku października br. minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc. we wrześniu 2018 r., czyli nie zmieniła się wobec poprzedniego miesiąca. 

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r. 

Więcej o:
Komentarze (28)
GUS: stopa bezorobocia we wrześniu spadła do 5,7 proc.
Zaloguj się
 • fred_die

  Oceniono 9 razy 3

  Nie wszyscy bezrobotni są zarejestrowanymi bezrobotnymi, więc jest ich znacznie więcej.

 • sebastians58

  Oceniono 4 razy 2

  Spadek bezrobocia jest miernikiem emigracji z Polski coraz wiecej ludzi decyduje sie na wyjazd za granice . W Niemczech gdzie sam mieszkam to juz plaga , na ulicy slychac zewszad jezyk polski . Ludzie masowo decyduja sie na emigracje bo za chwile moze juz byc za pozno , gdy nadejdzie tzw Polexit.

 • nitro2012

  Oceniono 4 razy 2

  gdyby dodać osoby bezrobotne niezarejestrowane, to wyszłoby dużo więcej

 • atibalo

  Oceniono 8 razy 2

  To znaczy że Polacy ciągle wyjeżdżają .

 • lukasz2711

  0

  Ile z tego niskiego bezrobocia to ukryci bezrobotni?? Kobiety w permanentnej ciąży na utrzymaniu państwa ( kobiecie nie pracującej za bycie w ciąży i rok po porodzie płacimy 1000zł!!!).

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 2 razy 0

  Jak rozda się forsę kolejnym grupom to przestaną szukać zatrudnienia = wypadną z rejestru bezrobotnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX