890 mln zł - Poczta Polska oferuje sądom i prokuraturze "najniższą cenę na rynku"

Poczta Polska - jako jedyna - złożyła ofertę na obsługę przesyłek sądowych i prokuratorskich. Zamawiającym jest Centrum Zakupów dla Sądownictwa w Krakowie, które przeznaczyło na ten cel 1,2 mld zł. Wartość oferty Poczty Polskiej na lata 2019 -2021 wynosi 890 mln zł brutto, poinformowali przedstawiciele Poczty Polskiej.

- Globalna kwota oferty to 890 mln zł brutto za trzy lata. Tym razem przetarg jest robiony dla sądownictwa i prokuratur, co oznacza ok. 30 mln przesyłek więcej w skali trzech lat. Sądzimy, że nasza oferta jest najlepszą z możliwych, w naszym przekonaniu po bardzo niskich cenach i mamy nadzieję, że spełni wymogi korespondencji dla sądownictwa i prokuratur - powiedział prezes Poczty Polskiej Sławomir Sypniewski podczas spotkania prasowego. 

Sypniewski poinformował, że kwota, którą przyjęło w przetargu Centrum Zakupów to 1,2 mld zł. 

W poprzednim przetargu 3 lata temu Poczta Polska przedstawiła ofertę wartości 293 mln zł brutto na trzyletni kontrakt sądowy - ale bez uwzględnienia obsługi prokuratur. 

- Spodziewamy się, że dość szybko będziemy mogli podpisać umowę z Centrum Zakupów - dziś jesteśmy w momencie, gdy otworzono koperty. Aktualna umowa kończy się z końcem lutego, nowa wejdzie od marca 2019 roku - powiedział prezes. 

- Według naszej wiedzy, jest to najniższa cena za tego typu usługę na rynku polskim. Musimy utrzymać rentowność tej usługi i zwiększać przychody. To są ceny uzależnione od wolumenu. Mówimy o ok. 200 mln przesyłek - podkreślił Sypniewski. 

Czytaj więcej: Poczta Polska mówi: STOP. Koniec z nadawaniem telegramów. Przegrały z internetem

2,64 zł netto za list polecony

Jak poinformował wiceprezes Poczty Polskiej Grzegorz Kurdziel, cena listu poleconego (najpopularniejsza usługa w ofercie) w obecnym przetargu wynosi 2,64 zł netto wobec ceny 0,95 zł netto w poprzednim przetargu. 

W ofercie uwzględniono także kary umowne - ich wysokość to 20 proc. wartości kontraktu.

- Wartość kar umownych to 20 proc. wartości zamówienia. Te kary są trzykrotnie, a nawet sześciokrotnie wyższe w niektórych przypadkach, niż w poprzednim - podkreślił prezes. 

Sypniewski poinformował, że specyfikacja zamawiającego w tym przetargu jest dużo bardziej restrykcyjna i nakłada większe obowiązki na Pocztę Polską - do tego typu usługi Poczta musi wyodrębnić osobną linię logistyczną, czego nie było w poprzedniej specyfikacji. Znacznie zwiększony został także zakres uchybień, za jakie Poczta może być ukarana oraz zwiększony poziom odpowiedzialności za te uchybienia. 

Dodał, że oprócz innej specyfikacji, obecny przetarg odbywa się także w innej sytuacji rynkowej, związanej choćby z rynkiem pracy i wyższą presją płacową. 

- Poprzednia oferta Poczty Polskiej była stworzona w sytuacji, kiedy strategia Poczty zakładała redukcję kosztową w postaci likwidacji części sieci i zwolnienia pracowników. Dziś Poczta Polska zwiększa dostępność, zwiększyła zatrudnienie. To należy wziąć pod uwagę. Trzy lata temu też do końca nie wiedzieliśmy, jak będzie wyglądał model współpracy. Teraz wiemy więcej, stąd ta kalkulacja cen - powiedział Sypniewski. 

Dodał, że Poczta nie przewiduje w tym roku podniesienia kosztów usług powszechnych.

Więcej o:
Komentarze (12)
890 mln zł - Poczta Polska oferuje sądom i prokuraturze "najniższą cenę na rynku"
Zaloguj się
 • 3jw60

  Oceniono 4 razy 4

  Ja naprawdę mam problem jak idę coś z Poczty Polskiej odebrać. Na wszelki wypadek zdejmuję czapkę, rozglądam się dookoła i ręką szukam święconej wody aby się przeżegnać - tyle Matek Boskich, Panów Jezusów itd. Patrzę na szyby oklejone świętościami i szukam otworu gdzie mogę dać awizo.

 • rave8

  Oceniono 3 razy 3

  Jak InPost wygrał kilka lat temu przetarg na obsługę sądów to wezwanie do sądu można było w mięsnym odebrać :-)
  Skutek był taki że kilkanaście tysięcy spraw miało kolosalne opóźnienia. Rok później "mądre głowy" przeprosiły się z Pocztą Polską.
  Dzisiaj nawet nikt poza Pocztą Polską nie startuje do przetargu.

 • Wioletta Stanisławska

  0

  Szkoda tylko, że nikt głośno nie mówi o tym, że pracownicy którzy muszą te przesyłki przygotować do doręczenia nie mają z tego tytułu dodatkowych pieniędzy.Mało tego, jak nie wyrobią swojej normy miesięcznej sprzedaży i obsługi klienta ( nie liczą się takie przesyłki jak z umowy z sądami) to mają zabieraną premię. "Brawo" dla zarządu za kolejny gest nieposzanowania pracowników

 • krysia_z_garwolina

  0

  ale jakim kosztem te najnizsze ceny dla sadownictwa? list polecony dla wszystkich kosztuje juz 5.20 a nie 2.64 jak dla sadow a czas doreczenia to minimum 5 dni. poczta niby odbila sadownictwo inpost ale skutkiem tej wojenki byla podwyzka w lutym 2017 cen uslug powszechnych, ktore sa najwyzsze w europie wschodniej. polecony priorytet za granice 16 zl, polecony priorytet krajowy 6.80. Nie mowie o cenach listow ponad gabaryt czy paczek bo w tym wypadku konkurencyjne sa juz ceny firm kurierskich. resumujac, poczta jal cala partia ktora nia zarzadza dac jednym ale zabrac drugim. taki pomysl na geszeft.

 • 1listonosz

  0

  Sądy i prokuratury zapłacą za przesyłkę tylko 2 zł 64 gr, a zwykły szary obywatel musi wybulić 7 zł 80 gr. Czy to nie jest Chore?.

 • andrzej2310

  0

  Tak wyglądają monopole - w tym przypadku państwowy monopol Poczty Polskiej na przesyłki sądowe. 3 x drożej niż poprzednio. Brawo dojna zmiano!

 • Hannes Quartz

  0

  Bedą doreczać pisma sądów a do innych poleconych jak dotychczas - zostawiać tylko awiza. Na pensje dla listonoszów nie mają, ale na zakup durnych książek o Smoleńsku, JP2 i zimnym Lechu kasy nie brakło. W 2016 Rydzol też dostał sowitą kasę za "prawo używania logo Radia MaRyja" bo poczta wydała znaczek okolicznościowy z okazji 25 lecia tego Opus Diaboli.

 • danuel

  0

  A dalej na poczcie ludzi zatrudnia się na ułamki etatu za najniższą krajową?

 • ercu

  0

  Widać od razu brak konkurencji z 0.95zł na 2.64zł pogratulować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX