USA znoszą embargo na polskie mięso. Większość zakładów będzie mogła eksportować

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Departament Rolnictwa USA zniósł ograniczenia dla importu wieprzowiny z Polski. Sankcje były spowodowane afrykańskim pomorem świń.

USA nałożyły 18 października embargo na polską wieprzowinę z powodu epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF). Polskie władze informowały, że "embargo jest pomyłką", a mięso, które trafiało na eksport, spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych. Deklarowano także, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona. I faktycznie ta się stało. 

Departament Rolnictwa USA zniósł ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny

Połączone siły kilku instytucji dały radę znieść ograniczenia dla importu wieprzowiny do USA z 16 polskich zakładów. Oprócz resortu spraw zagranicznych w sprawę zaangażowane były siły Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Jak twierdzi Money.pl ograniczenia w imporcie obowiązują nadal w przypadku 2 polskich zakładów. Nie da się jednak nie przyznać, że tak szybkie zniesienie ograniczeń jest sukcesem polskiej dyplomacji. 

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, w I półroczu br. do Stanów trafiło ponad 35,5 tys. ton mięsa wieprzowego. Więcej - 36 tys. ton, trafiło tylko do Niemiec. Wartość eksportu do USA wyniosła ponad 87,5 mln euro. 

ASF nie jest groźny dla człowieka i zwierząt spoza rodziny świniowatych. Mięso zakażonych świń nadaje się do spożycia, ale może też być źródłem choroby, dlatego kraje objęte chorobą mają zakaz eksportu swoich produktów wieprzowych z terenów, na których są ogniska epidemii.

Rzuciła pracę, pożyczyła tysiące złotych i zdobyła Koronę Ziemi. Pół miliona kosztował górski romans Miłki

Więcej o:
Komentarze (21)
USA znoszą embargo na polskie mięso. Sankcje były spowodowane ASF
Zaloguj się
 • 1111pln

  Oceniono 4 razy 2

  Onucowo się ożywiło... 😁😁😁

 • jsiegen

  Oceniono 1 raz 1

  Najnowsze wiadomosci.
  Zniesiono wizy do USA dla świń.
  To wszystko zasługa prężnej polityki PISiU
  LOL

 • 3jw60

  Oceniono 2 razy 0

  Bo wprowadzając embargo przeoczyli, że dotyczyło ich mięsa z Polski. To u nas trują ich fabryki wieprzowiny. Tam rzeczywiście świnia nieba nigdy nie zobaczy.

 • banwit

  Oceniono 2 razy 0

  Duda nie krzyczy, że embargo było tuż przed wyborami?

 • jebnelem

  Oceniono 8 razy 0

  Dobra, pisiaki, jedziecie bez wiz!

 • tim7

  Oceniono 1 raz -1

  Bo wiadomo, że to Master Blaster rządzi Barter Town!!!
  ;-)

 • loyer1

  Oceniono 7 razy -1

  "Deklarowano także, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona. I faktycznie ta się stało."

  Brawo MSZ!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX