Budimex: wzrost cen może ograniczyć sprzedaż nowych mieszkań

Rosną koszty deweloperów, więc mieszkania także są droższe. Według prezesa Budimeksu to może sprawić, że Polacy mniej chętnie będą je kupować.

"Popyt na rynku mieszkaniowym wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Widoczny jest natomiast trend wzrostowy w zakresie cen wykonawstwa oraz gruntów, który przekłada się na wzrost cen mieszkań. Niewykluczone, że w kolejnych kwartałach może to odbić się negatywnie na tempie przedsprzedaży nowych projektów deweloperskich" - napisał prezes Budimeksu Dariusz Blocher w komentarzu do wyników Grupy Budimex za III kw.

Klienci Budimex Nieruchomości w okresie od stycznia do września 2018 roku podpisali 1 335 aktów notarialnych m.in. w ramach kolejnych etapów inwestycji Wiślany Mokotów, Nowe Czyżyny oraz Osiedle przy Rolnej. Przychody ze sprzedaży segmentu deweloperskiego wzrosły o 6 proc. r/r do 412 mln zł. Zysk operacyjny za trzy kwartały wyniósł 57 mln zł przy rentowności 14 proc., dodał prezes.

Po trzech kwartałach 2018 roku przedsprzedaż w segmencie deweloperskim osiągnęła poziom 810 mieszkań w porównaniu do 1 220 mieszkań w analogicznym okresie roku poprzedniego.

"Spadek tempa przedsprzedaży wynika głównie z przesunięć w uruchamianiu nowych projektów. Jest to następstwem późniejszej finalizacji zakupu nowych gruntów oraz przedłużających się procedur administracyjnych związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę. Obecnie w budowie jest około 3 tysięcy mieszkań, a na klientów oczekuje jeszcze 1 192 lokale" - poinformował też Blocher.

"W ciągu ostatnich 9 miesięcy wydaliśmy 145 mln zł na grunty w Krakowie, Poznaniu oraz Trójmieście pozwalające na budowę ponad 2 800 lokali. W konsekwencji bank ziemi na koniec września 2018 wzrósł do 9,6 tysiąca mieszkań" - podsumował prezes.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2017 r. miał 6,37 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

Więcej o:
Komentarze (4)
Budimex: wzrost cen może ograniczyć sprzedaż nowych mieszkań
Zaloguj się
 • robert.kwi

  Oceniono 1 raz 1

  Mój sposób na ceny mieszkań w Warszawie :)

  30km od warszawy, działka 100 tysięcy, okolice kampinosu, las, czyste powietrze, 3 razy w tygodniu do way do pracy dwa zdalnie, dom za 350, razem 450, 140m2, kilka pokoi, kominek, własny ogródek z żywnością, kilka drzew owocowych, mleko świeże od krowy sąsiadów za 2 pln dziennie, jajka to bajka od kur chodzonych, kogut chodzoony na rosół, grzyby, jagody, maliny z lasu, 1km do gminy, szkoły, poczty, itp, 6 km do stacji pkp i w 30 minut jestem na śródmieściu, szyneczka od Pana hmm... nie napiszę bo nie chcę aby była kicha ;) pycha, własnywyrób, kiełbasa też :) cztery domy dalej mieszka myśliwy, czasami od jego koła można kupić fajną tuszę dziczyzny za ułamek ceny tej w sklepie :) żyć nie umierać, zapach trawy na wiosnę, kwiatów latem i owoców na jesień a wcześniej za 500 tysięcy trzy pokoje, balkon, smog, chemia ze sklepu, imprezy dzikich sąsiadów, palenie sąsiadów na balkonie, hałas w dzień i w nocy, jedyne co to bliżej do kina, teatru czy na imprezę, raz na miesiąc może dwa z imprezy mogę wrócić taksówką, do kina i teatru jadę samochodem, do restauracji też (całe 25-30 minut) o ile nie idę tu namiejscu bo wtedy 6 minut piechotą lub parę sekund samochodem - Każdy może wybierać co woli ja już wybrałem i jest to najlepszy mój wybór :) do tego widać, że działki się zabudowują co trochę mnie martwi ale nigdy nie będzie tak ciasno jak w bloku... powodzenia w dokonywaniu wyborów. PS. nie uważam, że dla każdego takie rozwiązanei jest lepsze ale dla mnie jest super dobre i o niebo lepsze niż blok.

 • amerykaameryka

  0

  Mieszkanie z kredytem sprzedać i część kasy odzyskać, ekonomista cała gębą 😂

 • bat098

  0

  Kwota zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych sięga dziś ponad 403 miliardy złotych - to niemal tyle, ile wynosi majątek Jeffa Bezosa, właściciela Amazonu i jednocześnie najbogatszego człowieka na świecie., propertynews.pl, Ale wciąż chętnie bierzemy kredyty na mieszkania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX