Senat za wolnym 12 listopada, ale centra handlowe mają być zamknięte. Trzy ważne poprawki

Senatorowie przyjęli ustawę o wolnym 12 listopada, ale zgłosili do niej poprawki. M.in. o tym, że tego dnia wolne mieć mają także pracownicy handlu. To oznacza, że w poniedziałek po święcie niepodległości centra handlowe byłyby nieczynne. Ustawa wraca do Sejmu.

Ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, czyli ustawa uchwalająca, że 12 listopada jest dniem wolnym przeszła przez Senat. Senatorowie początkowo mieli procedować ustawę bez poprawek, ale ostatecznie pojawiły się one, zmuszając senackie komisje do zajęcia się nimi. Senatorowie zajęli się ustawą, pomimo opinii Biura Legislacyjnego Senatu, że ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego może być niezgodna z Konstytucją. 

Czytaj też: Biuro Legislacyjne Senatu: ustawa o wolnym 12 listopada może być niezgodna z Konstytucją

Senatorowie złożyli poprawki dotyczące, między innymi, tych którzy mieliby, pomimo święta iść do pracy - lekarzy, pielęgniarek, aptekarzy czy pracowników sklepów. 

Główna poprawka sprowadza się do tego, żeby święto było, tak jak wszystkie święta w Polsce i chyba na świecie, dla wszystkich

- mówił senator Jan Rulewski o swojej poprawce. 

Połączone komisje senackie - Kultury i Środków Przekazu oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaopiniowały, głosami mniejszości, że ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego powinna zostać odrzucona, co później senator sprawozdawca Czesław Ryszka tłumaczył ze zdenerwowaniem "nieobecnością kilku senatorów PiS". Senat jednak przegłosował, że ustawa nie będzie odrzucona. 

Senat nie poparł poprawki, która sprawiłaby, że służba zdrowia pracowałaby 12 listopada jak w dni wolne. Natomiast poparł rozciągnięcie ograniczeń handlu na ten dzień. 

W obronie pracowników handlu stawała "Solidarność" - nadzieję, że Senat przegłosuje poprawkę dającą wolne również pracownikom sklepów wyrażali zarówno przewodniczący związku Piotr Duda, jak i przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara. 

Na niejasności dotyczące handlu wskazywała też Polska Rada Centrów Handlowych, która wystąpiła nawet o interpretację przepisów do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli Sejm przyjmie poprawki Senatu, interpretacja ta będzie zbędna. 

Jeżeli ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wejdzie w życie, to w bieżącym roku polscy pracownicy będą mieli łącznie 13 dodatkowych dni wolnych z okazji świąt, o jeden dzień więcej niż np. Francuzi czy Czesi. 

Ustawa przeszła 46 głosami za, 20 przeciw, przy 2 wstrzymujących się. 

Ustawa wraca do Sejmu, który najbliższe posiedzenie ma zaplanowane w terminie 7-9 listopada. 

Więcej o:
Komentarze (178)
12 listopada bez zakupów. Ustawa o dodatkowym wolnym przeszła przez Senat
Zaloguj się
 • dib00

  Oceniono 47 razy 47

  Hahaha, PiS tworzy z tego państwa parodię. To kiedy się dowiemy? Na dzień przed? Co z grafikami, przecież to będzie jeden wielki burdel!!

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 48 razy 44

  Pocałujcie mnie w dvpę z tym pseudo świętem.
  Jest jedno: 11. listopada. Niestety, od lat zawłaszczane przez brunatną hołotę.
  A od 3-ch lat, bezczeszczone przez tych, którzy dokonali w Polsce zamachu stanu.

 • mam45

  Oceniono 33 razy 33

  Kogo obchodzą centra handlowe, tylko PIS. Co z poradniami, przychodniami, szkołami, ustanowionymi wcześniej zabiegami, wizytami u specjalistów??? Z kim lekarze swoje dzieci zostawią?

 • tomazinek

  Oceniono 28 razy 28

  Pracujemy w tzw służbie zdrowia z żoną to z racji że dzieci mają wolne mamy wziąć urlop na żądanie czy opieka bedzie zorganizowana przez Państwo?

 • 55kris

  Oceniono 27 razy 27

  Ćwoki, ćwoki i jeszcze raz ćwoki. To senatorowie???? I oni chcą się jeszcze rozmnożyć????????

 • pi.mi

  Oceniono 26 razy 26

  "Senat za wolnym 12 listopada, ale centra handlowe mają być zamknięte"

  Ale kościółki będą otwarte? ;-)

 • burkaklucha

  Oceniono 23 razy 23

  11 listopada zaczyna być świętem groteskowym, ponurym i strasznym. To dzięki pisowi. Nie wezmę udziału w żadnych uroczystościach, bo mi wstyd, bo to już nie jest święto. Tego dnia z wnukami będziemy o tamtych dniach rozmawiać, czytać. Kameralnie, z szacunkiem dla pamięci wszystkich, którzy walczyli o Polskę wolną, zjednoczoną.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 24 razy 22

  Styl procedowania nad tą "ustawą" jest najlepszą ilustracją śmieszności i załosności tego rejonu Unii Europejskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX