Amerykańskie sankcje wchodzą w życie. Rowhani: Iran dumnie ominie restrykcje

Prezydent Iranu Hassan Rowhani zapowiedział, że kraj nadal będzie sprzedawał ropę i złamie sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone. "Iran dumnie ominie restrykcje" - mówił w państwowej stacji telewizyjnej.

Sankcje na Iran

W poniedziałek wchodzą w życie sankcje nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone. Dotyczą one sektora transportowego, finansowego oraz energetycznego. Wcześniej sankcje zostały zniesione w 2015 roku na mocy porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przedstawił listę dwunastu warunków, jakie musi spełnić Teheran, by USA ponownie zniosły sankcje. Są wśród nich: zaprzestanie wspierania terroryzmu i zaangażowania militarnego w Syrii oraz całkowite wstrzymanie programu nuklearnego i rakiet balistycznych. 

Notowania ropy

W poniedziałek od rana ceny ropy na rynkach światowych nieznacznie spadły. To skutek między innymi złagodzenia podejścia administracji Donalda Trumpa. Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że osiem krajów importujących z Iranu ropę naftową otrzymało zwolnienie z sankcji na okres pół roku. Są wśród nich Turcja, Włochy, Chiny, Korea Południowa, Japonia i Indie. Zwolnienia nie otrzymała Unia Europejska (jako całość), która sprzeciwiła się zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem. Poza tym rynki naftowe od miesięcy przygotowują się do sankcji.

Notowania ropy CrudeNotowania ropy Crude stooq.pl

Trump jak w "Grze o Tron"

Nadejście sankcji zapowiedział na Twitterze prezydent USA Donald Trump i zrobił to w stylistyce nawiązującej do popularnego serialu "Gra o Tron". 

Irańskie firmy, na które nałożono sankcje, zostaną odcięte od międzynarodowej sieci komunikacji bankowej SWIFT. Resort finansów USA dołączył do listy podmiotów objętych sankcjami 700 pozycji.  Rząd Iranu już w piątek  zareagował na wypowiedzi przedstawicieli USA. - Ameryka nie zdoła wprowadzić w życie żadnych środków wymierzonych w nasz wielki i odważny kraj - mówił rzecznik resortu spraw zagranicznych Bahram Kasemi.

Donald Trump w ONZ trzykrotnie mówił o Polsce. 'Wspaniały naród broni swojej niezależności'

Więcej o:
Komentarze (19)
Amerykańskie sankcje wchodzą w życie. Rowhani: Iran dumnie ominie restrykcje
Zaloguj się
 • seboc

  Oceniono 3 razy 3

  Jak sie USA Iran nie podoba, to niech sami zaprzestana wymiany handlowej a od reszty swiata sie odpiernicza.
  Radykalny Islam z kobietami Ninja to wspiera AS. Sunnici zyczyliby sobie wypisania Iranczykow z Islamu w calosci.

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Nie chcą handlować ropą za dolary więc potrzebne im sankcje? Może nałożyć sankcje na dolara. Wtedy okaże się jaką potęgą gospodarczą są USA.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 1 raz 1

  SWIFT nie jest firma lub instytucja amerykańska, taka ciekawostka.

 • real-meh

  Oceniono 8 razy 0

  „Są wśród nich: zaprzestanie wspierania terroryzmu i zaangażowania militarnego w Syrii oraz całkowite wstrzymanie programu nuklearnego i rakiet balistycznych.”

  Połowa tej planety mogłaby się tego od USA domagać.

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy -1

  Nie latwiej zbombardowac oskarzajac o cokolwiek, przedstawiajac dowody w PowerPoincie ?

 • bazmasta

  Oceniono 7 razy -1

  Jeden człowiek i jak sięga do kieszeni miliardów ludzi... stop this non sence. Układ polityczny świata trzeba zreformować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX