Drogie świętowanie Wszystkich Świętych. Za paliwo nawet o 18 proc. więcej niż przed rokiem

Zbliżające się obchody Wszystkich Świętych będą droższe od zeszłorocznych przynajmniej od pod jednym względem - dużo więcej wydamy na paliwo. Najwięcej od lat.

Ceny paliw na stacjach benzynowych w tygodniu związanym z obchodem Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych będą wyraźnie wyższe. Jak informuje Biuro Maklerskie Reflex, za benzynę zapłacimy o 12 proc. więcej niż przed rokiem, za olej napędowy o 17 proc. a za autogaz o 18 proc. więcej. 

Z uwagi na świąteczny charakter przyszłego tygodnia będziemy z pewnością obserwować wzmożone wyjazdy i większy popyt na paliwa. Jeśli chodzi o ceny paliw, to niewykluczone są dalsze lekkie korekty cen diesla i autogazu w górę. Nie powinna natomiast drożeć benzyna.

- czytamy w przesłanym do naszej redakcji raporcie. 

Jak wyglądają ceny paliw na stacjach?

W ciągu trzynastu miesięcy ceny wszystkich paliw wyraźnie wzrosły. Największe powody do narzekania mają tankujący olej napędowy i gaz. 

Zmiany cen paliw w Polsce (2017-2018)Zmiany cen paliw w Polsce (2017-2018) Ilustracja: Redakcja. Dane: BM Reflex

Jest szansa na powstrzymanie podwyżek

Dzięki wyraźnemu wyhamowaniu dynamiki zmian w hurcie nastroje na rynku detalicznym powinny się uspokoić. Ceny benzyny na niemal wszystkich stacjach są stabilne, a diesel i autogaz drożały średnio o 2 grosze na litrze.

Czytaj też: Drogie paliwo może być naprawdę drogie. Nasza analiza

Chwilowo sprzyja nam dolar

Jak wyjaśniają eksperci BM Reflex, wzrost cen paliw powstrzymuje chwilowo umacniający się dolar. Wzrostu cen nie wywołał też skandal związany z zabójstwem dziennikarza, w który uwikłana może być Arabia Saudyjska, jeden z największych eksporterów ropy naftowej.

Paliwo najdroższe od czterech lat

Ceny paliw na stacjach. Wyróżniono okres 2014-2018Ceny paliw na stacjach. Wyróżniono okres 2014-2018 Dane: strefainswestorów.pl, ilustracja: redakcja

W perspektywie kilku ostatnich lat ceny paliw wydają się wysokie. Wszystko przez ceny ropy naftowej, które sięgnęły najwyższego poziomu od czterech lat. Za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić we wtorek nawet 85 dolarów. Tylko w ciągu roku baryłka ropy zdrożała o ponad 50 proc. Do tego trzeba dołożyć kolejny negatywny element, czyli osłabienie złotego do dolara.

Więcej o:
Komentarze (32)
Drogie świętowanie Wszystkich Świętych. Za paliwo nawet o 18 proc. więcej niż przed rokiem
Zaloguj się
 • montagnes44

  Oceniono 6 razy 4

  Koncerny paliwowe muszą zebrać na datki dla rydzyka i innych pisbolszewików.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 3 razy 3

  Zrobiłem zapasy LPG do beczek i teraz mam tanie :D

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  Teraz to niech bedzi i po 7 zlotych.

 • nessuno

  Oceniono 4 razy 2

  Dobra zmiana, k urwa ich mać.

 • the Pink

  Oceniono 4 razy 2

  Przez ostatnie 3 lata bezwładzy pisiorów prawie wszystko znacznie podrożało.
  Masło, pieczywo, mięso, sery, jajka - to wszystko jest około 30% droższe niż 3 lata temu, masło nawet o 100%.
  Pisowcu NIE UMIEJĄ rządzić i mają nas w d***, jak to powiedział Morawiecki, że trzeba wygaszać potrzeby i mamy zap***ać za miskę ryżu.
  Trzeba zmienić władzę, trzeba mówiąc słowami lidera PO strząsnąć tą szarańczę z drzewa, inaczej wszyscy padniemy na pysk. Za rok podwyżka cen prądu o co najmniej 50%, jak nie 70%, dzięki braku źródeł energii odnawialnej - pisiory kochają węgiel, tymczasem prawa do emisji CO2 baaaaardzo podrożały i będą dalej drożeć. Trzeba ich pogonić!

 • milarama

  Oceniono 6 razy 2

  Dojna zmiana drenuje nasze portfele książkowo.

 • stachud

  Oceniono 4 razy 2

  Co tam paliwo i problemy Polaków. Najważniejsze że pisowski przydupas, Misiewicz z Pcimia miliony zarabia.

 • Moje konto

  Oceniono 2 razy 2

  Dlatego przewidziałem to i paliwo zatankowałem pół roku temu. Teraz tylko pobujać budą, aby się rozeszło i można jechać ! ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX