Sejm zdecydował. 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ale... bez zakazu handlu

Poniedziałek 12 listopada będzie w tym rok dniem wolny od pracy. Tak zdecydował Sejm, który przyjął z poprawkami ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Za nowym aktem prawnym głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwni ustawie byli posłowie opozycji - Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15.

Elżbieta Kruk z Prawa i Sprawiedliwości przekonywała, że Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych i jeden z najważniejszych dni w roku dla Polaków. Jak powiedziała, jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości należy uczcić w sposób wyjątkowy i właśnie temu służy proponowana ustawa. Przypomniała, że w tym roku 11 listopada przypada w niedzielę.

Wolne 12 listopada i "pozytywne skutki społeczne"

- 11 listopada jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. Uczynienie 12 listopada tego roku wolnym nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy w porównaniu do lat poprzednich, tym bardziej nie będzie miał długookresowego wpływu na procesy gospodarcze. Projekt natomiast wywołuje niewątpliwie pozytywne skutki społeczne - argumentowała posłanka.

Joanna Frydrych z Platformy Obywatelskiej skrytykowała fakt, że projekt trafił ustawy do Sejmu na trzy tygodnie przed świętem. Ponadto - w jej ocenie - dzieli on Polaków. Jak tłumaczyła, wolny dzień nie będzie dotyczył pracowników sektora handlowego. Przekonywała też, że na ustawie stracą przedsiębiorcy i pracodawcy.

Józef Brynkus z Kukiz'15 wyraził wątpliwość, by wolne 12 listopada miałoby sprzyjać dłuższemu wspólnemu świętowaniu i wywołać pozytywne skutki społeczne. - Dla kogo? Dla tych, których wyłączacie ze świętowania? - pytał poseł Kukiz'15.

12 listopada, a ustawa o zakazie handlu w niedziele

W projekcie zaznaczono, że 12 listopada "nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie (...) o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Przyjęto też poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, która zakłada, że normalnie będą funkcjonować szpitale, opieka ambulatoryjna i apteki.

Pomysłodawcą dnia wolnego 12 listopada jest Paweł Zalewski, radny Prawa i Sprawiedliwości z warszawskiej Pragi-Południe. - W "Gazecie Polskiej Codziennie" Zalewski tłumaczył kilka dni temu, że chciałby, aby "wszyscy Polacy mogli osobiście odczuć to wielkie święto" 11 listopada.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

Więcej o:
Komentarze (282)
Sejm zdecydował. 12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym od pracy
Zaloguj się
 • contact_front

  Oceniono 94 razy 86

  Tu Jej Ekscelencja. Jutro Dzień wolny. Zarządzam święto państwowe. :D

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 69 razy 57

  Skoro będzie to dzień handlowy i zarazem poniedziałek, to do pracy będą musieli pójść także pracownicy wszelkiej obsługi klienta, administratorzy systemów informatycznych, ludzie z telekomunikacji i pewnie większość transportu. Zapewne obowiązki nie ominą także budowlanki i przemysłu, ci bowiem muszą dotrzymywać dawno temu zakontraktowanych terminów, które nie uwzględniały dodatkowego dnia przestoju - szczególnie, że decyzję podjęto na 3 tygodnie przed faktem. Nawet przeciętna fryzjerka w dużym mieście ma już umówionych klientów na 12 listopada, nie wspominając nawet o lekarzach, prawnikach, ekipach remontowych i szeregu innych specjalistów. Poza budżetówką, to będzie prawie normalny dzień pracy. Prawie - bo powstanie kosmiczny bajzel. Teraz przez 3 tygodnie pół kraju będzie kombinować jak sobie poradzić z tym fantastycznym prezentem władzy o mentalności epoki Gierka.

 • van_norden

  Oceniono 47 razy 37

  Skoro to takie ważne święto to dlaczego tylko jeden dzień? Ja bym zrobił 100 dni wolnych na Stulecie

 • poppers68

  Oceniono 31 razy 31

  I tak wygląda standard rządów tej formacji politycznej.
  JEŚLI KOMUŚ SIĘ WYDAJE, ŻE LOSY STADNINY KONI W JANOWIE PODLASKIM TO PRZYPADEK - TEN JEST W ABSOLUTNYM BŁĘDZIE.

  I niech nie mylą obecne doskonałe wyniki gospodarki. To mechanizmy funckjonujące od wielu lat i ciężka praca Polaków. W perspektywie WSZYSCY zanotujemy swój własny "Janów Podlaski".

 • miszka_szyfman

  Oceniono 32 razy 30

  Ale to już było , Seksmisja - " Tu jej ekscelencja. Jutro dzień wolny. Zarządzam święto państwowe "

 • lodomeria

  Oceniono 34 razy 28

  I to jest gdzie rządzący mają pracowników handlu.
  Jak trzeba przypodobać się klerowi, to im zamykają sklepy, jak trzeba suwerenowi wódę i kiełbasę sprzedawać, to nagle nie muszą świetować.

 • lukasz2711

  Oceniono 21 razy 21

  12 listopada 1963 roku miała miejsce światowa filmowa premiera bestseleru "o dwóch takich co ukradli księżyc" w rocznicę tej premiery należy się święto.

 • leszekk73

  Oceniono 24 razy 18

  Więc możecie kupić flaszkę, ale wizyta u lekarza wam przepadła. Na zdrowie, wesołego świętowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX