Strajk w LOT. Piotr Duda: Ja jestem dla członków "Solidarności", a nie dla wszystkich

Strajk w LOT trwa dziewiąty dzień. Wśród kilku związków zawodowych, które w nim uczestniczą, nie ma "Solidarności". Piotr Duda, szef związku, wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje. Odniósł się też do święta 12 listopada.

Strajk w LOT trwa już dziewiąty dzień. Część komentatorów zastanawia się, dlaczego nie uczestniczy w nim największy związek zawodowy. 

"Solidarność" nie jest stroną protestu w LOT"

- wyjaśnia wybrany właśnie na kolejną kadencję jego szef Piotr Duda.

Konkurencyjny protest? 

Piotr Duda powiedział też w TVP Info, że trwający od ponad tygodnia strajk pracowników pokładowych firmy zainicjował OPZZ. Przypomniał też, że zakładowa "Solidarność" podpisała porozumienie z zarządem przewoźnika o zmianie regulaminu wynagrodzeń. Dlatego - jak podkreślił - jego związek nie jest stroną.

Ja jestem do usług Komisji Zakładowej "Solidarności", członków "Solidarności" w LOT - ja jestem dla nich, a nie dla wszystkich

- mówił gość TVP Info. Podkreślał, że OPZZ np. w Radomsku, nie bronił zwalnianych działaczy związkowych Solidarności.

LOT szuka kompromisu

Wieczorem kierownictwo LOT-u przedstawiło kompromisowe propozycje uczestnikom akcji protestacyjnej. Firma zadeklarowała gotowość do negocjacji na temat wszystkich postulatów protestujących, ale dopiero gdy zakończą oni akcję.

LOT zaproponował też zwolnionym dyscyplinarnie powrót do pracy, również pod warunkiem przerwania akcji protestacyjnej. Jeśli protest się zakończy, to uczestnicy nie zostaną obciążeni kosztami finansowymi ani dyscyplinarnymi. Zarząd firmy zadeklarował również gotowość do rozmów na inne newralgiczne dla pracowników tematy.

Czytaj też: Związkowcy strajkujący w LOT o propozycji zarządu: "Jak można zaproponować coś tak słabego"

Rzecznik LOT poinformował, że strona związkowa na razie sceptycznie odnosi się do propozycji firmy.

W związku ze strajkiem LOT zwolnił dyscyplinarnie 67 pracowników - uczestników protestu. Prezes przewoźnika Rafał Milczarski wielokrotnie podkreślał, że strajk jest nielegalny, m.in. dlatego, że nie poprzedziło go referendum.

Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, została zwolniona dyscyplinarnie kilka miesięcy temu po ujawnieniu maila, w którym miała prosić innych związkowców o przyniesienie do siedziby spółki broni i materiałów wybuchowych.

Piotr Duda zapowiada poprawkę

Szef związku na antenie "Wiadomości" zapowiedział też możliwość poważnej poprawki do ustawy o dniu wolnym 12 listopada. Przypomnijmy, że na trzy tygodnie przed terminem Sejm wyznaczył na tę datę Narodowe Święto Niepodległości. W obecnej wersji przepisu pracownicy handlu będą musieli pracować. To może się zmienić.

Każdy chce świętować. Pracownicy handlu też są ludźmi. Mam taką informację, że Senat to zmieni 

- stwierdził.

Delegaci związku "Solidarność" zdecydowali w czwartek, że Piotr Duda będzie pełnił swoją funkcję przez kolejną, trzecią kadencję.

Więcej o:
Komentarze (176)
Strajk w LOT. Piotr Duda, szef związku "Solidarność", tłumaczy dlaczego nie protestuje
Zaloguj się
 • the_xy

  Oceniono 59 razy 55

  Nie można strajkować przeciwko władzy, z którą trzyma się sztamę, proste!

 • sector23

  Oceniono 45 razy 43

  Przewodniczący Duda, to współczesna wersja pańszczyźnianego fornala, na usługach jedynie słusznej partii, co to PiS się nazywa.
  PZPR miała swój związek zawodowy, PiS ma swój..... tylko czasy się zmieniły.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 36 razy 34

  A wiesz Duda co znaczy słowo SOLIDARNOŚĆ? Ano, chyba nie masz pojęcia, podobnie jak o wielu innych rzeczach. Kolaboruj więc nadal ze szczerbatym Dyktatorkiem i popieraj wszystkie chore pomysły PiS-u.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 31 razy 29

  ta szuja zarabia jako przewodniczący bojówki PiS 11 tys zł/miesiac plus kierowca i 2 mieszkania "służbowe". Do tego pensja przewodniczacego rady nadzorczej spółki Dekom i pensja od rządu za Komisje Trójstronną.
  Zależny od PiS Związek Nierobów, zwany też Rezerwą Kadrową PiS.

 • van_norden

  Oceniono 25 razy 23

  Marzy mu się kariera Śniadka: od parasolowego do posła?

 • zd46

  Oceniono 21 razy 19

  Pan P. Duda, szef korporacji związkowej będącej na postronku PiS-u, wbity w garnitur, mówi, że: "W TEMACIE LOT-u, nie mam nic do powiedzenia, nie jestem stroną tego sporu". Pamiętasz Pietrek w ilu "tematach" za rządów PO zabierałeś głos zupełnie nieproszony? Tematy te przerastały cię o głowę, w której "dudni, jak w studni" a ty i tak wrzeszczałeś. Konikiem twoim były darmowe wczasy w Kołobrzegu a także umowy śmieciowe. Teraz, kiedy w LOT stosuje się samozatrudnienie w układzie B2B, czyli "UMOWY ŚMIECIOWE" jesteś głuchy, jak pień w "szyszkowej puszczy"? Udajesz "araba" czy nic nie rozumiesz? Jedno jest pewne, że nie wiesz nic o związkach zawodowych, które strzegą "korporacji rządowej" w zamian za gigantyczne przywileje i pieniądze w tym np. "bony paliwowe dla rodzin". Ubłociłeś NSZZ "Solidarność" i ze swoim cham-stwem i prostactwem, nie zasługujesz na jej przewodniczenie, to obraza dla tego historycznego ruchu milionów Polek i Polaków w drodze do WOLNOŚCI! Jesteś "przebierańcem" w tym dziwnym teatrze absurdu i politycznej głupoty.

 • walsmet

  Oceniono 21 razy 19

  To już nie jest związek zawodowy tylko partia polityczna. Ten Pan ma problemy kim jest.

 • zbych1rych

  Oceniono 21 razy 19

  Kacperek to paskudny gnom wysługujący się bolszewii komuszej pis. To buta, chamstwo, i cholera w jednej osobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX