Nowa Kaledonia nadal francuska. Ogromne złoża niklu też. Macron: jesteśmy dumni

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził dumę z powodu decyzji podjętej w referendum niepodległościowym przez mieszkańców Nowej Kaledonii. Zdecydowali oni, że archipelag pozostanie zamorskim terytorium Francji. Jak informuje "Le Figaro", przeciw niepodległości Nowej Kaledonii opowiedziało się 56,4 procent głosujących. 

Zaufanie do republiki

W przemówieniu telewizyjnym prezydent Macron mówił, że jest zadowolony z tego, iż większość mieszkańców Nowej Kaledonii wybrała Francję. "Jest to dla nas wyraz zaufania do Republiki Francji, do jej przyszłości i do jej wartości" - mówił Emmanuel Macron.

"Muszę przede wszystkim wyrazić wielką dumę z tego, że wspólnie przeszliśmy ten historyczny moment" - podkreślił francuski prezydent. Dodał, że każdy może odczuć i podzielać tę dumę. Emmanuel Macron mówił także, że "dzisiejsza wyborcza niedziela była dniem spotkania mieszkańców archipelagu z państwem francuskim i przezwyciężenia podziałów".

Podkreślił, że jedynym zwyciężonym jest dziś pokusa pogardy, podziału, przemocy i strachu. Natomiast jako jedynego zwycięzcę Emmanuel Macron wskazał "proces pokojowy, który toczy się w Nowej Kaledonii od trzydziestu lat". Powiązał go z - jak ujął - "duchem dialogu, którego nic nie powstrzyma" oraz "duchem odpowiedzialności, który doprowadził do wyjątkowo licznego uczestnictwa mieszkańców Nowej Kaledonii w wyborach". Francuski prezydent dodał, że "na poziomie politycznym nie ma innej drogi niż dialog". Zapowiedział, że rząd zaproponuje nowokaledońskim siłom politycznym spotkanie w nadchodzących tygodniach.

Ogromne złoża niklu

Nowa Kaledonia leży w zachodniej części Pacyfiku w odległości około 18 tysięcy kilometrów od Francji. Jest jednym z francuskich terytoriów zamorskich. Archipelag ma dla Francji duże znaczenie ze względu na złoża niklu. Jak podaje Bloomberg - tylko w 2016 roku wydobyto tam około 205 000 ton niklu. To sprawiło, że Nowa Kaledonia stała się czwartym co do wielkości producentem tego surowca na świecie. Według US Geological Survey na małym archipelagu znajduje się 6,7 miliona ton rezerw niklu. Surowiec ten jest wykorzystywany między innymi do produkcji elektroniki na całym świecie.

Porozumienie z 1998 roku

Do głosowania w dzisiejszym referendum niepodległościowym było uprawnionych 175 tysięcy mieszkańców wysp. Odpowiadali na pytanie: "Czy chcesz, aby Nowa Kaledonia otrzymała pełną suwerenność i stała się niepodległa?".
W latach 80. ubiegłego wieku w Nowej Kaledonii doszło do walk między rdzennymi ludami a białymi mieszkańcami. Zawarte w 1998 roku porozumienie zakładało przeprowadzenie referendum niepodległościowego do końca 2018 roku.

Więcej o:
Komentarze (14)
Nowa Kaledonia nadal francuska. Ogromne złoża niklu też. Macron: jesteśmy dumni
Zaloguj się
 • mgz

  Oceniono 9 razy 9

  widocznie Francja traktuje miejscowych dobrze, wiec nie maja powodu, zeby sie uniezaleznic

 • jacekzwawy

  Oceniono 7 razy 5

  Chcą zachować paszporty francuskie i związane z nimi przywileje podróżowania i podejmowania pracy w całej UE.

 • piemato

  Oceniono 6 razy 4

  czyli jednak niepodległość nie jest najwyższą wartością?

 • tedek1

  Oceniono 3 razy 3

  teraz wiecie skad sie bralo bogactwo krajow: Francja, Wl.Brytania, itd. - głowniez kolonii np. Wl.Brytania do lat 30tych XX wieku zarabiala krocie na handlu naturalnym kauczukiem, dopiero II wojna swiat.wymusila przestawienie produkcji na tzw. gume syntetyczna.

 • sirmackicek

  0

  Warto spojżeć na tę piękną wyspę w google maps. Widać tam na satelicie jak mocno rozkopany jest ten długi na 400 km ląd. Nie dziwi mnie, że się niektórzy buntują.

 • supermarjan

  Oceniono 6 razy 0

  "chcemy cale zloza niklu dla siebie!!!"
  a jak by bylo w rzeczywistosci? jak zawsze. miejscowy kacyk z armii zawinalby zloza niklu dla siebie, wraz z cala wolnoscia innych.
  i tyle by bylo w kwestii niklu.
  poczesza fakt ze nawet tamtejsza dzicz zaczyna madrzec.
  tylko u nas po staremu. nadal nie ma referendum za przwroceniem stanu granic sprzed 1 wojny swiatowej.
  zapewne na 'zachodzie' 95% byloby za....

 • e50504

  Oceniono 5 razy -3

  Gdyby zechcieli się odłączyć, byłaby to głupota na miarę Katalonii, czyli głupota najwyższej próby

 • bmzgs

  Oceniono 12 razy -10

  Efekt skolonizowania tych ziem przez ludność francuską, podobnie jak Górnego Śląska przez ludność polską...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX