Czas na "rozdawnictwo plus"? Ekonomista: w PiS jest przekonanie, że Morawiecki każde pieniądze znajdzie

Wynik wyborów samorządowych pokazał, że choć PiS wygrał w dziewięciu sejmikach wojewódzkich, to poniósł też kilka porażek w miastach. To może skłonić PiS do zwiększania poparcia przed wyborami parlamentarnymi poprzez ogłaszanie kolejnych programów socjalnych - uważa prof. Witold Orłowski.

- Wynik tych wyborów samorządowych jeszcze bardziej utwierdzi w przekonaniu, że jak się nie znajdzie cudownego sposobu przekonania ludzi, że koniecznie trzeba głosować, a cudownym sposobem jest, mówiąc w skrócie, rozdanie pieniędzy, to może być kiepsko z utrzymaniem władzy - mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC i rektor Akademii Vistula.

Ekonomista mówi Next.gazeta.pl o ryzykach takiego podejścia, a także o dwóch jego zdaniem największych zagrożeniach, jakie stoją przed Polską w Unii.

Więcej o:
Komentarze (82)
Prof. Orłowski: Wynik wyborów utwierdzi PiS w przekonaniu, że cudownym sposobem utrzymania władzy jest rozdawanie pieniędzy
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 40 razy 34

  Morawiecki się przecież nie kryje z tym że 500+ jest na kredyt, tylko że pisiego elektoratu typu podkarpackiego to nie interesuje, po nich choćby potop... Jakieś tam lewackie deficyty budżetowe to niemiecka propaganda przecież

 • pioterek

  Oceniono 28 razy 26

  PIS ma GUS. NA prawdę myślicie, że inflacja jest niska?
  Najciekawiej będzie, gdy padnie "sprawdzam", ze strony rynków światowych.
  Pamiętajcie, że nawet Madoff na początku sprawiał wrażenie geniusza.
  Mateusz M. = pustosłowie.
  Suweren to kupi.

 • sacc77

  Oceniono 29 razy 25

  1. Gdzie do jasnej cholery jest wersja dla umiejących czytać? Czy tak trudno jest zrozumieć tępym turbomatołkom w tzw. "redakcji" ze większość ludzi jest wzrokowcami i woli czytać niż słuchać? Poza tym czytając zawsze można powrócić do jakiegoś fragmentu, coś odnotować itp.

  2. Zamiast pielesić głupoty powinniście przy każdej okazji powtarzać jak mantrę jedną niepodważalną prawdę:
  PAŃSTWO NIE MA ŻADNYCH SWOICH PIENIĘDZY!!!
  JEŻELI PAŃSTWO COKOLWIEK KOMUKOLWIEK "DAJE" TO NAJPIERW MUSI TE ŚRODKI WYJĄĆ KOMUŚ Z KIESZENI.
  KOMU?
  PANU, PANI A TAKŻE MNIE.
  JEŻELI NAŁOGOWY KŁAMCA, ZŁODZIEJSKI BANKSTER MORAWIECKI "ZNAJDUJE" GDZIEŚ JAKIEŚ ŚRODKI BY PiS MÓGŁ JE ROZDAĆ W CHARAKTERZE "KIEŁBASY WYBORCZEJ" TO ZNACZY, ŻE TE "ZNALEZIONE" PIENIĄDZE KOMUŚ WYJĄŁ Z KIESZENI - UKRADŁ JE, OKRADŁ INNYCH LUDZI Z ICH CIĘŻKO ZAROBIONYCH PIENIĘDZY.

 • kazek100

  Oceniono 21 razy 17

  Bo ten kłmanczuch zapewne faktycznie każde pieniądze znajdzie. W naszych kieszeniach.

 • jr968

  Oceniono 16 razy 16

  No i znajdzie. Jak Gierek. I tak samo się to skończy. Wtedy to trwało 10 lat. Teraz? To zależy od tego, jak szybko będziemy obrażać Unię.

 • komentarz.24

  Oceniono 10 razy 10

  Żadne tam "...rozdawnictwo.." Panie Profesorze. To korupcja polityczna, czyli w najczystszej postaci sprzedawanie głosów w wyborach za pieniądze!
  Tym bardziej nie można tego mylić z polityką socjalną, czyli pomaganiem potrzebującym; to rzecz kosztowna, ale akceptowana społecznie, oczywiście do poziomu rozsądnego opodatkowania tych, którym pieniądze się zabiera.
  Korupcja polityczna to rozdawnictwo wszystkim, jak leci, biednym i bogatym, bez względu na ich potrzeby, za to za nadzieją, że obdarowany zrewanżuje się przy urnie. A najlepiej, jeżeli obdarowanego trwale uzależni się od świadczenia, które jest społecznie nieakceptowane; wtedy będzie się odwdzięczał do końca; swojego lub budżetu państwa.
  To trwałe uzależnienie wyborców próbowali zwalczać twórcy Konstytucji 3 Maja, pozbawiając prawa głosu "szlachtę" kupczącą głosami na sejmikach.
  Uczmy się na czyichś błędach, to najtańsza nauka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX