Dodatkowy dzień wolny 12 listopada? Głosowanie w Sejmie 7 listopada

O tym, czy 12 listopada będzie wolny Polacy dowiedzą się w ostatniej chwili. W najbliższą środę Sejm zajmie się senackimi poprawkami do ustawy o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Potrzebny będzie jeszcze podpis prezydenta.

Poprawki Senatu

Ustawa zakłada, że w tym roku wolny od pracy będzie także 12 listopada, czyli dzień po obchodzonym 11 listopada Święcie Niepodległości. Ustawa została zwrócona przez Senat do Sejmu. Izba wyższa wprowadziła do niej poprawki zakładające, że sklepy będą jednak nieczynne. Senat nie poparł przy tym pomysłu dającego wolne również służbie zdrowia, dotyczyć do będzie jednak szpitali, a nie przychodni POZ. 

W ustawie zaznaczono, że 12 listopada "nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie (...) o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni". 

Prezydent podpisze

Prezydent z kolei deklaruje, że ustawę podpisze, więc 12 listopada najprawdopodobniej będzie dniem wolnym. Polacy jednak dowiedzą się o tym najwcześniej na 4 dni przed. 

Taki tryb pracy został ostro skrytykowany między innymi przez pracodawców. Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego uważają, że setna rocznica niepodległości nie może być upamiętniana "w sposób nie licujący z zasadami państwa prawa" i proszą o wstrzymanie prac.

Ustawa wraca do Sejmu

Pierwsze głosowanie w Sejmie odbyło się 24 października. Za nowym aktem prawnym głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Przeciwni ustawie byli posłowie opozycji - Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15.

Więcej o:
Komentarze (15)
7 listopada Sejm zajmie się ustawą o wolnym 12 listopada
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 4 razy 4

  Ważne, że uczcimy święto 12 listopada hucznie i z pompą nie to co 11 listopada czyli zwykłą niedzielę, którą niektórzy wspominają z jakąś "ruchawką" z przed stu laty...... Vivat święto 12 Listopada !!!

 • farsizm

  Oceniono 2 razy 2

  Ten chory żart każe zastanowić się, czym politycy PiSu właściwie zajmują się od 3 lat.

 • kater-11

  Oceniono 1 raz 1

  Mam w dużym poważaniu czy 12 listopada będzie wolny, bo ja będę w pracy.
  Moja rodzina jest najważniejsza i moim głównym celem jest zapewnienie jej bezpieczeństwa.
  Nie dostaję pieniędzy za nic nie robienie, w dużym poważaniu mam 500+ i inne narodowo katolickie akcje. Ja pracuję by cała rzesza katolików , narodowców ''patriotów '' leżała bykiem za moje pieniądze .

 • sebas90

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tam 11 - go dam ze szwagrem w palnik jak się patrzy - za tę naszą niepodległość. 12 - go -poprawim.
  I jak Pan Bóg przykazał po mszy ok. 15.00 odprowadzę na PKS - jak dam rady?

 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 1 raz 1

  Zamach stanu się szykuje? Stan wojenny? Godzina policyjna? O co w tym wszystkim chodzi???
  /dziwię się tylko znakom zapytania w tytule artykułu, przecież te barany nie sprzeciwią się firerowi, no nie???/

 • anty-oszolom

  Oceniono 1 raz 1

  11 listopada przypada w niedzilę...i co?
  Jest to dodatkowo niehandlowa niedziela. Za mało czasu na świętowanie?
  Czy jednak trzeba ochodzić debiut ekranowy placka złodzieja księżyca, jarozbawa zgniłozębego?

 • wmr2000

  Oceniono 1 raz 1

  Co za emocje! Jak u Hitchcocka

 • zbych21

  0

  Podpis Prezydenta to mało. Żeby stało się obowiązującym prawem trzeba to jeszcze opublikować w Dzienniku Ustaw. A co, jeśli zrobią to tak niezwłocznie jak z wyrokami Trybunału?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX