Polska spadła w rankingu Doing Business o sześć pozycji. Powód? Podatki

Polska spadła o sześć pozycji w rankingu Banku Światowego Doing Business. Nasz kraj zajmuje teraz 33. miejsce. Przedstawiciele rządu podkreśla, że polska gospodarka "jest w świetnej kondycji".

Polska zajęła 33. miejsce w najnowszej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business, który porównuje warunki prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Polska spadła w rankingu Doing Business drugi rok z rzędu. W zeszłym roku nasz kraj przesunął się z 24. na 27. pozycję. W tym roku uzyskaliśmy 76,95 pkt, tj. o 0,36 mniej niż przed rokiem.

Polska spadła w rankingu "Doing Business" przez podatki

Polska uczyniła płacenie podatków bardziej skomplikowanym przez wymóg comiesięcznego składania raportów VAT, wydłużenie listy towarów i usług podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia VAT oraz nowe wymogi w zakresie raportowania SAF-T

- czytamy w raporcie.

Z drugiej strony, Polska wprowadziła ułatwienia w egzekwowania kontraktów poprzez automatyzowany system losowego wybory sędziów.

Polska za Litwą i Rosją

Liderem w tegorocznym zestawieniu krajów o najbardziej przyjaznym otoczeniu biznesu, podobnie jak rok temu, została Nowa Zelandia. Drugie miejsce zajął Singapur, a kolejne Dania. W top 10 znajdziemy też Gruzję (6. miejsce), USA (8. pozycja) czy Wielką Brytanię (9. pozycja) Pierwszą dziesiątkę zamyka Macedonia. 

Lepiej od Polski wypadły Litwa (14. pozycja), Kazachstan (28. pozycja) czy Rosja (31. pozycja). 

Spadek Polski o 6. oczek nie oznacza jednak, że w Polsce są złe warunki do prowadzenia biznesu. Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Pierúa wyjaśniał, że nasz kraj jest wciąż świetnym miejscem do robienia interesów, a jego punktacja jest stabilna. Niewielki spadek punktacji zawdzięczamy tak trywialnej rzeczy, jak liczbie godzin rocznie potrzebnych na rozliczanie podatków - wzrosła ona do 334 godzin z 260. 

Minister Przedsiębiorczości "Polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji" 

- Polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji. Potwierdzają to nie tylko krajowe dane gospodarcze, ale także prognozy i zestawienia instytucji międzynarodowych, w tym także Banku Światowego - skomentowała raport Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. - Bank Światowy, przygotowując ranking Doing Bussines, obniżył Polsce noty głównie ze względu na regulacje, których wprowadzenie było konieczne, żeby uszczelnić system podatkowy i zlikwidować lukę w podatku VAT- uzasadnia minister.

Pani minister tłumaczyła, że wśród przygotowywanych ułatwień dla biznesu są projekty bardziej przyjaznego systemu zamówień publicznych czy ograniczenie zatorów płatniczych. Przy okazji, w komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przypomniano, że Bank Światowy niedawno podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na lata 2018-2020 z 4,2 proc., 3,7 proc, i 3,5 proc na 4,7 proc., 3,9 proc. i 3,6 proc. 

Czytaj też: Bank Światowy chwali Polskę i ostrzega: Tąpnięcie i będziecie najbardziej dotkniętym krajem UE

Według resortu "specyficzna metodologia raportu" nie odzwierciedla ukierunkowywanych na MSP zmian wprowadzanych w Polsce, a Bank Światowy w raporcie Doing Business nie ocenia całego sytemu i całości reform. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Polska spadła w rankingu Doing Business o sześć pozycji. Powód? Podatki
Zaloguj się
 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 7 razy 3

  E tam - to tylko poczatek, dojna zmiana wtyczyla kurs gospodarki - prosto na dno ale za to beda rekrystianizowac Europe tyz dobrze zwlaszcza dla katopolactwa.

 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  Pojawia się krytyka. Co robi PiS ? Zaprzecza - i zapewnia że jest dobrze ...

 • jac ben

  Oceniono 2 razy 2

  No to z górki na pazurki. Ale ogólnie jest fajnie. Oby tylko pożyczali, bo jak przestaną i zabraknie na pińcetplus, to zacznie być niefajnie...

 • andrzej2310

  Oceniono 4 razy 2

  Emilewicz, ty się nie znasz na gospodarce, pracowałaś w muzeum, po co udajesz?

 • ciammajdan

  Oceniono 4 razy 0

  Nie dajmy się ogłupić. Tylko Donald Tusk jest szanowanym politykiem na arenie światowej, nie tylko europejskiej. Proszę mi powiedzieć gdzie zapraszany jest Kaczyński? Prawda jest taka drodzy państwo, że Donald Tusk to wielki kreator polskiej polityki oraz polityki europejskiej, oczywiście wraz z panią Merkel. Teraz szkalują, ale za jakiś czas będą Donaldowi Tuskowi pomniki stawiać. To polityk mądry, ideowy, niepatrzący na swoje korzyści, czy korzyści Platformy Obywatelskiej, ale na interes Polski i Polaków. Ludzie czy nie widzicie, że Platforma wraz z premierą Kopacz i Przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz komisarką Bieńkowską to jedyne osoby godne zaufania na całej scenie politycznej? Nie widzicie, że robią wszystko by społeczeństwu żyło się dostatnio. Wolę, by rządziła PO i żyć w dostatnim i dobrze zarządzanym kraju. Przecież wzrost gospodarczy i dobrobyt, jaki mamy po roku 1989, to zasługa ludzi związanych z Platformą Obywatelską, a wcześniej z Unią Wolności i Unią Demokratyczną i ROADem! Członkowie Platformy Obywatelskiej, którzy dotąd sterowali państwem, to ludzie z najwyższymi kompetencjami. Już mam dość wpisów ludzi z PiS, którzy są aferzystami. Platforma starała się wyprowadzić kraj z długów, w jakie wpędził nas PiS, gdy ministrem finansów była Zyta Gilowska. Zobaczcie jak kraj rozkwitał za rządów Platformy Obywatelskiej: mamy autostrady, mamy metro, mamy nowe stadiony, przychodził do Polski kapitał zagraniczny. Przychodził, bo widział, że u steru są kompetentni i wiarygodni ludzie. Ludzie, którzy zawsze dotrzymują obietnic. Proszę was o odrobinę refleksji - zacznijcie myśleć propaństwowo i w kolejnych wyborach oddajcie swój głos Platformie Obywatelskiej. W przyszłości nie warto marnować swojego głosu na partie, którym zależy tylko na stanowiskach. Dlatego gromkie nie mówimy: PiS, Korwin-Mikkemu i Kukizowi. Widzę, że jesteście nieoczytani i nie słuchacie programów informacyjnych. Włączcie sobie tvn24 i wszystkiego, co wam napisałem dowiecie się z konferencji prasowych organizowanych przez p. Tuska i z wywiadów np. z panem posłem Niesiołowskim. Uważam, że pan Szczurek był genialnym ministrem finansów, bo Polski (jako jedynego kraju!) nie dotknął kryzys. Faktem jest, że ceny odrobinę wzrosły, ale nie oszukujmy się: płace też rosną. Jaka była średnia krajowa 8 lat wstecz a jaka jest dzisiaj? Temu chyba nikt nie zaprzeczy. Przypomnijcie sobie jak ceny rosły za czasów Kaczyńskich! Czytając niektóre wpisy w Internecie widzę, że niektórzy tylko opluwać umieją, bez żadnych argumentów. Ale to jest przypadłość PiS i jego niedouczonych prostych zwolenników. Bądźcie uczciwi wobec siebie i innych i odpowiedzcie na te pytania:
  1.- Czy przez ostatnie 8 lat rządów PO nie żyło wam się lżej?
  2.- Czy nie jest tak, że w budżecie domowym po każdym miesiącu możecie więcej odłożyć dzięki rządom PO?
  3.- Czy nie widzicie, że politycy PO prezentują się w mediach są dobrze ubrani ładnie i mądrze się wysławiają?
  4.- Czy nie pamiętacie tego sukcesu gdy, premier Tusk wraz z PO rządził całą Unią Europejską, oczywiście z panią Merkel, a to ogromnie podnosi wizerunek Polski na zewnątrz?
  5.- Czy nie widzicie, że Platforma Obywatelska jest to jedyna partia, której dobro Polski i Unii Europejskiej leży na sercu bardziej niż własne interesy?
  W TVN24 POCHANKE, MIECUGOW I SOBIENIOWSKI, A W NEWSWEEKU LIS MÓWIĄ, ŻE NA PIS GŁOSUJĄ LUDZIE SŁABO WYKSZTAŁCENI, WIĘC ZASTANÓWCIE SIĘ CZY CHCECIE BYĆ DO TEJ GRUPY ZALICZANI - I TO TYLE W TEMACIE!

 • dojcze_kabana

  Oceniono 5 razy -3

  No pewnie że spadła. Taki Rycho Sobiesiak ma dużo ciężej, ale jak Schetyna dojdzie do władzy to od razu mu się poprawi i Polska w rankingu awansuje. By żyło się lepiej

 • saves

  Oceniono 7 razy -5

  YES!!!! Właśnie na Czerskiej strzeliły korki szampanów, a na TVN pasek oklejono czarną wstążką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX