Strajk w LOT nielegalny? Rzecznik chwali się orzeczeniem sądu. Związkowcy: Chodzi o inny strajk

Rzecznik LOT Adrian Kubicki chwali się, że Sąd Okręgowy potwierdził nielegalność strajku. Związkowcy twierdzą, że chodzi o zupełnie inny strajk.

Sąd Okręgowy w Warszawie miał dziś rzekomo uznać nielegalność strajku w PLL LOT. Rzecznik przewoźnika Adrian Kubicki pochwalił się tym w serwisie Twitter. 

Według rzecznika LOT-u decyzja sądu, który postanowił nie uchylać zabezpieczenia i podtrzymał swoją decyzję pomimo zażalenia związkowców, oznacza, że bieżący strajk jest nielegalny. Związkowcom została jeszcze, oczywiście apelacja. Według rzecznika, zabezpieczenie dotyczy także akcji strajkowej rozpoczętej 18 października

Czytaj też: Strajk w LOT. Prezes nie ustępuje. "Jeśli ktoś tak chce etatu, to może udać się do innej firmy"

Wcześniejsze decyzje sądu dotyczyły strajku planowanego na 1 maja. Sąd miał wtedy wątpliwości dotyczące referendum strajkowego i zastosował instytucję zabezpieczenia powództwa do czasu wyjaśnienia sprawy. Planowany strajk dotyczyć miał regulaminu wynagradzania (a w zasadzie jego braku). 

Związkowcy "ale tu chodzi o inny strajk"

Tymczasem związkowcy zachowują spokój w obliczu decyzji sądu. Next.gazeta.pl dowiedziało się, że przedstawiciele związkowców czekają na decyzję Sądu Apelacyjnego, który jest wyższą instancją niż Sąd Okręgowy. Równocześnie zwracają uwagę na pewien szczegół: 

Ta decyzja sądu nie ma związki z trwającym strajkiem. Obecny strajk prowadzony jest z powodu zwolnienia głównej negocjatorki związkowej w sporze z pracodawcą (Moniki Żelazik - przyp. red) 

- powiedział Next.gazeta.pl Piotr Szumlewicz z OPZZ

Związkowcy powołują się na art. 17 par. 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który brzmi:

Strajk jest środkiem ostatecznym i nie może być ogłoszony bez uprzedniego wyczerpania możliwości sporu według zasad określonych w art. 7 zgłoszenie sporu zbiorowego-14. Strajk może być zorganizowany bez zachowania tych zasad, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym. 

Czytaj też: Piloci LOT dostają wezwania, mają zapłacić np. 600 tysięcy złotych. "To próba zastraszenia pracowników"

Opozycja apeluje do premiera w sprawie strajku

Platforma Obywatelska apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań zmierzających do zakończenia protestu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Posłowie tej partii napisali do szefa rządu list. Zwracają w nim uwagę, że Mateusz Morawiecki od stycznia sprawuje nadzór nad spółką.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie była premier Ewa Kopacz mówiła, że posłowie PO rozmawiali wczoraj z prezesem PLL LOT Rafałem Milczarskim. W ocenie posłanki Platformy, "nie ma woli rozmów z protestującymi". Ewa Kopacz powiedziała, że próby przekonywania prezesa, by rozmowy odbyły się w sposób cywilizowany, "nie docierały".

O sytuację w PLL LOT dziennikarze pytali podczas briefingu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Polityk Prawa i Sprawiedliwości wyraził przekonanie, że prezesowi Rafałowi Milczarskiemu uda się dojść do porozumienia z protestującymi. Wyraził też zadowolenie, że spółka się rozwija. Dodał, że za poprzedniego rządu przewoźnik był "w o wiele gorszej sytuacji finansowej, a były premier Donald Tusk nie troszczył się o przyszłość tej firmy".

Postulaty strajkujących

Związkowcy z PLL LOT strajkują siódmy dzień. Przed siedzibą spółki pikietuje kilkanaście osób. Z powodu protestu przewoźnik musiał odwołać dziś kilka lotów z Warszawy i kilka do stolicy. Władze spółki uznają strajk za nielegalny.

Protestujący domagają się przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie kilka miesięcy temu Moniki Żelazik - przewodniczącej związku zawodowego personelu pokładowego. Było to bezpośrednim powodem rozpoczęcia protestu. Strona społeczna domaga się także przywrócenia regulaminu wynagradzania z 2010 roku, a także odwołania prezesa Rafała Milczarskiego, który zdaniem związkowców źle zarządza spółką, stosuje mobbing i toleruje niesprawiedliwą politykę zatrudniania.

Według wstępnych szacunków strajk spowodował dotychczas straty w wysokości kilku milionów złotych. Władze LOT zapowiadają, że będą się domagać od związków pokrycia tych strat.

Więcej o:
Komentarze (12)
Strajk w LOT nielegalny? Decyzja Sądu Okręgowego wprowadza zamęt
Zaloguj się
 • jego-wysokosc

  Oceniono 18 razy 12

  Szybki quiz pt. Wladza z ludem:
  Minister ds. spolecznych? Beti broszka Szydło.
  Gdzie jest w tym czasie? Uj wie.

 • andrew1507

  Oceniono 11 razy 11

  Idiotyczne plany notabli PiS : przekop mierzei wiślanej, centralny port lotniczy, nowe tamy na Wiśle,...
  To może kosztować setki miliardów złotych a tu nie ma funduszy na walkę ze smogiem, dofinansowanie zielonych żródeł energii elektrycznej, dofinansowanie opieki i służby zdrowia, szkolnictwo,....
  Smog nas zabija tu i teraz. Seniorzy, nasze dzieci i wnuki są ofiarami zaniedbania PiS i jego rządu, kompletny brak zrozumienia powagi sytuacji.
  Czekam z utęsknieniem na pilny upadek kaczyzmu z uwagi na przyszłość dzieci i wnuków.
  Zróbmy wszystko aby pozbyć się pismafii w demokratyczny sposób w wyborach i nie pozwómy na ich fałszowanie.

 • maks1956

  Oceniono 14 razy 10

  ten cały zarząd PLL. LOT wraz z prezesem oraz rzecznikiem powinien być wywalony na zbity pysk

 • bronek_pierdola

  Oceniono 8 razy 4

  Lufthansa wyrazila podobno zainteresowanie strajkujacymi w celu zatrudnienia

 • darek655

  Oceniono 2 razy 2

  A gdzie jest Beata SZYDŁO przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Za co ona bierze kasę?

 • amak53

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma czegoś takiego jak strajk nielegalny.Strajk,to strajk.

 • aki3

  0

  A dlaczego Wałęsa milczy? Wszak to specjalista od strajków!

 • ja_prostak

  0

  Jak nie pielęgniarki ,to lekarze ,nauczyciele, LOT itd - a u mnie w pracy jak się nie podoba, to wypie...j i po sprawie

 • ri-pi

  0

  To jest tak że w dni parzyste to jeden strajk a w nieparzyste to inny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX